ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1900
האם האישה של האדם יכולה להיחשב כ"נקודת החבר"?
ברצוני לדעת האם האישה של האדם יכולה להיחשב כ"נקודת החבר", כלומר, האם זוג שמתחזק יחד ולומד את דברי רבינו יחד, הם משיגים על ידי זה את "נקודת החבר"?
1899
בעלי הולך לראות סרטים ומשחקי כדורגל ומבקש ממני שאבוא איתו. האם עלי ללכת איתו?
אני אשה חסידית מבית חסידי. לא מזמן התחתנתי עם אברך שנראה ירא שמים ועם מדות טובות, אבל אחרי החתונה התברר לי שהוא הולך עם חברים שלו למקומות שצופים במשחקי כדורגל ובכל מיני סרטים. הוא מבקש ממני שאבוא יחד איתו לשם. האם עלי לשמוע בקולו?
1898
הוכחתי מישהו מבני משפחתי על משהו לא טוב שעשה, והוא מאוד התבייש ממני. מה עלי לעשות?
ראיתי מישהו מבני משפחתי בקלקלתו, והוא מאוד התבייש ממני, אך למרות זאת כעבור יום לא התאפקתי והוכחתי אותו, אמנם בעדינות ובשקט, אך מאוד מאוד ציערתי אותו בכך. מה עלי לעשות כעת?
1897
אני משתדל לתת לאשתי כל מה שהיא צריכה, אבל אף פעם זה לא מספיק
אשתי כועסת עלי ורבה איתי בגלל שאני לא קונה לה מתנות, ולמרות שאני משתדל לתת לה כל מה שהיא צריכה, אף פעם זה לא מספיק לה. מה אני צריך לעשות?
1896
אני לא מצליח להבין מה שאני לומד בספרי רבנו, וזה גורם לי לחלישות הדעת
התחזקתי מאוד אחרי שהייתי באומן, ואני רוצה להיות חסיד ברסלב אמיתי וללמוד את ספרי רבינו ז"ל. הבעיה היא שאני לא כל כך מצליח להבין מה שכתוב בספריו הקדושים וזה גורם לי חלישות הדעת. מה עלי לעשות?
1895
למרות שאני נשוי אני נכשל בפגם הברית, ולא מצליח להיגמל מזה
כבר כמעט עשרים שנה יש לי תאווה גדולה להוציא זרע לבטלה, ולמרות כל מה שאני קורא בספרים של רבי נחמן מברסלב ובזוהר הקדוש על חומרת האיסור, זה לא עוזר לי. הרבה פעמים התגברתי וניצלתי מלעשות עבירה, אבל המון פעמים אחרות נכשלתי.
1894
אני מרגיש שכל העולם נגדי, וקשה לי להאמין שאי פעם יהיה לי טוב
אני מרגיש שאין לי אף חבר בעולם, וגם המשפחה שלי לא מבינה אותי ולא תומכת בי, כאילו שכל העולם נגדי. אני משתדל להתבודד להשם כמה שאני יכול, אבל אני מרגיש שגם השם לא שומע אותי. אני מרגיש מיואש כי שום דבר לא מסתדר לי וקשה לי להאמין שיהיה לי טוב אי פעם
1893
אני עצבנית מאוד והילדים שלי סובלים מזה. האם כדאי לי לקחת כדורי הרגעה?
אני אמא לשבעה ילדים, ובגלל שיש לי הרבה בעיות בחיים, רוב הזמן אני עצבנית. הילדים שלי מסכנים, כי כל הזמן אני כועסת וצורחת עליהם והם מאוד מפוחדים. האם כדאי לי לקחת כדורים להרגעה?
1892
כתבתם שאדם צריך לקרוא לחמיו וחמותו "אבא ואמא", אך אם אעשה זאת זה יראה מוזר מאוד
בקונטרס "כבוד חמיו" כבודו כתב בשם הפוסקים שיש עניין גדול לקרוא את חמיו וחמותו "אבא ואמא", והארכתם שם שיוצאות מזה טובות גדולות לשלום בית. האם זו הנהגה לכל אדם וצריכים לקיים זאת בתמימות ובפשיטות, כי אצלנו זה לא נהוג, ואם אתנהג כך זה יראה מוזר מאוד
1891
לאחרונה אני כועסת המון, וזה גורם לי לשנוא את עצמי
לצערי אני נכשלת לאחרונה בכעס. תמיד היו לי ניסיונות רבים, אך ברוך השם זכיתי להתגבר ולא לכעוס, אך לאחרונה אני חשה כי משמים נותנים לי ניסיונות קשים, שהם יותר חזקים ממני
1890
איך חסיד ברסלב צריך להתכונן לחג הפסח?
איך חסיד ברסלב צריך להתכונן לחג הפסח, והאם יש מנהגים מיוחדים לגבי החג שנהוגים בחסידות ברסלב?
1889
האם יש מקור לכך שאסור לשלב את אצבעות הידיים?
ראיתי כמה פעמים שבזמן הדרשה שלכם הערתם בעדינות למישהו ששילב את אצבעות הידיים, ואמרתם לו שלא יעשה את זה. האם יש מקור לכך שאסור לשלב את אצבעות הידיים?
1888
האם יש לאנשי שלומנו נוסח מיוחד או מנהגים מיוחדים באמירת ההגדה של פסח?
רציתי לדעת כיצד נוהגים אנשי שלומנו באמירת ההגדה של פסח: האם יש להם נוסח מיוחד או מנהגים מיוחדים?
1887
מה דעתו של הצדיק בעניין הגזירות שרוצים לגזור על הציבור החרדי ועל עולם התורה?
רציתי לשאול מה דעתו של הצדיק בעניין מה שקורה עכשיו בארץ ישראל, שעומדים לגזור גזירות על הציבור החרדי ועל עולם התורה. האם יש ממה לחשוש? והאם יש משהו שאנחנו יכולים לעשות כדי לבטל את הגזירות האלו?
1886
האם עלי להכיר טובה למישהו שעזר לי, למרות שהוא מדבר נגד רבי ומורי?
ברצוני לשאול שאלה בעניין הכרת הטוב. אם יש אדם שעזר לי, אך אחר כך פער את פיו נגד רבי ומורי, האם אני צריך להמשיך לשמור איתו על קשר מצד הכרת הטוב, או שחובת המחאה גדולה יותר ועלי לנתק איתו כל קשר?
1885
האם מותר להזכיר שמות של "קליפות" מצד הטומאה?
מצד אחד ידוע שאסור להגיד שמות של "קליפות" מצד הטומאה, ומצד שני שמעתי כמה רבנים שכן מזכירים את השמות שלהן ולא חוששים. כיצד צריכים לנהוג בעניין זה? ומדוע זה כל כך חמור להזכיר את השמות שלהן?
1884
עברנו הרבה טלטלות בחיי הנישואין וכמעט שהתגרשנו. האם כדאי לנו להמשיך לחיות יחד?
בעלי היה נוגע בסמים וכיום הוא בבית הסוהר, אני מתפללת שהוא ייצא משם כמה שיותר מהר, וכמובן שישתנה לטובה, שתמיד נכבד ונאהב ונעשה אחד את השני מלך ומלכה ונתחזק יחד, שיהיו לנו עוד ילדים ונזדקן ביחד בעזרת השם. מה דעתו של הרב לגבי הנישואים שלנו?
1883
כבר חודשיים אני מרגיש תחושת חנק נפשית, ואינני יודע ממה זה נובע
מזה חודשיים אני מרגיש מין תחושת חנק נפשית המאלצת אותי לקחת נשימה עמוקה מדי פעם ולפהק המון. כל בדיקות הדם שלי יצאו תקינות ואין לי מושג ממה זה נובע, כנראה מטראומה חרדתית שהגוף עבר. אני ממש נואש מהעניין ואשמח לעזרה.
1882
מגיל שלוש עשרה התחלתי להתחזק, אך בזמן האחרון התעוררו אצלי ספקות באמונה
אני מבית די מסורתי, ומאז הבר-מצווה התחלתי להתחזק, אך היום אני מרגיש שיש לי ספקות באמונה שלא היו לי בעבר ואני לא יודע למה ומאיפה זה מגיע. יש לי גם לחצים נפשיים שאני לא יודע איך להתמודד איתם, אף אחד לא מבין אותי, אני מרגיש בודד ואני מרגיש שיש לי נזקים נפשיים מהילדות ומהמשפחה. מה עליי לעשות?
1881
לאחר הרבה טיפולים שלא צלחו נקלטתי להריון, אך העובר מת, ואני מיואשת לגמרי
ולפני כשלושה חודשים נקלטתי להריון טבעי, אחרי שטיפולי הפוריות שעברנו כשלו. לפני שבוע הודיעה לי הרופאה, שהעובר מת, אין לו דופק ואינו מתפתח ושלשום נאלצתי לעבור הפלה. אני עצובה מאוד ומיואשת ומבחינתי האובדן כבד וקשה מנשוא! אני רוצה שיהיה לי ולבעלי המשך - זרע של קיימא! יהי רצון שתחנוניי ותפילותיי יתקבלו ואזכה לזרע של קיימא ולפרי בטן עוד השנה הזאת. מה עלי לעשות כדי לזכות לכך?
1880
למה רבנו מתכוון באומרו "הקרירות שבצד צפון"?
רבינו הקדוש אומר בלקוטי מוהר"ן חלק א' סימן כ"ב שהגן עדן והגיהנום הם בזה העולם, אך אי אפשר לבוא לשם מחמת הקרירות שבצד צפון. מה הכוונה "הקרירות שבצד צפון"? ולמה אי אפשר לבוא לשם מחמת הקרירות?
1879
אני נשואה בסך הכל חודש, וכבר אני וחמותי לא מסתדרות ומתנהגות כמו אויבות אחת לשניה
אני לא יודעת מה לעשות וקשה לי מאוד. אני נשואה בסך הכל חודש, וכבר לפני החתונה אמא של בעלי הייתה עוקצת אותי ואומרת לי "זה הבן שלי, ורק שלי!" וכל מיני אמירות דומות... השבת היינו אצלה וסבלתי שם מאוד, אנחנו כמו אויבות אחת לשנייה ואני מעדיפה להתרחק ממנה. מה הצדיק מייעץ לי?
1878
האם הציורים של הצדיקים הקדמונים שמופצים היום הם אמיתיים?
ברצוני לשאול לגבי הציורים שיש מצדיקים קדמונים כגון רבי שמעון בר יוחאי, הרמב"ם, הבית יוסף, הבעל שם טוב הקדוש, הרמ"ע מפאנו וכו'. האם ייתכן שהציורים הללו צוירו ונשמרו במשך כל כך הרבה שנים? והאם אפשר לדעת איזה ציור מהם הוא אמיתי?
1877
כל בחור שנפגש עם אחותי נפרד ממנה, בגלל שיש לה מזג חם והיא עצבנית
רציתי להתייעץ איתך בקשר לאחותי: היא בחורה טובה בת עשרים, ורוצה מאוד להכיר את הזיווג שלה ולהתחתן. אך יש לה בעיה, כשהיא יוצאת עם בחור מסוים הכל טוב ויפה למשך חודש חודשיים, ואז הבחור מקבל רגליים קרות ונפרד ממנה. הבעיה היא שאחותי היא בחורה שיודעת מה היא רוצה ויש לה עודף בטחון עצמי, ובנוסף היא בעלת מזג חם וזה מה שמרתיע אותם
1876
אני סובל מבעיות במערכת העיכול, וזה גורם לי תסכול עמוק וייאוש
וכבר כמעט ארבע שנים שאני סובל מבעיות רפואיות בקיבה ובמעיים. עם הזמן זה יצר בעיות בגוף וכיום אני סובל מבעיה שנקראת "קנדידה" שפגעה לי בגוף בצורה שאי אפשר לתאר. זה פוגע במערכת החיסונית של הגוף והגוף נהיה פגיע לכל דבר
1875
בעלי השפיל אותי והכה אותי בנוכחות אמו, האם עליי להתגרש?
אני ובעלי היינו אצל אמא שלו, רבנו שם והיה ממש פיצוץ. בעלי הרביץ לי, קרע לי את החולצה, וצעק עלי ליד אמא שלו "תעופי לאמא שלך"... האם עלי להתגרש?
1874
אני לומד בישיבה של ברסלב, ומאוד מפריע לי שהתלמידים מחשיבים את הרב כ"נקודת הצדיק"
אני לומד בישיבה שההנהגה בה היא שהרב הוא ראש מעייניהם של התלמידים, וכל עבודת השם שלהם מונהגת סביב הרב, ובביטול גמור לרב. אף על פי שאני מאד מכבד את הרב ואוהב אותו, והוא מאוד עוזר לי בעבודת השם, קשה לי לקבל את ההנהגה הזו וזה גורם לי להרבה בלבול
1873
איך יכול להיות שאדם שעסק בעבודת השם במשך עשרות שנים, פתאום נפל ועבר עבירות חמורות?
לכבוד הצדיק מוהרא"ש שליט"א. מדי פעם שומעים מקרים מזעזעים שאנשים יראי השם ואפילו רבנים נפלו בעבירות חמורות, ואינני מבין איך זה יכול להיות שאדם שעבד את השם יתברך במסירות נפש עשרות שנים, פתאום נפל ונכשל ונתגלה קלונו ברבים. האם יש ליצר הרע כח כל כך גדול? והאם הזכות של התורה והמצוות שלו לא מגנה עליו?
1872
מדוע יש אנשים ורבנים שחולקים על חסידות ברסלב, ויש כאלו שמעזים לעשות צחוק מרבנו הקדוש?
הדיבורים והעצות של רבי נחמן כל כך מחזקים אותי, ולכן אני לא מצליח להבין איך זה שיש אנשים וגם רבנים שחולקים על חסידות ברסלב, ואומרים לאנשים לא להתקרב לחסידות ברסלב, ויש אנשים שמעיזים לעשות צחוק ולעג מכל העניין של רבנו הקדוש. מדוע זה ככה?
1871
המצב בביתנו עגום מאוד, כי ההורים שלנו בקשר גרוע ולא מדברים אחד עם השניה
ההורים שלי בקשר לא טוב בכלל, ואבא שלי לא מדבר עם אמא שלי רק כשהוא חייב...הם רצו להתגרש אבל החליטו להישאר ביחד משיקולים כלכליים. אנחנו במשפחה חמש אחיות, ואבא שלי לא מדבר איתי ועם אחותי הגדולה כבר שמונה שנים, ובחודשים האחרונים הוא מפסיק לדבר גם עם שאר האחיות שלי
1870
הייתי בקשר עם בחורה מקסימה, ומאז שנפרדנו אני לא מפסיק לחשוב עליה
לאחרונה סיימתי קשר בן מספר חודשים עם בחורה מקסימה בעלת מידות טובות שנראית בדיוק כמו שאני רוצה ומתלבשת צנוע. הקשר הסתיים בינינו לאחר שהיינו ביחד מספר חודשים ומאז, אני חושב עליה כל הזמן
1869
אני מרגיש עייפות נפשית גדולה, ושאין לי חיות מכלום לא בגשמיות ולא ברוחניות
אני לומד בכולל ועדיין לא מצאתי את זיווגי, קשה לי ויש לי הרבה מרירות וכאב. בנוסף, אני מרגיש עייפות נפשית גדולה, שאין לי התחדשות ושאני לא מקבל חיות מכלום לא בגשמיות ולא ברוחניות
1868
הרב שלי לא מסכים שאשתתף בשיעורים של ברסלב. כיצד עלי לנהוג?
עבר הייתי משתתף בשיעורים בחסידות ברסלב שנמסרו מפי אברך שהוא תלמיד שלכם. מאוד התחזקתי ונהניתי לשמוע את דיבוריו ועצותיו של הצדיק בכל תחומי החיים וליישם אותם בחיי. אך לא מזמן עשיתי לי רב, ואותו רב לא מסכים לי ללכת לשיעורים של אותו אברך, מפני שהוא לא מכיר את תורתו ולא יודע מה הוא מדבר
1867
אני מדי יום אני לומדת פרק בתנ"ך ועומדת לסיים אותו. מה כדאי לי לעשות ביום הסיום?
לפני כשנתיים וחצי התחלתי לקרוא כל יום פרק בתנ"ך וכעת אני נמצאת בספר דברי הימים ב' פרק כ"ח, ורציתי לשאול אתכם מה אתם מציעים לי לעשות ביום שבו אסיים בעזרת השם את לימוד התנ"ך?
1866
כיצד ראוי לנהוג כאשר כהן מבקש להשאיל את הטלית שלי באמצע התפילה לצורך ברכת כהנים?
לפעמים קורה שכהן שעולה לדוכן לברך מבקש לשאול טלית מאחד המתפללים לצורך הברכה, מחמת שאין עליו טלית כרגע, ואנו יודעים שכל רגע שאדם עטוף בטלית זו זכות גדולה מאוד. האם כדאי לוותר על הזכות הזו בשביל הכהן, או שעדיף לאחוז במצווה ושהכהן ימצא לעצמו עצה?
1865
בעלי לא מתנהג כראוי להוריו, ומציק להם בעניין כשרות המזון ובעניין הצניעות
בעלי מאוד קפדן בכשרות הבשר, וכשהוא מגיע אל הוריו הוא תמיד מציק להם בשאלות ושואל האם זה כשר. וכשאמו מתלבשת לפעמים בחוסר צניעות, הוא מעיר לה והיא מאוד נפגעת. כשאני מעירה לו הוא אומר לי "אל תתערבי לי, אני יגיד להם מה שאני רוצה
1864
האם זה בריא שאני ובעלי נמצאים כל היום בבית ביחד?
אנחנו זוג טרי שהתחתן לא מזמן. בעלי ואני נמצאים כל היום בבית ביחד, ואני מרגישה שזה לא בריא. מה דעתכם בעניין?
1863
אינני מוצאת את בן זוגי, ואני מרגישה שאין לי כיוון בחיים
אני בת עשרים ושמונה וגרה עם אמי בירושלים, אני בת יחידה ואבי נפטר כשהייתי בת שנתיים. אני בחורה רצינית, אבל אני לא יודעת להעריך את עצמי מספיק ולא מצליחה למצוא כיוון נכון בחיים בכל המישורים. יש לי חלום לשמח את אמא שלי היחידה והיקרה, שאזכה לבנות בית נאמן בישראל ולהקים משפחה עם המון ילדים שישבו סביב שולחן הסדר, כי כל חיינו חגגנו את הסדר אני ואמי לבד.
1862
אני מאוד רוצה להתקדם ברוחניות, אבל חוששת מהתגובה של הסובבים אותי
אני מרגישה שיש לי הרבה רצונות בקדושה ורצון פנימי ואמיתי להתקרב לקדוש ברוך הוא, אך במקביל אני מוצאת עצמי מאוד מושפעת מהסביבה שלי, ותמיד חשוב לי שלא אתפס שונה וחריגה בדתיות שלי בעיני סביבתי.
1861
בעלי לא מבין אותי כשאני מבקשת לקנות דברים שישפרו את מראה הבית. איך אני אמורה להתנהג?
אני ובעלי מאוד שונים בכל מה שקשור לדברים גשמיים וציוד לבית. אני עובדת ויש לנו פרנסה ברוך השם ובעלי לומד בכולל ולא רוצה לבזבז כסף. אני מבינה אותו ומנסה לקבל את ההחלטות שלו כמו שאשה צריכה לעשות, אבל לדעתי יש הרבה דברים שיכולים להנעים את הבית, ובמצבים האלו קשה לי לקבל את ההחלטה שלו, כי הוא פחות רגיש בדברים האלו והרבה פעמים הם לא חשובים לו בכלל.
1860
האם טעות במילים בעת אמירת תיקון הכללי גורמת להפסיד את התיקון?
לפעמים קורה לי באמצע אמירת תיקון הכללי או התהילים שאני מתבלבל במילים, ואז אני צריך לחזור על המילים שטעיתי בהן. האם בכך אני מונע מהתיקון הכללי מלפעול, כי הרי הוא מלא בשמות קודש ואולי אם אדם לא אמר את רצף המילים כתקנן גרם בכך פגם?
1859
לא לקחתי את בני לאומן לפני גיל שבע. האם הוא יזכה להבטחת רבנו אם ייסע כעת?
הבן שלי הגיע לגיל שבע בה' בניסן, עשיתי כל שביכולתי לקחת אותו לציון רבינו הקדוש על מנת שיקרא את התיקון הכללי אך לא הסתייע בידי מבחינה כלכלית, אם אקח אותו בעוד כמה חודשים, האם הוא יפסיד את הבטחת רבינו הקדוש בגלל שלא הגיע בזמן?
1858
בננו פרק עול ומצער אותנו מאוד. איך אפשר לסלול מחדש את הדרך אל ליבו?
בני יגיע בקרוב לגיל שש עשרה, הוא ילד נבון מאוד, חכם ופיקח, אך מזה תקופה של כשנתיים הוא פורק עול בענייני קדושה ומצוות, הוא לא מברך, מניח תפילין רק לפעמים וכו'. כעת המצב הוא מאוד קשה, הוא מקלל אותי, ומאיים עלי ועל אשתי וכיוצא בזה. איך אפשר לתקן את המצב האיום שנוצר ולסלול חזרה את הדרך אל ליבו?
1857
האם לספר "שאלות ותשובות בחסידות ברסלב" יש אותה החשיבות כמו ספר "אשר בנחל"?
קראתי פעמים רבות את השבחים והמעלות שכבודו כתב על הספר אשר בנחל, וברצוני לדעת האם לספר "שאלות ותשובות בחסידות ברסלב" שיצא לאחרונה, יש את אותה החשיבות והמעלה כמו ספר "אשר בנחל"?
1856
בננו סובל ממחלות נפש, ובגלל מצבו אני ואשתי נעשינו חולים ומותשים נפשית
בננו מוגדר כחולה בסכיזופרניה ופראנויה, ואת גודל הצער שיש לנו לראות אותו סובל ככה אי אפשר להסביר למישהו שלא יודע מה זה, ונקווה שאף אחד מעם ישראל לא ידע צער כזה. אני ואשתי ממש משתגעים מהמצב, ונעשינו חולים ומותשים נפשית עד שלא נשארו לנו כוחות לתפקוד היומיומי. איך אנחנו יכולים להתחזק במצבנו? והאם יש רפואה למכה הזו?
1855
איך אפשר להיות "בשמחה תמיד" לנוכח הקשיים והכשלונות שיש לכל אחד ואחד?
אני קוראת בחוברות שהצדיק כותב הרבה פעמים שמצוה גדולה להיות בשמחה, ושאסור להיות בעצבות בשום פנים ואופן, כי העצבות מזיקה מאוד ברוחניות ובגשמיות, והיצר הרע מחכה למצוא מישהו עצוב, כי אז קל לו מאוד להכשיל אותו בעבירות, אבל העניין הזה נראה לי כאילו הוא חלום, כי איך אפשר להיות תמיד בשמחה לנוכח כל מה שאדם עובר בחייו? לכל אחד יש את הקשיים שלו והכשלונות שלו, וזה גורם לו להיות בצער, אז איך אפשר להתחזק למרות הכל ולהיות בשמחה?
1854
על אילו נקודות צריכים לשים דגש מיוחד בחינוך התלמידות?
אני מנהלת בבית ספר לבנות, וקראתי רבות בספר הנפלא "אוצר חינוך הילדים" המלא בעצות חינוכיות המתאימות לדורנו זה. ברצוני לשאול את כבוד הצדיק על אילו נקודות ועל אילו דברים המורות צריכות לשים דגש יותר מהכל בחינוך התלמידות?
1853
משום מה בתנו החליטה להתגרש, למרות שעד עכשיו חיה עם בעלה בשלום
בתי נשואה כשנתיים וחצי, וחיה עם בעלה בשלום. לפני כחודש התברר לנו שכבר חצי שנה אין לה חשק לבעלה והיא לא אוהבת אותו. ניסינו לדבר איתה אבל היא כבר החליטה שהיא לא רוצה אותו. מה כבוד הרב מציע לעשות?
1852
איך זוכים להתמיד בתורה בקביעות חזקה?
רציתי לבקש מהצדיק עצה, כי ממש קשה לי לשבת וללמוד, כל רגע צץ משהו אחר, ואני שם לב שרוב היום שלי הולך על שטויות ובזבוז זמן. איך אזכה להתמיד בלימוד שלי בקביעות חזקה?
1851
מאז שאשתי התמכרה לאלכוהול, השלום בית שלנו התערער לגמרי
לפני שנתיים בערך אשתי התחילה להדרדר ולשתות אלכוהול, ולאט לאט היא התמכרה לזה. עכשיו היא נמצאת בגמילה ואני מקווה שהיא תצא מזה לגמרי. הבעיה היא שמאז נהיה בינינו קצר, השלום בית שלנו התערער לגמרי, ואנחנו לא מדברים בכלל

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup