ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1850
כבר כמה לילות אחי התעורר בבהלה גדולה ובצעקות שרוצים להרוג אותו, מה עלינו לעשות?
אחי התעורר פעמים רבות במהלך הלילות האחרונים בבהלה גדולה ובצרחות שרוצים להרוג אותו. בלילה הראשון שזה קרה הוא היה בבית חולים לבדיקות מקיפות ולטענתם הכול תקין. אנו מבקשים שהרב יברך אותו וכן יגיד לנו מה עלינו לעשות.
1849
ההורים שלי במצב גרוע ולא מדברים כבר שנתיים, וכל האחים סובלים מאוד
אני בת חמש עשרה, ואנחנו חמישה ילדים, שניים יותר גדולים ממני ושתיים יותר קטנות ממני. ההורים שלי במצב גרוע, הם לא מדברים כבר שנתיים בערך והמצב המשפחתי לא טוב. בכל יום שישי יש ריב חדש, וזה ממש קטסטרופה. אני לא מפסיקה לבכות וקשה לי מאוד
1848
האם תוכלו לספר לנו מי היה אביו של רבי אלכסנדר זושא שיק, סבו של מוהרא"ש שליט"א?
ברוך השם זכיתי שהמסדר קידושין בחופתי היה הרב הגאון רבי מנחם זאב שיק זצללה"ה אביו של כ"ק מרן מוהרא"ש שליט"א. מזה זמן רב עוסקים במשפחתנו באיתור שורשי המשפחה. ואנו מאוד רוצים לדעת מי היה אביו של רבי אלכסנדר זושא שיק שהוא סביו של מרן מוהרא"ש?
1847
האם כשמעוררים את הציבור לתשובה בזמן הספד על נפטר, זה מועיל לנשמתו?
היום למדנו בגמרא בסדר הדף היומי, במסכת שבת דף קנ"ג עמוד א', שרב אמר לרב שמואל בר שילת, "אחים בהספידא דהתם קאימנא" - דהיינו כשתספיד אותי אחרי מיתתי, תתאמץ בהספד עד שהעומדים שם יתחממו ויכמרו רחמיהם ויבכו, ואני אשמע את ההספד שלך. ואינני מבין מדוע היה כל כך חשוב לרב שיספידו אותו וכולם יבכו, הרי כשמספידים מישהו הוא כבר נפטר ונשמתו עולה לעולם העליון?
1846
איך זוכים להתגבר על היצר הרע, ולהיות בעל תשובה אמיתי?
אני חוזר בתשובה ומשתדל להתחזק ברוך השם, אבל יש לי צער גדול מאוד, כי היצר הרע מתגבר עלי בכל פעם מחדש וגורם לי לפגום ולחטוא, ולמרות שבתוך תוכי אני לא רוצה לעשות עבירות, בכל פעם יש לי נסיונות חדשים, ואני לא מצליח להתגבר. בכל פעם אני מבטיח לעצמי שאני לא יסתכל איפה שאסור, ועושה התחלה חדשה, אבל לא מצליח להחזיק בזה הרבה זמן.
1845
מדוע כשרבינו הגיע לארץ ישראל הוא סרב לנסוע לטבריה?
קראתי בספר "מבעיר הלבבות" שכשרבינו הגיע לארץ ישראל, היה קודם בחיפה, והתלמיד שהיה עמו הפציר בו מאוד להגיע לטבריה, ורק אחרי שכנועים רבים הסכים רבינו להגיע לשם. מה הסיבה לכך?
1844
אני מאוד מבולבל, כי אני רואה שיש בברסלב המון רבנים ואני לא יודע למי להתקרב
התקרבתי לחסידות ברסלב לפני כמעט שנה. יש לי הרבה בלבולים, כי אני רואה שיש בברסלב הרבה רבנים, והרבה דעות ושיטות, ואני לא יודע למי להתקרב, וממי לקבל דרך בעבודת השם יתברך. אשמח מאוד שהצדיק ינחה אותי בדרך האמת
1843
אני שרוי כל הזמן בדיכאון עמוק ומתקשה לתפקד. איך אפשר להשתחרר מזה?
כבר כמה חודשים אני נמצא במצב הזה, ואני לא מצליח להשתחר, אני מנסה לצאת מחוץ לבית ולטייל, ללכת לסיבוב וכדומה, אבל גם כשאני יוצא אני מרגיש מועקה ורצון לחזור הביתה. ההקלה היחידה שיש לי היא כשאני שוכב במיטה, ואז אני שוכח מהכל
1842
אין לי בעולם הזה אף אחד שאוהב אותי ואין לי שום חשק לחיות
נשארתי לבד וכמעט אין לי קשר עם המשפחה, אין לי בעולם הזה אף אחד שאוהב אותי ואין לי שום חשק לחיות. תעזור לי צדיק קדוש ותגיד לי האם אי פעם אהיה מאושרת? ואיך מתמודדים עם הבדידות הנוראה?
1841
אני בחור רווק בן ארבעים, ולמרות שאני מאוד רוצה להתחתן, פשוט לא הולך לי
אני בחור רווק בן ארבעים שגר באירופה. אני מחפש כלה ופשוט לא הולך לי! אני לא מוצא בחורה ואני כבר מיואש מהמצב. אמא שלי היא אישה מבוגרת בת שבעים ושש, ומאוד כואב לה שעדיין לא התחתנתי. הרב עזור לי בבקשה
1840
אתמול נכשלתי בהסתכלויות אסורות כמו שלא נכשלתי מעולם. האם יש לי תקווה לתקן את כל זה?
בלב כואב אני כותב שורות אלו, כי נכשלתי היום ואתמול בהסתכלויות מאוד מגונות ובתמונות מתועבות, בצורה כזו שמעולם לא נפלתי כל כך. האם יש לי עוד תקוה לתקן את כל זה? ואיך אני יכול לטהר את מחשבתי אחרי כל זה? והאם יש לי עוד תקוה להיות צדיק ובעל תשובה גמור?
1839
כל הזמן אני דבוק לטלפון שלי וגולש באינטרנט, ולא מצליח להתנתק מזה
כל הזמן אני דבוק לטלפון שלי וגולש בו באינטרנט, ומרגיש כמו משוגע שלא יכול להתנתק מזה. אני מאוד מאוד רוצה לצאת מהתאווה הזו, אבל זה מאוד מושך אותי. אני מתחנן לצדיק שייתן לי עצה
1838
האם יש בעיה כלשהי לעשות ניתוח להסרת משקפיים?
רציתי לדעת את דעתו של הצדיק בעניין ניתוח עיניים להסרת משקפיים. האם יש בזה בעיה כלשהי?
1837
כתוב בספר המידות: "כשאדם מקלל לחבירו בשעת חרדה, מזיק לו הקללה מאוד". מה הכוונה?
ראיתי שכתוב בספר המידות בסימן קללה: "כשאדם מקלל לחבירו בשעת חרדה, מזיק לו הקללה מאוד", וברצוני להבין למי מזיקה הקללה, למקלל או למקולל?
1836
האם אבי הבן הנימול צריך להניח תפילין בזמן הברית?
ברצוני לדעת האם אבי הבן הנימול צריך להניח תפילין בזמן הברית? ואם כן, האם תפילין של רש"י או תפלין של רבינו תם? ומה המנהג בברסלב?
1835
בכל פעם שאני משתתפת בשמחה משפחתית, אני מסתגרת בעצמי ונעשית עצובה
לפני כל שמחה משפחתית אני קונה דברים, מתארגנת, מכינה, ומשתדלת שיהיה הכי טוב לי, לבעלי, לילדים, ואפילו לסובבים. אני לא יודעת למה, אבל תמיד ביום השמחה עצמו אני מתהלכת עצובה ועצבנית בבית, וכשאני מגיעה לאולם אני מאבדת עניין בשמחה, ומשתדלת להתרחק מכולם. מי שאומר לי שלום אני מחייכת חיוך רחב ועונה לו, אך המשפחה הקרובה מרגישה שמשהו מציק לי
1834
בגלל שאני עצבני מאוד אין לי שלום בית, ותמיד יש בבית אוירה של מתח
אני אדם עצבני מאוד וכל דבר מכניס אותי לכעס. בגלל זה אין לי שלום בית ובבית יש תמיד אוירה של מתח. גם עם הילדים שלי אני לא מסתדר, כי כשאני כועס אני לא יכול לשלוט בעצמי ואני מכה אותם. אני מרגיש שלפעמים אני בלתי נסבל, אבל אני לא יכול לשלוט בכעס. מה אפשר לעשות בנידון?
1833
אני והחברה שלי נפרדנו. האם כדאי לי לחזור אליה ולנסות להתחתן, או להמשיך הלאה?
אני והחברה שלי נפרדנו, ועכשיו אני מתלבט מה לעשות, מצד אחד קשה לי, ומצד שני אני רואה בכך משהו טוב, כי היא לא דתית, וגם אם נתחתן זה עדיין לא יהיה בקדושה בגלל שהיא רחוקה מהדת. אני מאוד רוצה שתתנו לי עצה והדרכה מה עלי לעשות, כי העניין הזה מכניס אותי לעצבות, וכבר יש לי הרהורים ומחשבות לוותר על החזרה בתשובה.
1832
האם להמשיך ללמוד בגירסא למרות שיש לי קליטה טובה, ואני מאוד מצליח בלימוד בעיון?
אני לומד בכולל, וברוך השם יש לי הבנה מהירה וזיכרון טוב ככה שאני ״תופס״ את החומר ואת רוב שעות היום אני מקדיש ללימוד בעיון ופחות לגירסא. אני מאוד נהנה ופורח מצורת לימוד אליבא דהלכתא. האם להמשיך ללמוד רוב היום בעיון, ובחלק מהיום ללמוד בגירסא כפי שאני עושה עד עכשיו, או לשנות את סדר הלימוד שלי וללמוד יותר בגירסא?
1831
אני והמשודכת שלי נכשלנו בנגיעה. איך מתקנים את זה?
אני נמצא בתקופת שידוכים, ויצא שאני והמיועדת נגענו אחד בשניה במזיד. מה עלי לעשות כדי לתקן את זה?
1830
אשתי עזבה את הבית בפתאומיות וללא סיבה, לאחר עשרים וחמש שנות נישואין
אני נשוי כעשרים וחמש שנים באושר ונחת, יש לי אישה מאוד מאוד טובה שהיו לי איתה השנים הכי מאושרות בחיי. לפני כחמישה חודשים אשתי נחסמה ולא רוצה לדבר איתי, עזבה את הבית ועברה לגור באחד הקיבוצים באזור. האם עליי להתגרש, או להמשיך ולחכות, שאשתי תשנה את דעתה ותחזור הביתה?
1829
האם זה בסדר שבתנו התינוקת ישנה יחד איתנו במיטה?
רציתי לשאול לגבי הילדה שלי: היא בת שמונה חודשים והיא ישנה אתנו במיטה, האם זה בסדר? ומתי כדאי להתחיל להרגיל אותה לישון לבד?
1828
בתי רוצה להוסיף לשמה "ניר" את האות ה' ולהיקרא "נירה". מה דעתו של הרב?
שבתנו נולדה לפני עשרים שנה קראנו לה ״ניר״- ועיקר הכוונה בשם זה היה "ניר לדוד״ - זוהר מלכות שמים. בתקופה האחרונה היא מבקשת להוסיף לשמה את האות ה' ולהיקרא ״נירה״. מה דעתו של כבוד הרב בעניין?
1827
מאז שהתחלתי לקרב בחורים לחסידות ברסלב, התחילה עלי מחלוקת גדולה
ברוך השם, זכיתי לקרב הרבה בחורים ולהכיר להם את חסידות ברסלב, וחיזקתי אותם המון בתורת רבינו, אבל התעוררה עלי מחלוקת גדולה מאוד, ואומרים שאני עושה לבחורים שטיפת מח, ושזה מסוכן לדבר איתי. כל זה גרם לי שברון לב גדול מאוד, והחליש את רוחי, כי אינני מבין למה משמים גורמים לי את כל זה, הרי כוונתי היא לשם שמים?
1826
למה הצדיק מעורר כל כך את אנשי שלומנו בעניין לימוד הדף היומי?
אני מקבל בכל יום בדואר האלקטרוני את המכתב היומי של הצדיק, ואני רואה שכמעט בכל יום אתם כותבים ומעוררים את אנשי שלומנו בעניין לימוד דף היומי. מדוע הצדיק מעורר כל כך דווקא בעניין הזה? ומה החשיבות של לימוד בסדר הדף היומי יותר מלימוד של דף גמרא בכל מסכת אחרת?
1825
מאז שהתקרבתי לדת, אני סובל מחרדה בלתי מוסברת. מה עלי לעשות?
מאת כבר שנה וחצי אני סובל מחרדה בלתי מוסברת שהתחילה ברגע שהתקרבתי לדת. אשמח לקבל את עצתו של הרב מה עלי לעשות, כי זה מערער אותי לגמרי ואת כל העשייה בחיים שלי
1824
אני לא יודע מה חובתי בעולמי, מה אני צריך ללמוד ומה אני צריך לעשות
אני לא מסודר ואינני יודע מה חובתי בעולמי, פעם אני לומד משניות ופעם שולחן ערוך ואני מבולבל. יש לי שיעור קבוע בגמרא עם חבר טוב, אבל זה הולך לאט, ולפעמים אני מגיע מאוחר. זה לא נובע מזלזול, אלא בגלל שהזמן בורח לי, ובלי לשים לב אני רואה שעברו כמה שעות ובידי אין כלום. אבקש מהצדיק שיעזור לי בעצתו העמוקה, כדי שאדע מה חובתי בעולמי, מה אני צריך ללמוד ומה אני צריך לעשות, כי אני מאוד מבולבל
1823
כתוצאה מהשעמום, התחלתי לצפות בסרטים לא טובים עם אלימות וניבול פה
אני לא עובד, כי לא הצלחתי למצוא עבודה שמתאימה לי ולעבודות שהתאימו לי לא התקבלתי, ולכן אני מקבל קצבה מביטוח לאומי. אינני נשוי ויש לי רק חבר אחד. אני לומד בכולל בוקר כשלוש שעות בכל יום, ומתפלל את שלושת התפילות במניין. יש לי הרבה זמן פנוי ואני משתעמם נורא, וכתוצאה מכך התחלתי לראות סרטים לא טובים של רציחות וקללות. מה אני יכול לעשות בזמני הפנוי על מנת שלא אפול לסרטים רעים?
1822
האם יש חשש לקנות מיטות משומשות ממישהו שעובר דירה ומוכר את הרהיטים?
יש לי שכן שעומד לעבור דירה, והוא הציע לנו לקנות חלק מתכולת הצימר שברשותו. יש לו שם שתי מיטות שמצאו חן בעיני אשתי, בפרט שאנו זקוקים למיטת ילדים בדחיפות והוא מוכן למכור אותן בזול. אני אמרתי לאשתי שלדעתי לא קונים מיטות ממישהו אחר. האם אני צודק שלא כדאי לקנות מיטות ממישהו אחר, או שאין בכך שום חשש?
1821
אנחנו רוצים לבנות בעיר שלנו בית כנסת של חסידי ברסלב, אבל בגלל חילוקי הדעות איננו מצליחים
אני גר בעיר אלעד. יש אצלנו בעיר כמה קבוצות של חסידי ברסלב, וכל קבוצה מקושרת לרב אחר. כבר המון זמן כולנו רוצים להקים בית כנסת שיאחד את כל חסידי ברסלב שגרים בעיר, אבל בגלל שיש הרבה חילוקי דעות, אנחנו לא מצליחים להתאחד ולבנות בית כנסת משותף. נשמח מאוד עם כבודו יוכל לייעץ לנו מה לעשות ואיך עלינו לפעול
1820
נכנסתי לדיכאון אחרי הלידה, ולמרות שמצבי משתפר, עדיין אינני זוכה לשמחה
אני בדיכאון אחרי לידה, על בסיס רקע לא פשוט בילדות, ואני מטופלת בכדורים אצל פסיכיאטר כבר למעלה משנה וחצי. מצבי השתפר, אך עדיין אני לא שמחה ולא מצליחה לכבד את בעלי כמו שצריך. אם אוכל לזכות להיות בשמחה ולכבד את בעלי, אני אהיה מאושרת. אשמח לקבל עזרה מהרב
1819
אשתי אמורה ללדת בדיוק בראש השנה. האם לנסוע לאומן או להישאר איתה בבית?
אשתי אמורה ללדת בעזרת השם בדיוק בסביבות ראש השנה, ואני לא יודעת מה לעשות לגבי הקיבוץ הקדוש שלנו באומן. אני רגיל לנסוע בכל שנה לאומן, אך לא יודע מה אעשה השנה, האם כדאי לי לנסוע, או שעלי להישאר בבית עם אשתי?
1818
בגלל הילדות הקשה שעברתי, קשה לי מאוד בחיים ואני מפחד להתחתן
מאז שאני זוכר את עצמי, ההורים שלי היו מכים אותי ומשפילים אותי, וכל הזמן היו רבים בגללי. ובנוסף, אבא שלי היה כעסן ועצבני ומכה את אמא שלי. כל זה גרם לי לחסימה בחיים ובמיוחד בשידוכים ולכן לא התחתנתי עד עכשיו ואני כבר בגיל מבוגר. אני חושש להתחתן כי אין לי בטחון עצמי, ואני לא אוהב את עצמי, ואיך אוכל לאהוב את אשתי?
1817
הכרתי בחור עם מידות טובות, אבל אני מרגישה שהוא יותר מדי רגוע
פגשתי לאחרונה בחור דתי לאומי בן 23, לומד בישיבת הסדר, תוך שילוב של לימודים לתואר ראשון. הבחור מאוד עדין, עניו ושליו. מהפגישה הראשונה נראה שמידותיו טובות למדי, אולם יש לי תחושה שהוא רגוע מדי
1816
אני רוצה לחזור בתשובה שלימה, אבל נופל שוב ושוב בפגם הברית
הייתי בכלא צבאי כ-30 יום ושם הכרתי אדם שחזר בתשובה שחיזק אותי מאוד, אני מאוד רוצה לחזור בתשובה ולהתקרב לבורא עולם. יש לי חברה כבר שנתיים, ואני נופל תמיד בשמירת הברית
1815
יש לי משיכה חזקה לצפות בסרטים ובתוכניות דרך המחשב, וקשה לי להפסיק עם זה
אני באה מבית עם טלוויזיה, אך בביתנו שלנו אין טלויזיה ברוך השם. אני מרגישה שאני מאוד נגועה בעולם הזה ותמיד יש לי משיכה לצפות במחשב בכל מיני סדרות וסרטים לא כל כך נקיים וטובים, וכמעט תמיד הם מביאים אותי לנפילות. אני זקוקה לתפילת הצדיק ולעצה איך אפשר לנקות את המוח, ולהיגמל מהצורך הזה

1814
אנחנו מאוד מתלבטים האם לשלוח את בתנו לגן חסידי או לגן ליטאי
לכבוד כבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א, יעזור השם וישלח לכם רפואה שלימה. אנחנו מתלבטים מאוד אם לשלוח את בתנו תחי' לגן חסידי בו מדברים באידיש או לגן ליטאי בו מדברים בלשון הקודש. הבדלי החינוך בגנים לא משמעותיים, אך בבתי הספר ההבדלים בין החינוך הליטאי לחינוך החסידי גדולים. במשפחה אומרים לנו לא לשלוח אותה לחינוך חסידי, מכיוון שרמת הלימודים נמוכה שם. נשמח לקבל את עצתו של מוהרא"ש. תודה רבה.

1813
האם מותר להזמין אורחים לסעודת שבת, כאשר ידוע שלאחר הסעודה הם ייסעו חזרה לביתם ברכב?
אני ואשתי חוזרים בתשובה, ורוצים מאוד להזמין לסעודת השבת את אחי ומשפחתו. הבעיה היא, שהם אינם שומרים שבת, והם לא רוצים להישאר לישון אצלנו אחרי הסעודה, ומעדיפים לחזור לבית שלהם ברכב. מה עלינו לעשות במצב כזה?
1812
כתוב בספר המידות "אין לאדם למכור מקחו הראשון". מה הכוונה?
כתוב בספר המידות "אין לאדם למכור מקחו הראשון". מהי כוונתו של רבנו ז"ל, האם הדברים אמורים דווקא בקרקע או בכל דבר? ואם ההבנה שבכל דבר אין למכור מקחו הראשון, מה יעשה אדם שקנה דירה או רכב בפעם הראשונה וכעת הוא רוצה להתקדם לדירה או רכב יותר גדולים
1811
האם זה נכון שלשוּם יש סגולות רפואיות גדולות?
קראתי שמי שאוכל בכל יום שום זה מבריא אותו, כי יש לשום סגולות רפואיות גדולות. האם זה נכון? והאם מוזכר משהו בדברי חז"ל או בדברי הרמב"ם לגבי הסגולות הרפואיות של השום?
1810
יש לנו בעיות ומריבות קשות עם השכנים שמתנכלים לנו. מה עלינו לעשות?
לפני כחצי שנה עברנו לבית שכור, ולצערנו הרב יש לנו בעיות עם השכנים, הילדים שלהם מתנכלים לנו, וזה הגיע למצב של מריבות קשות מאוד בין בעלי לבין השכנים
1809
האם אין בעיית צניעות במנהג שנקרא "מצווה טאנץ" שבו האדמורי"ם רוקדים עם הכלה?
רצינו לשאול לגבי המנהג של אדמורי"ם מחסידויות שונות לרקוד עם הכלה בחתונה שנקרא "מצוה טאנץ". האם אין כאן בעיה של צניעות?
1808
אני בקשר עם מישהי כבר הרבה זמן, אבל חושש להתחתן איתה כי אין לי עבודה מסודרת
התחלתי לחזור בתשובה בערך לפני שלוש שנים בערך ולפני כן הייתי חילוני גמור. אני בקשר עם בחורה מסויימת כבר מגיל ארבע עשרה, כל הזמן היינו נפרדים וחוזרים, נפרדים וחוזרים. היום אני יודע שהיא הזיווג האמיתי שלי, ואני רוצה להתחתן איתה
1807
אנחנו רוצים שאשתי תלך אחרי הלידה לבית החלמה, אבל חוששים שהילד השני לא יסתדר בלעדיה
אשתי עומדת ללדת בקרוב בעזרת השם, ואנחנו מתלבטים מה לעשות אחרי הלידה. מצד אחד אנחנו רוצים שהיא תלך לבית החלמה כדי לנוח, אבל מצד שני אנחנו חוששים שהילד השני שבבית יכנס ללחץ ופחדים כשיראה שהאמא לא בבית כמו שהוא רגיל
1806
איך זוכים להיות עשיר?
רציתי לשאול את הצדיק איך זוכים להיות עשיר? כי אני כבר לא יכול לסבול את העניות הזאת, וזה הורס לי את כל השלום בית
1805
במקום העבודה שלי יש ערבי אחד שלא מפסיק להטריד אותי, מה אני עושה?
אני בחורה דתיה שעובדת במשרד שיש שם ערבי אחד, והוא נטפל אלי ולא מפסיק לדבר איתי, אני מאד מפחדת וחוששת לדחות אותו בתקיפות, מחשש שיזיק לי, ולכן אני מוכרחת לדבר איתו, אבל אני מאד מפחדת שלא יצא מזה מכשול, שלבסוף אפול בפח, מה אני עושה במצב כזה?
1804
אשתי רבה איתי ומשפילה אותי ליד הילדים, והחלטתי שאני רוצה להתגרש ממנה. האם אני צודק?
בחג פורים האחרון הייתה לי עוגמת נפש גדולה מאוד, כי אשתי רבה איתי וקיללה אותי ליד הילדים, וגרמה לי צער גדול. במקום שזה יהיה היום הכי שמח בשנה, זה היה היום הכי עצוב. היא לא מבינה שאסור לריב ולהשפיל את האבא ליד הילדים וחוזרת כל הזמן על אותה טעות. החלטתי שאני רוצה להתגרש ממנה כי אני לא מוכן לחיות בצורה כזאת. האם אני צודק?
1803
האם זה נכון שמי שיתרום לקמחא דפסחא, מובטח לו שינצל ממחלות וחולאים רעים?
אני זוכר שבשנה שעברה מוהרא"ש כתב לכל אנשי שלומנו שיתרמו מאה ושמונים ש"ח לארגון קמחא דפסחא, ובזה מובטח להם שינצלו ממחלות וחולאים רעים במוח. האם ההבטחה הזו רלוונטית גם לשנה זו? ומה העניין בזה?
1802
אשתי מאוכזבת ממני, והשבוע היא עזבה את הבית ונסעה להורים שלה
אני חסיד ברסלב המתגורר בירושלים, ואני מאוד מקווה שתענו לשאלתי למרות שאינני תלמיד שלכם. התחתנתי לפני שנתיים וברוך ה' נולד לי בן. השבוע אשתי ארזה לעצמה תיק, לקחה את הילד ונסעה להורים שלה. היא כועסת עלי מאוד, ואומרת שאני עצלן ומפונק ושאני לא מביא פרנסה הביתה. אשמח מאוד אם כבודו יוכל לכתוב לי איך אני יכול לתקן את המצב ביש הזה, ולגרום לה לחזור הביתה
1801
למרות שאני יושב בכלא, אני וגרושתי חושבים להתחתן בשנית. מה דעתו של הצדיק?
אני יושב כבר שש שנים בכלא. יש לנו ילדה בגיל שש ואחרי שהמקרה קרה, אשתי ניתקה איתי את הקשר ובעקבות זה התגרשנו. בזמן האחרון אנחנו מדברים על חזרה אחד לשני לטובת שנינו ולטובת הילדה. רצינו לדעת בכל זאת את דעתו של הצדיק בעניין ולקבל את ברכתו. האם לחזור להיות ביחד ולהתחתן?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup