ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1800
האם הסגולה לפוריות לשאת אות ה' מכסף, מועילה גם לגברים?
האם הסגולה לפוריות שכתב רבנו בספר המידות, לשאת את האות ה' מכסף, מועילה גם לגברים?
1799
האם זה נכון שאם שכחתי משהו בבית לפני נסיעה, לא טוב שאחזור לקחת אותו?
ראיתי שכתוב בצוואת רבי יהודה החסיד (בסעיף לח') "לא ילך אדם מביתו לדרך ויחזור לביתו אם שכח איזה דבר, רק יעמוד לפני הבית לשאול מה שצריך" ורציתי לשאול: האם נוהגים כך גם היום?
1798
האם יש צורך לומר בכל יום חוץ מהתיקון הכללי גם את "תיקון הנפש"?
אני משתדל לומר בכל יום את התיקון הכללי, כי קראתי שהוא תיקון הברית ותיקון לכל הדברים, ומאחר שראיתי שלאחרונה יצא תיקון חדש שנקרא "תיקון הנפש" ברצוני לשאול האם יש צורך לומר גם את "תיקון הנפש" מדי יום, או שמספיק לומר בכל יום את תיקון הכללי?
1797
יש בעבודה שלי אנשים שמזלזלים בכל דבר של קדושה ומדברים לשון הרע על רבנים. כיצד עלי לנהוג?
יש לי בעיה שגורמת לי צער עמוק: במקום העבודה שלי יש כמה אנשים שאני מאוד מרחם עליהם, כל הזמן הם מדברים רע על רבנים ומנבלים את הפה על כל דבר ששייך לקדושה. אני לא יודע מה לעשות: אם אענה להם - המריבה תתגבר, ואם אשתוק - אני חושש שאשמע בזיון גדולי ישראל ואקבל עונש על כך. אני בצער וזה גורם לי חלישות הדעת. כיצד עלי לנהוג?
1796
שום דבר לא הולך לי בחיים. האם כדאי לי ללכת למישהי שמבטלת עין הרע?
המזל שלי תקוע. לאחרונה ניסיתי להתקבל לכמה עבודות ולא קיבלו אותי, וגם ניסיתי להכיר מישהי והיא לא רצתה אותי. בנוסף לכל זה, אני לומד כתיבת סת"ם, וגם בזה לא כל כך הולך לי. יש באזור מגורי אישה שמוציאה עין הרע, וחשבתי ללכת אליה כדי שתבטל ממני את העין הרע. מה דעתו של הרב, האם הבעיות שלי נובעות מעין הרע?
1795
הכרתי בחור שמתאים לי מאוד, אבל מאז שאביו נפטר הוא נכנס לדיכאון עמוק, ולא מעוניין בכלום
הכרתי בחור שמבחינה דתית, ברמה הרוחנית והשאיפות לעתיד הוא ממש דומה לי, והתחלנו לצאת. הבעיה שהבחור נכנס לדיכאון בגלל מות אביו כי היה ממש קשור אליו, ומאז הוא שקוע בתוך הדיכאון ולא מעוניין בכלום
1794
ראיתי חסיד ברסלב שמפיץ את החוברות של ברסלב גם לגויים. האם זה מותר?
הייתי בביקור אצל משפחתי בארצות הברית ושם פגשתי ברחוב אחד מתלמידיך שעוסק בהפצה. הוא נתן לי ספר וכמה חוברות, וראיתי שהוא מחלק את החוברות והספרים גם ליהודים, וגם להבדיל לגויים, כושים, מקסיקנים, ולכל מי שנמצא ברחוב. האם זה בכלל מותר להפיץ דברי תורה לגויים?
1793
חיי הנישואין שלנו מתפוררים, וזה גרם לאשתי להתחיל לחזור בשאלה
אני ואשתי חזרנו בתשובה, והקדוש ברוך הוא עזר לנו ויש לנו ששה ילדים. מאז החתונה אנחנו לא כל כך מסתדרים. בחודשיים האחרונים היא לא מסכימה להיות איתי ולקיים את חובתה כאישה וכו', ולצערי הרב היא התחילה לחזור בשאלה, ובשבת היא מדליקה חשמל ומעשנת. אני לא רוצה שהבית שלנו יתפרק, מה עלי לעשות כדי לתקן את המצב?
1792
רבנו אמר "העניין שלי הוא ראש השנה", וגם "כל ההתחלות מפורים". איך זה מסתדר יחד?
רבנו אמר "כל העניין שלי הוא ראש השנה", ומאידך גיסא הוא אמר "כל ההתחלות מפורים". איך מיישבים את שתי האמרות האלו?
1791
איך אני יכול להתחיל להשתנות, וללכת בדרך האמונה והקדושה, ושיפתח לי הלב?
לעיתים עוברים עלי משברים קשים באמונה, שאני לא מרגיש שום קשר עם השם, ולא מצליח להתמיד בהתבודדות, מרגיש בקטנות, וכאילו אין לי לא את העולם הזה ולא את העולם הבא. איך אוכל להתחיל להשתנות באמת ואתחיל ללכת בדרך האמונה והקדושה?
1790
בילדותי עברתי טראומה שמלווה אותי עד היום, האם כדאי לי להשתתף בסדנא שיכולה לעזור לי?
אבקש את עזרת הצדיק: בהיותי בת 14 עברתי אירוע במשפחה, והוא ממשיך ללוות אותי עד היום. אני מעוניינת להשתחרר מהזיכרונות והרגשות שרובצים עלי מאז. כמה חברות שלי משתתפות בסדנא של רבנית מפורסמת, שמאוד עוזרת לנשים וכולן אוהבות אותה, והן טוענות שאם אצטרף לסדנא, זה יעזור לי מאוד לדבר ולשחרר את מה שאני מרגישה. אבקש את עצתו של הצדיק, האם כדאי לי להצטרף לסדנא הזו?
1789
אני גר בעיר חילונית, האם כדאי לי לעבור לעיר חרדית?
אני גר בעיר חילונית, ויש לנו שלושה ילדים שלומדים בתלמוד תורה של ברסלב ובבית ספר בנות יעקב. למרות שיש לנו כאן קהילה, חשבנו לעבור לעיר חרדית. האם יותר טוב עבורנו לגור בעיר חרדית ולהצטרף שם לקהילה, או שעדיף להישאר כאן בעיר החילונית?
1788
האם גם השנה, כשיום תענית אסתר הוקדם, זוהי עת רצון ואפשר לפעול ישועות?
אני זוכרת שבשנה שעברה כתבתם את מעלת יום תענית אסתר, שהוא יום גדול שאפשר לפעול בו הרבה ישועות, ושחיכינו ליום הזה כל השנה. האם גם השנה כשהצום הוקדם, יש את אותה עת רצון כמו בכל שנה?
1787
אני מרגישה שנכשלתי בתפקידי כאמא, וגרמתי שילדיי יגדלו ללא ביטחון עצמי
יש לי בעיה קשה, אני מרגישה שאני לא יודעת להיות אמא טובה ושנכשלתי בתפקיד האמא. אני חסרת ביטחון, ואני לא יודעת להקרין לילדים שלי ביטחון, ואני רואה שגם להם אין ביטחון, אני אובדת עצות ונמאס לי שאני כזאת. תייעץ לי בבקשה מה עלי לעשות כדי לזכות לביטחון עצמי
1786
האם זה נכון שרבנו כתב בספרו עצה לרפאות את מחלת הסרטן?
מובא בלקוטי-מוהר"ן חלק ב' סימן א' מעניין הגידול, שעד שפורץ החוצה אפשר להתרפאות אך לא יודעים שהוא קיים, ואחר שמתפרץ כבר קשה להתרפאות, ושמעתי שהכוונה היא למחלת הסרטן. ושם מגלה רבינו עצה להתרפאות גם ממחלה גמורה. אם זה נכון, למה לא מפרסמים לכולם את העצה הזו, הרי כולם מחפשים עצה להתרפאות מהמחלה הזאת?
1785
בשולחן ערוך כתוב שאסור להתפלל בשדה. איך זה מסתדר עם דברי רביז"ל שהפליג במעלת המתבודד בשדה?
מובא בשולחן ערוך: לא יתפלל במקום פרוץ כמו בשדה, מפני שכשהוא במקום צניעות חלה עליו אימת מלך ולבו נשבר. איך זה מסתדר עם זה שרביז"ל ציווה אותנו להתבודד בשדה?
1784
מה דעתו של הצדיק לגבי סדנאות ל"מודעות עצמית" ו-"עבודה פנימית"?
בשנים האחרונות נפתחות הרבה סדנאות ל"מודעות עצמית" ו"עבודה פנימית". יש סדנאות מכל מיני סוגים ואפילו בתוך ברסלב, והרבה אנשים מספרים שזה עוזר להם ועושה אותם יותר טובים ומקרב אותם לרבנו. ברצוני לשאול את דעתו של הצדיק: האם זה שייך להשתתף בסדנאות כאלו?
1783
אני לא מצליח למצות את עצמי, ולהוציא את הרצונות שלי מהכח אל הפועל
אני לא עובד ומרגיש קושי נפשי וחוסר בטחון עצמי לפעול בעולם הזה. אני מודה לקדוש ברוך הוא בכל יום על החסדים והרחמים והניסים שהוא משפיע עליי ועל הכישרונות שהוא נתן לי, ומתחנן לפניו שיעזור לי לא לבזבז אפילו שניה אחת בעולם הזה אלא תמיד לעשות כרצונו בשלמות בכל עסק ובכל מציאות, אך אני לא מצליח להוציא מהכח אל הפועל.
1782
האם אין בעיית צניעות בכך שאשה תלך להפצה בחנויות או בקברות צדיקים?
יש לנו שאלה בעניין ההפצה וזיכוי הרבים: כתוב "כל כבודה בת מלך פנימה" והצדיק מדבר הרבה מזה שאישה לא תסתובב ברחוב ותנהג בצניעות. האם אשה יכולה ללכת להפצה בחנויות או בקברות צדיקים? אנו שואלים כדי שלא תצא תקלה תחת ידינו
1781
האם עלינו לזרוק את כל ספרי החול מביתנו, או שאפשר להשאיר בבית ספרים כלליים שאין בהם בעיית צניעות?
לכבוד מורי ורבי שליט"א. בעברנו היינו חילוניים, האם עלינו לזרוק את כל ספרי החול מביתנו או שאפשר להשאיר בבית ספרים כלליים שאין בהם בעיית צניעות, ואת אלו שאינם צנועים לזרוק? בברכת בריאות איתנה ועלייה מהרה לארץ הקודש
1780
החתן לעתיד של בתי מערב את הוריו בכל דבר וזה מאוד מפריע לה, ולכן היא מבולבלת ולא יודעת מה לעשות
הבת שלי עומדת להתחתן, והיא לא מרוצה מזה שהחתן שלה לעתיד מערב את הוריו בכל דבר, ומזה שהוא ילדותי מאוד. החתן בן 29 ובתי בת 26, היא מבולבלת ולא יודעת מה להחליט. מה לעשות?
1779
הרופאים אומרים לי שעלי להפיל את העובר בגלל בעיה שהתגלתה בו. מה דעתו של הצדיק?
אני בת 35 ויש לי שני ילדים ברוך השם, כרגע אני בשבוע ה-12 להריוני, ולצערי הרופאים אמרו לי לאחר בדיקה שיש בעיה בכליה של העובר ומשהו במערכת השתן שלו לא מתפתח ועלי להפיל אותו. אני מבקשת בבקשה שהצדיק יאמר לי מה לעשות ואעשה מה שהוא יאמר
1778
האם אדם יכול להחזיר את הזיווג שנדחה ממנו בגלל מעשיו הרעים, אם ירבה בתפילה?
שלום. האם אדם שעשה עבירות נגד ה' יתברך ובגלל זה נדחה ממנו זיווגו, יכול להחזיר את הזיווג שלו בחזרה על ידי תפילה?
1777
לפני כשנה הוספתי בעצת רב את השם "נועה", האם השם הזה מתאים לי?
שמי רז, אני בת עשרים וחצי והשתחררתי מהצבא לא מזמן. אני קצת מבולבלת מהחיים ולא יודעת מה לי לעשות. לפני כשנה הייתי אצל רב אחד, הוא ראה שאני מבולבלת ואמר לי שהשם שלי לא טוב ושאני צריכה להוסיף שם, והוסיף לי את השם "נועה". רציתי לדעת האם השם הזה מתאים לי, והאם הצדיק יכול לעזור לי, כי אני נמצאת בפרשת דרכים ותשובתו של הרב מאוד תעזור לי
1776
אני יודע שמי שכועס מאבד את כל השפע שהיה צריך להגיע לו, אבל אינני יכול להתאפק מלכעוס
קראתי בכמה מקומות בספרי ברסלב שהעצבות היא מידה מגונה מאוד, ומי שכועס מאבד את כל השפע שהיה אמור להגיע לו משמים. אני יודע שאני לא בסדר, אבל קשה לי לשנות את עצמי, ולמרות שאני מנסה להיות רגוע בכל פעם אני כועס מחדש. מה אני יכול לעשות?
1775
ערך המניות שהשקעתי בהן יורד ויורד, ואני מבקש את עצתו של הצדיק להצלחה
כשהייתי אצלכם ביקשתי ברכה להצלחה במסחר במניות, כמו שתמיד הצדיקים ברכו את תלמידיהם להצלחה במסחר של אורז חיטה או כל סחורה אחרת, אך מוהרא"ש אמר לי למשוך מיד את כל הכסף שהשקעתי כדי שלא אפסיד אותו. ובאמת מהרגע שחזרתי הביתה ערך המניות רק יורד ויורד. אני מבקש מהצדיק שלמרות הכל יתפלל בשבילי שאצליח היות ומבחינתי מדובר בפיקוח נפש, ואשמח לקבל את עצתו וברכתו של הצדיק להצלחה
1774
איך אנחנו אמורים להתייחס לכל הרבנים שמתנגדים לנסיעה בראש השנה לאומן ולחסידות ברסלב בכלל?
1773
השכן שלי מתלבש כאדם חרדי, אבל מתנהג ועושה דברים שלא מתאימים לחרדי
בבניין שבו אני גר, יש דייר חרדי. למרות שהוא מגדיר את עצמו כחרדי וגם מתלבש ככה, הוא מתנהג ועושה דברים שלא מתאימים לאדם חרדי, ואפילו לא לאדם דתי. בכל פעם שאני רואה את ההתנהגות והמעשים שלו, זה ממש מרתיח אותי. איך זה יכול להיות שהוא כל כך צבוע? והאם כדאי לי פעם אחת ולתמיד לדבר איתו ולהגיד לו את כל מה שאני חושב?
1772
ההורים שלי התגרשו, וכל הזמן אני שקוע במחשבות על העבר ועל הגירושין שלהם
אני בחור צעיר ויש לי בעיה רצינית: אבא ואמא שלי התגרשו, ואני שקוע במחשבות מהעבר וזה מציק לי מאוד. מה עלי לעשות כדי להקל מעלי את המצוקה?
1771
פעם האמנתי בתמימות ובפשיטות, אבל היום קשה לי להאמין ואני מאוד מתוסכלת
אני לא מבינה מה ה' רוצה ממני. למה כל כך קשה לי לקבל את העולם הזה ואת המציאות הזאת, למה קשה לי לקבל את הבורא... נמאס לי להתייסר ואני מתוסכלת נפשית. פעם האמנתי בתמימות ולקחתי את הכל מובן מאליו, והיום כבר כמעט שנתיים אני בתסכולים מהעולם הזה
1770
קשה לי מאוד לדבר בפני קהל, וכשאני צריכה לדבר עם אנשים אני נתקפת חרדה
לפני כשנה לקחו אותנו מהעבודה ליום גיבוש, ובמהלך היום ישבנו בקבוצות ודנו בעניינים הקשורים לשיפור ההתנהלות בעבודה, וכשהתחלתי לומר משהו ופתאום קלטתי שכולם מרוכזים בי, לא יודעת מה קרה לי פשוט השתתקתי באמצע, והיה לי "בלאק אווט". מאותו יום אני מסויטת רק מהזכרת כל דבר שיש בו דיבור בפני קהל, ישיבות צוות מלחיצות אותי והפכתי להיות ממש חרדתית לנושא
1769
האם אדם שמקבל קצבת הבטחת הכנסה מביטוח לאומי נקרא "נצרך לבריות"?
האם אדם שמקבל קצבת הבטחת הכנסה מביטוח לאומי נקרא "נצרך לבריות"? והאם מתקיים בו כל מה שרבינו אמר על מי שנצרך לבריות?
1768
אני רוצה לכבד את אבי בסנדקאות לבננו, אך אשתי חוששת שאביה יפגע מכך
אני רוצה לכבד את אבא שלי בסנדקאות למרות שאיננו שומר תורה ומצוות. אשתי גם אוהבת את אבא שלי, אבל היא טוענת שאבא שלה ייפגע אם הוא יראה את אבא שלי סנדק. הסברתי לה שנוהגים לתת סנדק בפעם הראשונה לאבי הבעל, ובבן הבא בעזרת ה' לאבא שלה
1767
היום אני מתחתן, ואשמח מאוד אם תכתבו לי דברי התחזקות והתעוררות ליום חופתי
היום אני מתחתן, ואשמח מאוד אם תכתבו לי כמה דברי התחזקות והתעוררות ליום חופתי, והנהגות ישרות לחיי הנישואין, ותברכו אותנו שנזכה לבנות בניין עדי עד בדרכו של רבינו הקדוש
1766
כיצד צריכים לנהוג עם התלמידים כאשר הם מתחצפים ומרביצים, ועוברים את כל הגבולות?
ברצוני להתייעץ אתכם בנושא חינוכי קריטי: אני מנהל מוסד חינוכי עם תלמידים רבים. לצערנו הרב, ההפקרות שמשתוללת היום היא משהו שאי אפשר להסביר והילדים נהיו קשים וחצופים. והבעיה הגדולה היא שכשמגיעים למצב שאין ברירה ואנחנו חייבים להתנהג בתקיפות כאשר הם מכים או משתוללים, הם מאיימים עלינו שילכו למשטרה ויאמרו שאנחנו השתמשנו באלימות. כל צוות החינוך על זה, שהדור נהיה פשוט מושחת והחינוך הוא לא חינוך, כובלים לנו את הידיים ואנחנו אובדי עצות. נשמח לשמוע את דעתו של הרב בנושא, ונקווה שנוכל לשנות ולו במעט את המצב
1765
אנחנו נשואים טריים ומאוד קשה לנו לשמור כראוי על טהרת המשפחה
התחתנו לפני שלושה חודשים, ויש לנו נסיון קשה: קשה לנו לשמור על טהרת המשפחה כמו שצריך, ולהתרחק אחד מהשני בזמן שצריכים להתרחק, וכמה פעמים נכשלנו בנגיעה. אנחנו יודעים שזה איסור חמור, ולמדנו את זה לפני החתונה, אבל זה מאוד מאוד קשה לנו לעמוד בנסיון. בבקשה, צדיק יקר, תעזור לנו ותדריך אותנו מה לעשות. תודה רבה.
1764
בעלי הוא אדם דיכאוני ומסוגר בתוך עצמו, ובגללו גם אני נובלת ואין לי חיות משום דבר
בעלי הוא אדם טוב מאוד, והוא מוכשר בהרבה דברים, אבל הוא דכאוני ומסוגר בתוך עצמו. עם השנים למדתי לחיות עם המצב ולהשלים עם המצב שזה בעלי ואין לי מה לעשות. יש לנו ארבעה ילדים ברוך ה', ואני לא יודעת איך להתמודד עם העובדה שבעלי כמעט ולא עוזר לי, ישן עד שעה מאוחרת וכל עול הבית והילדים נופל עלי. אני מאוד מקווה שהרב יוכל לעזור לי, ולהדריך אותי איך להתנהג עם בעלי, כי אני אוהבת אותו והוא איש טוב, אבל הוא אוהב להסתגר בתוך עצמו, ובינתיים אני נובלת ואין לי חיות משום דבר.
1763
הייתי בקשר טלפוני עם גבר זר, ולמרות שדרשתי ממנו שיפסיק להתקשר, הוא ממשיך
שלום לכבוד הצדיק. לפני מספר שבועות התקשר כמה פעמים לטלפון הנייד שלי גבר שאני לא מכירה. בהתחלה הוא אמר שזו טעות, אבל אחר כך התקשר שוב ושאל אם אני מכירה מישהו שהוא מחפש, והתחיל לשאול אותי מי אני ועוד כל מיני שאלות. בהתחלה כמובן שנרתעתי ממנו ולא הבנתי למה הוא מתקשר אלי כל הזמן, אבל לאט לאט יצא ככה שהתחלנו לדבר, ולהכיר אחד את השניה, וזה הגיע למצב שהוא מתקשר אלי כמעט בכל יום, והרבה פעמים אנחנו גולשים גם לדברים אינטימיים. יש לי ייסורי מצפון גדולים על כך שאני מדברת איתו, כי אני נשואה ויש לי ילדים, אבל פשוט נשאבתי לתוך זה, וכמה שאני מבקשת ממנו שלא יתקשר עוד, הוא לא מפסיק
1762
האם קבר רחל אשת רבי עקיבא שנמצא בטבריה, הוא אכן קברה האמיתי?
האם קבר רחל אשת רבי עקיבא שנמצא בטבריה הוא אכן קברה האמיתי, כי יש שמועה שהיא בכלל לא קבורה שם?
1761
ההורים של הבחור שאני יוצאת איתו לא מסכימים שנתחתן, עד שאחיו ואחותו הגדולים ישתדכו
הכרתי בחור חרדי, ואנחנו מאוד אוהבים אחד את השני ורוצים להתחתן. הבעיה שלבחור יש אח ואחות יותר מבוגרים ממנו, וההורים שלו לא מסכימים בשום פנים ואופן שאנחנו נתחתן עד ששני האחים הגדולים שלו ישתדכו גם הם, וקשה לנו מאד מאד לחכות. מה עלינו לעשות?
1760
הדפסתי את הספר לקוטי מוהר"ן בהוצאה מהודרת, אך בגלל שגם אחרים הדפיסו את הספר, נגרם לי הפסד כספי
השקעתי המון מאמצים וכספים והדפסתי את הספר לקוטי מוהר"ן בהוצאה הכי יפה שיכולה להיות, ועוד לא הספקתי להתחיל למכור אותו לחנויות, והוצאת ספרים אחרת הדפיסה גם היא את הליקוטי מוהר"ן. נגרם לי נזק כספי גדול, ואני לא בטוח בכלל שאצליח למכור הספרים שהדפסתי. מה עלי לעשות?
1759
מדוע אני סובל כל כך הרבה? ומתי החיים שלי יתחילו להיות חיים טובים?
יש לי כל כך הרבה בעיות בחיים ואני לא יודע מה לעשות, אני ממש אובד עצות ומיואש. אני יודע שצריך להתפלל ואני מתפלל, אבל עדיין לא נעניתי. מדוע אני סובל כל כך הרבה? ומתי החיים שלי יתחילו להיות חיים טובים?
1758
מה הכוונה שיש בין אנשי שלומנו כאלו שהם יותר גדולים מהאחרים, הרי כולנו תלמידי רבינו הקדוש?
הבנתי מדבריכם שיש הבדל בין אנשי שלומנו, ויש כאלו שהם יותר גדולים מהאחרים. רציתי לשאול אתכם מהיכן למדתם דבר זה, הרי כולנו שווים וכולנו תלמידי רבינו הקדוש זי"ע שלומדים את תורתו, והוא הרבי של כולנו. אם כן מה שייך להגיד שיש כאלו שיותר גדולים מהאחרים? אשמח שכבודו יבאר את העניין. תזכו למצוות.
1757
מה כוונת רבינו ז"ל ש"צריך לחפש ולבקש איפה הוא אוחז באמונה"?
הצדיק תמיד מזכיר את דברי רבנו ז"ל בליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ה' ש"אדם צריך לחפש ולבקש איפה הוא אוחז באמונה", מה הכוונה? ואיך מקיימים את זה הלכה למעשה?
1756
האם אפשר לברך "שחלק מחכמתו ליראיו" רק כשרואים פוסק גדול, או גם כשרואים צדיק גדול?
רציתי לשאול לגבי ברכת "שחלק מחכמתו ליראיו". האם ברכה זו נאמרת רק על פוסק הלכתי גדול הדור, או שאפשר גם לברך אותה על צדיק קדוש הדבוק בה' יתברך אף על פי שאינו פוסק הלכות?
1755
האם נגזר עלי שילדיי יצערו אותי מפני שלא התנהגתי כראוי להורים שלי?
שמעתי הרבה פעמים שכמו שאדם מתנהג עם ההורים שלו כך הילדים שלו יתנהגו אליו. עד החתונה לא התנהגתי כראוי להורים שלי, אבל עכשיו כשהתחתנתי עשיתי תשובה. האם זה יועיל או שהילדים שלי יתנהגו איתי כמו שהתנהגתי עם ההורים שלי?
1754
בתקופה האחרונה אני ובעלי רבים כל הזמן, והתחלתי לחשוב על גירושין
אני ובעלי נשואים ארבע שנים ויש לנו שלושה ילדים. בתקופה האחרונה אנו רבים כל הזמן וזה מאוד מעציב אותי וגורם לי לחשוב על גירושים. אני לא רוצה שזה יגיע למצב הזה חס ושלום אבל אני לא יודעת מה לעשות
1753
אני לומדת במכללה חילונית, ואני חייבת להשתתף בקורסים מלאים כפירה ופילוסופיה
ערכו לי מבחן והתקבלתי ללימודים במכללה, אבל היא חילונית לגמרי, יש שם מרצים ומרצות חילוניים, אוירה והשקפה חילונית. חלק מהמערכת שלנו היא לימודים של תכנים מלאים כפירה ופילוסופיה. מאוד קשה לי עם האוירה במכללה, אבל אין לי ברירה, כי הלימודים במכללה אחרת יעלו לי פי כמה וכמה, כי כאן ביטוח לאומי עוזרים לי במימון הלימודים ושם לא. אני אובדת עצות ומבקשת את עזרתו של הצדיק שיכוון את דרכי ויגיד לי מה לעשות
1752
אני רוצה להיות אשה מוצלחת, לסדר ולבשל כמו שצריך, אבל לא מצליחה
אני כל כך רוצה לדעת לסדר ולבשל ולהיות זריזה, אבל בכל פעם אני נפגעת מחדש כשאני רואה שאני איטית מדי, ולפעמים אין לאנשים סבלנות לחכות וזה מלחיץ אותי מאוד. הרב תן לי כוח אני רוצה להיות אמא שתדע לבשל ולנקות את הבית שלה.
1751
אני ועוד חבר רוצים להפיץ מחוץ למועדונים ומקומות בילוי, אבל חוששים שזה יפיל אותנו ברוחניות
אני וחברי רוצים להפיץ את הקונטרסים שלכם מחוץ למועדונים ולמקומות בילוי וכדומה, הבעיה היא שיש שם פריצות ויכול להיות שנרד מאוד ברוחניות אם נהיה שם. מה דעתכם לגבי הפצה במקומות כאלו?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

1 תגובות

    • 1.
    • מאת: שירלי
      אין על מוהראש הצדיק שלנו עטרת ראשנו
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup