ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


2050
איך אדם יכול לדעת שתפילתו התקבלה בשמים?
ראיתי שכתבתם כמה פעמים שאדם צריך להשתטח על הרצפה ממש ולבקש מהשם יתברך מה שהוא צריך ולא להפסיק עד שרואה ישועה. איך אדם יכול לדעת שתפילתו התקבלה כבר בשמים?
2049
האם יש עניין שאדם יסתיר כמה שיותר את מה שהוא עושה בעבודת השם?
האם יש עניין שאדם יסתיר כמה שיותר את מה שהוא עושה בעבודת השם, או שזה סתם דמיונות? ואם יש ענין שאדם יסתיר את עבודתו, זה לא מובן לי, כי הרי רבנו אמר ששלימות הענווה היא שאפילו כשמשבחים את האדם, זה לא עושה עליו שום רושם. אז למה צריכים לעשות מזה עסק ולהשתדל להסתיר את מעשיו?
2048
האם יש סגולה או פסוקים מסוימים שעוזרים להירדם מהר?
שמעתי סיפור שרבי נחמן מברסלב זצ"ל בירך את רבי נתן, שמיד כשישכב לישון יירדם. ומשום שיש לי בעיה להירדם וכל רעש מעיר אותי אני שואל: איך גם אני יכול לזכות לכך? האם יש סגולה או פסוקים שמסוגלים לזה?
2047
איך זוכים לשמור את העיניים בזמן שבכל מקום יש מראות לא צנועים וניסיונות קשים?
עכשיו התחיל הקיץ ולצערנו הרב יש ברחובות הרבה פריצות, ואי אפשר להימנע מללכת ברחוב. איך זוכים לשמור את העיניים בזמן שבכל מקום יש מראות לא צנועים ונסיונות קשים?
2046
אמא שלי מערערת לי את הביטחון העצמי וגורמת לי להרגיש מיותרת
בבית אני לא מרגישה אהובה ושייכת, וכאילו בעיני אמא שלי אני דבר מיותר. כל הזמן היא במתח ועסוקה בעניינים שלה. אנא התפלל עלי ותן לי אור בקצה המנהרה.
2045
הורי עומדים להתגרש, ואני לא יודע האם ללכת עם אמי או להישאר בבית עם אבי
הורי עומדים להתגרש, את שניהם אני אוהב מאוד ואני לא יודע עם מי ללכת. האם להישאר עם אבי בבית או ללכת עם אימי למקום אחר?
2044
האם צריכים לחשוש להתבודד בחיק הטבע בגלל שמצויים שם בעלי חיים מסוכנים?
אני מתגורר באזור הצפון ובאחת הפעמים שהייתי בטבע פגש אותי פקח שמורות הטבע, והזהיר אותי כי בתקופה הזו האזור בו אני נוהג להתבודד מלא בנחשים. האם זו יראה נפולה שעלי להתגבר עליה או שאסור להיכנס לסכנה ולהתבודד שם?
2043
מה כוונתו של רבנו בזה שאמר "התורה שלי היא כולה הקדמות"?
מה כוונתו של רבנו בזה שאמר "התורה שלי היא כולה הקדמות"? תודה.
2042
מי נקרא בזמננו צדיק שכדאי לקבל ממנו ברכה?
שלום לכבוד הרב. מי נקרא בזמננו צדיק שכדאי לגשת ולקבל ממנו ברכה? תודה רבה
2041
לאחר תקופה של ייסורים גדולים התגרשתי. איך אני יכולה לזכות לזיווג האמיתי שלי?
אני בת שלושים ושלוש ולפני כשנה התגרשתי. בסך הכל הייתי נשואה חצי שנה בה עברתי ייסורים לא פשוטים, ממש גיהינום. איך אני יכולה לצאת מזה, לזכות לזיווג האמיתי שלי ולחיות חיים של קדושה וטהרה?
2040
האם לפי מנהג ברסלב אומרים "אנעים זמירות" לאחר תפילת מוסף בשבת
רציתי לשאול מה המנהג בברסלב: האם אומרים "אנעים זמירות" אחרי תפילת מוסף בשבת וביום טוב?
2039
מי היה הרב אריה קפלן זצ"ל?
מזה זמן רב רציתי לשאול את הצדיק מי היה הרב אריה קפלן זצ"ל? אני יודע שהוא חיבר עשרות ספרים ועסק בקירוב רחוקים על ידי ספריו, וכן היה לו ידע עצום בפנימיות התורה, בקבלה ובספרי רביז"ל. אשמח לקבל תשובה
2038
אני שוקל להתחיל ללמוד רפואה סינית, אך חושש שזה יגרום לי לביטול תורה
יש בצפון מכללה לרפואה משלימה בראשות רב צדיק, התעניינתי לגבי לימודים של רפואה סינית שם, וראיתי שהם כשרים למהדרין ובהסכמת גדולי הדור. הלימודים אורכים ארבע שנים, מה שיאלץ אותי לעבור להתגורר בצפון. האפשרות השניה היא להישאר במרכז ולהתחיל לעבוד כמחסנאי חצי יום, וחצי יום ללמוד בכולל ברסלב סמוך לביתי. אני יודע שבלימודים אצטרך להשקיע המון כוחות ובנוסף גם לעבוד, ואני מפחד להגיע לידי ביטול תורה והסח הדעת חס ושלום. מה עליי לעשות
2037
האם יש מקור למנהג שלא להיכנס לבית דרך החלון?
שמעתי שנוהגים לא להיכנס לבית או לחדר דרך החלון, ואם בכל זאת חייבים להיכנס דרך החלון אז מקפידים לצאת בחזרה רק דרך החלון. האם יש למנהג זה מקור? ומה הסיבה לכך?
2036
מהן ההלכות הכי חשובות ונחוצות בספר "ליקוטי הלכות"?
שמעתי אתכם מדברים פעמים רבות ממעלת הלימוד בספרי "ליקוטי הלכות", חלק גדול מהספר הקדוש "ליקוטי הלכות" היה קשה לי להבין, בפרט היכן שיש דרושים ארוכים, אך הרבה פעמים מצאתי דיבורים נפלאים המשיבים את הנפש והתחזקתי מאוד. מהם ההלכות הכי חשובות בספר שהם בבחינת "חובה" לכל חסיד ברסלב, ועליהן יש לחזור יותר מהכל?
2035
גיליתי שבעלי לא שמר לי אמונים ובגד בי. מה עלי לעשות?
אני ובעלי נשואים שלושים שנה וכבר שבעה חודשים שאנחנו בנתק והוא לא בבית. גיליתי שבעלי לא שמר לי אמונים ובגד בי עם אישה נשואה, בינתיים היא התגרשה והוא עבר לגור איתה. נכון לעכשיו אנחנו עדיין נשואים אבל הוא לא מדבר איתי. אני מאוד מבקשת מהרב שיגיד לי מה לעשות
2034
רבנו אמר לא לשתות יין שרף, אך מובא שבעצמו כן שתה. כיצד זה מסתדר?
שמעתי מכם כמה פעמים שרבינו צווה לא לשתות יין שרף כלל, רק יין לקידוש והבדלה, וכן אני נוהג זה כמה שנים. אך ראיתי שכתוב בספר "חיי מוהר"ן" (סימן רלז) שרבינו נתן שבח והודיה להשם יתברך על כל סדר אכילתו, ובתוכו גם על יין שרף. רואים מזה שרבינו שתה יין שרף בתוך אכילתו. אשמח לביאור העניין
2033
אנו רוצים לקנות רכב. האם כדאי לנו לקחת הלוואה לשם כך?
אנו מעוניינים לקנות רכב, וצריכים לקחת הלוואה לשם כך. אנחנו מקווים שבעזרת השם יתברך נוכל לעמוד בה, אבל בכל זאת אי אפשר לדעת מה ילד יום ולכן זה די מלחיץ. האם עלינו לקחת את ההלוואה ולסמוך על השם יתברך שנוכל לשלם אותה, או שעדיף לא להסתכן בדברים כאלו?
2032
הכרתי בחור עם מידות טובות אבל הוא קנאי ואובססיבי. האם כדאי לי להתחתן איתו?
הכרתי בחור שמתחזק בתשובה ומאמין ברבנו, יש לו מידות טובות אבל הוא קנאי ואובססיבי, ומתעצבן על כל דבר קטן. הוא מאוד אוהב אותי ורוצה שנתחתן, וגם אני לא רוצה למשוך את זה יותר מדי, ואני רוצה לדעת: האם זה השידוך שלי וכדאי לי להתחתן איתו? הוא מאמין שהכל בהשגחה פרטית ומחכה לתשובת מוהרא"ש
2031
מה אנחנו צריכים לתקן כדי שתהיה לנו פרנסה טובה ושלום בית אמיתי?
קשה לנו מאוד בפרנסה, וזה גורם לנו מריבות בבית. מה אנחנו צריכים לתקן כדי שתהיה לנו פרנסה טובה ושלום בית אמיתי? נשמח לתשובה
2030
אני לא מצליחה בשום דבר ומרגישה שאני כישלון אחד גדול
אני לא יודעת איך להסביר מה הבעיה שלי בדיוק, אבל אני לא מצליחה בשום דבר, לא בחינוך הילדים ולא בשלום בית. אין לי סבלנות לשום דבר ויש לי חוסר תקשורת עם בעלי, בקיצור אני מרגישה כישלון אחד גדול, ואפילו שבעלי אומר לי שהוא אוהב אותי ואני מוצאת חן בעיניו אני לא מאמינה לו. אני רוצה להצליח ולהיות מאושרת, אבל לא יודעת איך, אודה מאוד לרב אם ידריך אותי כיצד לעלות על דרך המלך
2029
מה אני צריך לעשות כדי לצאת מהעצבות ולהיות "רק בשמחה"?
אני יודע שרבנו אמר שמצוה גדולה להיות בשמחה, ואחד הדברים הכי חשובים בחסידות ברסלב ובכלל ביהדות היא השמחה. ובאמת, אני מאוד רוצה להיות שמח ותמיד לחייך, אבל ברוב הזמן אני נמשך לעצבות ולמצב רוח קודר. אני מנסה לשמח את עצמי בכל מיני דברים, אבל אני לא מצליח. מה אני צריך לעשות כדי לצאת מהעצבות ולהיות "רק בשמחה"?
2028
כבר שנים אני סובלת מחוסר שקט, סיוטי לילה ומצבי רוח משתנים
כבר שנים אני סובלת מחוסר שקט, סיוטי לילה ומצבי רוח משתנים. החיים שלי לא חיים, וגם הסביבה שלי סובלת מאוד מהמצב שלי. הייתי בהרבה טיפולים, אבל הם לא עזרו לי בצורה משמעותית, אלא רק באופן חלקי וזמני. האם אוכל לקבל מכבוד הרב עצה וברכה?
2027
האם "סדר דרך הלימוד" של רבי נחמן מברסלב סותר לימוד בעיון?
אני בחור בישיבה ליטאית, וקראתי בכמה מקומות בספר "אשר בנחל" שכתבתם בעניין סדר דרך הלימוד של רבי נחמן מברסלב, שמי שילמד בדרך הזו יזכה להיות בקי בכל חלקי התורה ממש. אשמח אם תוכלו להסביר לי מהו בדיוק סדר הלימוד הזה, והאם הדרך הזו סותרת לימוד בעיון.
2026
למה הכוונה בדיבור ש"הצדיק הוא השדכן"?
ראיתי שכתוב כמה פעמים בספרים שלכם ש"הצדיק הוא השדכן" ורציתי לשאול מה הכוונה, כי הרי ברוב הפעמים הבחור והבחורה נפגשים בלי קשר לשום צדיק, אז מה הכוונה בדיבור זה?
2025
האם נשארו מרבי נחמן צאצאים שחיים בדורנו? והאם יודעים מי הם?
לאחרונה אני לומד על השושלת של רבנו נחמן מברסלב, וקניתי הרבה ספרים לצורך כך. רציתי לשאול את הרב האם נשארו צאצאים של רבנו נחמן עד דורנו זה, והאם יודעים מי הם? אשמח לתשובתו המחכימה.
2024
האם יתכן שמישהו בדורינו יזכה לנבואה ולרוח הקודש? ואם כן, מה צריכים לעשות כדי לזכות לכך?
2023
מה מקור המנהג שבשבת שלאחר פסח מוסיפים לחלה חתיכת בצק בצורת מפתח?
שמעתי שיש מנהג כזה שבשבת הראשונה לאחר חג הפסח כשאופים חלות לכבוד שבת מוסיפים לחלה חתיעת בצק בצורת מפתח. מה המקור והטעם של המנהג הזה?
2022
האם לאדם שאומר בכל יום את ה"תיקון הכללי" יש צורך בסגולות נוספות?
לאחרונה התרבו כל מיני סגולות, יש האומרים בכל יום "פרק שירה" , יש האומרים "בראשית תמן", יש האומרים קטעים מספר הביטחון וכו'. האם אדם שאומר בכל יום את ה"תיקון הכללי" צריך עוד סגולות, או שמספיק להגיד בכל יום את ה"תיקון הכללי" שהוא כולל כבר את הכול?
2021
האם ההבטחה למי שידפיס את "אשר בנחל" חלה גם על מי שידפיס את "שו"ת ברסלב"?
האם כל ההבטחות שהבטחתם עבור מי שידפיס את הספר "אשר בנחל" שייכות גם לגבי מי שיעזור בהדפסת הספר "שאלות ותשובות בחסידות ברסלב"?
2020
בננו בן השבע עשרה מתדרדר רוחנית, ולכן אנו שוקלים לחתן אותו כבר עכשיו
ברצוני לשאול לגבי בננו , הוא בן שבע עשרה וחצי, הוא מתחיל להתדרדר, ועלתה בראשי עצה, שאולי למרות שהוא עדיין מאוד צעיר שנמצא לו שידוך טוב ונחתן אותו כבר עכשיו. כך לפחות יהיה לו במה להיות עסוק, והוא לא ישוטט עם חברים ברחובות ויפסיק לגלוש בפייסבוק
2019
ברצוני להעיר על טעות בספר "פעולת הצדיק"
בתחילת הספר הרב כתב שלרבי צבי בנו של הבעל שם טוב היו שני בנים, אך האמת היא שהיו לו שלושה, ומשום מה נשמט מהספר שמו של רבי דב בער מאולינוב שהיה בעל מופת גדול. אני מהצאצאים שלו ולכן שמתי לב לכך. אשמח לשמוע את תגובתו של הרב להערתי, כי אם זה יתוקן זה יוסיף שלמות לספר.
2018
מסופר בגמרא שרבינו הקדוש שלח מזוזה לגוי. איך זה יתכן, הרי זה אסור?
חז"ל מספרים על רבינו הקדוש ששלח מזוזה לארטבן ועל פי המפרשים שאומרים שארטבן היה גוי, איך היה מותר לשלוח לו מזוזה, הרי אפילו אם היה מבקש אסור לתת לו?
2017
רבנו אמר שלא טוב לתת סכין במתנה למישהו אחר. מה הסיבה?
מובא בשיחה י' בשיחות הר"ן, שרבנו אמר שלא טוב לתת סכין במתנה למישהו אחר. מה הסיבה?
2016
האם שייך לבחור שלומד בישיבה תיכונית לקום בחצות לילה כדי להתבודד?
אני לומד בישיבה תיכונית לא של ברסלב, ואני וחבר שלי מתחזקים יחד בדרכו של רבנו. אנחנו רוצים לקיים את עצתו ולקום בחצות לילה להתבודד. האם זה שייך גם לנו, כלומר לבחורים שלומדים בישיבה תיכונית, או לא?
2015
רבנו אומר ש"עיקר התשובה שישמע בזיונו ידום וישתוק". האם דמימה ושתיקה הם שני דברים שונים?
בתורה ו' אומר רבנו ז"ל "שעיקר התשובה שישמע בזיונו ידום וישתוק", ונראה ש"דמימה" ו"שתיקה" הם שני דברים שונים. ומה מלמדנו רבנו ז"ל בכך שאומר גם "דמימה" וגם "שתיקה"?
2014
האם עלי לעשות בדיקות גנטיות בזמן ההריון?
בחסדי השם אני בחודש השני להריון, הלכתי לבדיקות שגרתיות כדי להישקל ולמדוד לחץ דם, והאחיות שם שאלו אותי איך זה שלא עשיתי לפני ההריון בדיקות גנטיות שכל אישה עושה כדי לדעת שאין לה שום גנים שיכולים לפגוע בעובר ולגרום לו למחלות. האם לעשות את הבדיקות הגנטיות עכשיו?
2013
מישהו התערב בקשר שלי ושל בת זוגי וגרם שנפרד
חייתי באיסור עם מישהי שש שנים, וגם אני וגם היא נולדנו למשפחות חילוניות, עד שברוך השם התחלתי לחזור בתשובה והשפעתי גם עליה לחזור בתשובה. ובגלל שמישהו שהדריך אותי בתהליך התשובה שלי סיפר לה שאני לא מתקדם מבחינה רוחנית היא החליטה להיפרד ממני
2012
כשהייתי ילדה המורות בבית הספר היו מרביצות לי, ואינני מסוגלת לסלוח להן
כשהייתי ילדה המורות בבית הספר היו מרביצות לי, והיום כשאני רואה אותן, קשה לי שלא להקפיד עליהן ואינני מסוגלת לסלוח להן. מה הרב מציע לי לעשות?
2011
עליתי ארצה לבדי, זכיתי להתקרב לרבנו, ואני זקוק להכוונה מהצדיק
אני בחור רווק בן שלושים ואחת, ועליתי לבדי לארץ לפני כעשור. אני מתפלל ומתחזק, ולפני שנתיים זכיתי לטוס לציון של רבינו והתקרבתי לחסידות ברסלב. אני זקוק להכוונה מהצדיק בכמה תחומים שונים.
2010
האם מותר לברר את מין העובר קודם הלידה? והאם מותר לספר זאת לאחרים?
רציתי לדעת האם מותר לברר את מין העובר קודם הלידה, והאם מותר לספר זאת לאחרים
2009
האם יש בעיה לתת 'טיפ' למוכר שאינו שומר תורה ומצוות?
יש לי מנהג שכשאני קונה משהו בתחנת דלק על הדרך כמו בקבוק שתיה, אני משאיר כמה שקלים טיפ למוכר, ובאמת המוכרים האלו מודים לי מאוד בשמחה רבה על שחשבתי עליהם. אלא שלאחרונה העיר לי מישהו שרבנו ז"ל אומר שכשנותנים צדקה למקום לא טוב זה כמו פגם הברית
2008
האם כשאני שומע שמדברים נגד חסידות ברסלב, עלי למחות או שעדיף לשתוק?
לפעמים אני שומע אנשים שמדברים בחוצפה ובעזות נגד חסידות ברסלב ונגד אנשי שלומנו. האם עלי למחות, או שעדיף לשתוק?
2007
אני לא מצליח להפסיק להרהר בדברים מגונים
לצערי הרב אני נכשל כל הזמן בהרהורים מגונים, כי התאווה בוערת בי ואני לא יכול להוציא את המחשבות האלו מהראש. האם יש עצה לצאת מהמעגל הזה שלא נגמר?
2006
מהי מעלת הלימוד בספר הזוהר הקדוש? והאם כל אחד יכול ללמוד בו?
מהי מעלת הלימוד בספר הזוהר הקדוש? והאם כל אחד יכול ללמוד בו? אשמח אם הרב יוכל לענות לי ולתת לי קצת רקע בנושא.
2005
ממליצים לנו להכניס את בתנו לחינוך מיוחד. האם כדאי לעשות זאת?
הפסיכולוגית של הגן אמרה לנו שהילדה צריכה ללמוד במסגרת של חינוך מיוחד בכתה א'. אני מודעת לחסרונות ולבעיות הרגשיות של בתי, אך לא בטוחה שבשל כך היא צריכה ללמוד בחינוך מיוחד
2004
האם יש מקרים שכן צריכים לתת לילד סטירה או מכה קטנה?
האם יש מקרים שכן צריכים לתת לילד סטירה או מכה קטנה, או שלא משנה מה יקרה לא מרימים יד על הילדים?
2003
האם יש עניין להניח הזמנה לחתונתי על קברו של אבי, בכדי שהוא יגיע לחתונה?
אבי נפטר לפני כארבעה חודשים ואני מתחתן בעוד חודש. האם יש עניין להניח הזמנה לחתונה על קברו בכדי שהוא יגיע?
2002
במה עדיף להשקיע יותר: בלימוד ספרי רבנו או בלימוד בגמרא?
רציתי לשאול לגבי סדר הלימוד בספרי רבנו: אני חייל וברוך השם לפני שנה התחלתי להתקרב לברסלב ולהתחיל ללמוד את ספרי רבנו. כשאני חוזר מהצבא אני הולך כל ערב לישיבה ולומד גמרא, ובנוסף, יוצא לי ללמוד לפחות חצי שעה מספרי רבנו בכל יום. רציתי לשאול מה עדיף בתחילת הדרך: האם להשקיע יותר בספרי רבנו או בגמרא?
2001
בני מתרחק מדרך התורה. האם מעבר ליבנאל יכול להחזיר אותו לדרך הישרה?
אנחנו עומדים לפני פרשת דרכים כאשר בני הגדול בן השתים עשרה נמצא בסביבה של חברים לא טובים, וככל שעובר הזמן ניתן להבחין שהוא מאבד את דרך אבותינו הקדושים. אני מאוד חושש לבני היקר והאהוב ורוצה את הטוב ביותר עבורו ועבור כל המשפחה, ולכן אני פונה אל הצדיק שיאיר לנו את הדרך: האם מעבר לעיר הקדושה יבנאל יושיע אותנו?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup