ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1550
מאז שחזרתי בתשובה כולם רודפים אותי ונגרם לי הרבה צער. אולי אינני ראויה לחזור בתשובה?
אני חוזרת בתשובה מזה כ-10 שנים, ומאז שאני חוזרת בתשובה אני רדופה, הורי כל כך התנגדו לתשובה שלי אמי לא זכתה להיות בחתונתי בשל שהותה בארצות הברית. תאר לך כבוד הרב מה עבר עלי, להקים חתונה לבד עם בן תורה כשכל העולם נגדך. ואם זה לאחר נישואי, חמותי מתנהגת אלי כל כך לא יפה ומפריעה לשלום ביתי. מה רוצה ממני ה' ישתבח שמו שאני כל כך אוהבת אותו? יתכן שאינני ראויה ללכת חלילה בדרכי ה' יתברך?! אני מרגישה שאני נלחמת על התשובה שלי, וחוטפת מכל מקום ביזיונות ועלבונות והפרנסה קשה. למה?
1549
הוספתי לשמי את השם 'נחמן' ושני רבנים אמרו לי שהשם הזה גורם לי את כל הבעיות. האם זה נכון?
 לפני כארבע וחצי שנים החלו לתקוף אותי ייסורים קשים בבריאות הגוף והנפש ועד עכשיו אני עדיין סובל. לפני כארבע שנים שהיתי באומן חצי שנה ואז הוספתי בציון במניין ותיקין את השם 'נחמן' בנוסף לשם המקורי 'אברהם אבא'. הייתי אצל שני רבנים מאשדוד והם אמרו לי להסיר מיד את השם נחמן ושזה מקור ושורש הבעיה. ברצוני לשאול דעת תורה בעניין זה ולדעת מה עלי לעשות
1548
האם זה נכון שלא טוב להשאיל ביצים ממישהו אחר?
האם יש עניין לא להשאיל אחד מהשני ביצים? יש כאלו שאומרים שביצה זו נשמה וחלק אומרים שביצה זה מזל, ולכן אסור להשאיל ביצים אחד מהשני. האם זה נכון?
1547
כבר חמש שנים אנחנו בקשר ועדיין לא התחתנו. האם אנחנו זיווג מתאים לחתונה?
אני נכנסת לשנה חמישית עם בן זוגי ועדין לא התחתנו. הוא רוצה, אך אני מרגישה שהוא לא מתאמץ מספיק. הוא מבטיח ולא עומד בהבטחתו ואני כבר מתוסכלת מזה. נכון שבעבר הטעיתי אותו ולא רציתי להתחתן, אך כיום התגברתי על היצר הרע ואני כן מוכנה. האם אנחנו זיווג מתאים לחתונה?
1546
אני מתחזק כבר תקופה ארוכה, אך עדיין לא הגעתי לשום השגה ולא זכיתי למצוא את בת זוגי
לאחרונה התחלתי להקפיד על שלוש תפילות במניין ועל התבודדות, אני נוסע לקברי צדיקים תדיר והייתי באומן. למרות הכל, עדיין לא פעלתי את הישועה שאני צריך לגבי זיווג, ולמרות שאני לומד בכל יום בכולל אף שאני לא מבין כלום, אני רואה שעדיין לא הגעתי לשום השגה כלשהי כבר כמה שנים. אני מרגיש שאני מקריב הרבה ולא מקבל תמורה. אשמח לחיזוק מהצדיק שאוכל להמשיך במה שאני עושה כרגע
1545
האם יש למנהג 'ליל שישי' מקור בספרים הקדושים חוץ מהספר השנוי במחלוקת 'חמדת ימים'?
רציתי לברר בעניין מנהג 'ליל שישי': מה מקורו? חשוב לי לדעת ושהצדיק יורנו האם יש מקור ללא עוררין למנהג זה?
1544
האם הקהילה ביבנאל מקבלת משפחות חדשות או שהיא קהילה סגורה?
רציתי לשאול האם ניתן להצטרף לקהילה עיר ברסלב, כלומר האם הקהילה מקבלת משפחות או שזו קהילה סגורה?
1543
מה ההגדרה של "תלמידים שאינם הגונים"? ומה עושים אם נקלעים לשיעור של תלמיד כזה?
רבינו כותב בליקוטי מוהר"ן חלק ב' סימן ס' שאדם צריך להיזהר מ"תלמידים שאינם הגונים" כשהם מוסרים תורה ברבים. מהי ההגדרה של "תלמידים שאינם הגונים"? וכיצד צריך לנהוג כאשר מגיעים לשיעור ורואים שאחד כזה מוסר את השיעור?
1542
אני בת 24 ורוצה להתחתן עם גרוש בן 40 עם ילדה, אך המשפחה לא מקבלת את זה
אני בת 24 ונמצאת בקשר עם גרוש בן 40 עם ילדה. אנחנו מאוד מתאימים ומסתדרים ומבחינתו היה להתחתן כמה יותר מהר, אבל המשפחה לא מקבלת את זה שהוא גרוש עם ילדה, ואני לא יודעת מה לעשות. אני רק מתפללת שיתנו לי משמיים את הזיווג הנכון לי
1541
אני לובשת פאה נוכרית כהוראתו של הרבי מלובאוויטש, אך בני המשפחה לא מקבלים זאת ומצערים אותי
אני היחידה בין האחים שהולכת עם פאה. שני אחי הם 'ליטאים ספרדים' ומאוד מתנגדים לפאה. האם עלי לוותר למען השלום, אף שני הולכת עם פאה בגלל שהרבי מליובאוויטש הורה לעשות כך?
1540
מאז שהתקרבתי אליכם התנתקתי מהגויות שהיו איתי בקשר, אנא תדריכו אותי איך לזכות לתשובה שלימה
היה לי קשר עם כמה נשים גויות, וכשקראתי מכתבים שכתבתם, ממש הזדעזעתי ועזבתי אותן ועכשיו אני רוצה לחזור בתשובה. אפילו שכבר אין לי איתן קשר אני מרגיש שעדיין לא עשיתי תשובה על זה. כבוד האדמו"ר, אנא תורה לי דרך תשובה שאני ידע שהכל נמחל לי בשמים, אני מרגיש שבזכותכם הצלחתי להתנתק מהקליפות הללו, אז גם הישועה והמחילה שלי בשמים תבוא גם דרככם
1539
בעלי מאוד רוצה לנסוע לרבינו בראש חודש ניסן, אך לדעתי מצבנו הכלכלי לא מאפשר זאת. מה לעשות?
בעלי רוצה לנסוע לאומן לרבינו ז"ל בא' ניסן. הזמנים שהוא נוסע לאומן הם בראש השנה ובא' ניסן. מאד אשמח אם בעלי ייסע, אבל אני חושבת שמצבנו הכלכלי אינו מאפשר נסיעה כרגע לעומת בעלי שטוען שזה כן אפשרי. הוא מאד יתאכזב אם זה לא יצא מהכח אל הפועל כי זה מאוד חשוב לו. בנוסף, יש אדם חרדי ליטאי שמעולם לא היה אצל רבינו ומעוניין להצטרף לנסיעה הזו רק בתנאי שבעלי ייסע. אשמח לשמוע מה דעתו של הצדיק, האם לנסוע או לא?
1538
לפני כשנה סיימתי קשר עם בחור והוא לא יוצא לי מהראש. האם עדיין יש סיכוי לקשר הזה או שעלי להמשיך הלאה?
אני מרגישה תקועה בחיי בעניין מציאת הזיווג וטרם שכחתי את הבחור האחרון איתו הייתי בקשר. הוא עדיין לא מוכן לנישואין וגם עבר ניתוח בלב. הצדיק אמר לי לפני כשנה שלא אדחק את השעה ואמתין בסבלנות, אך עברה כבר שנה ואני מתבגרת... האם עליי לחכות לו? מה לעשות?
1537
האם בסגולה של "הא הנעשה מכסף" הכוונה רק לאות ה' או לשתי האותיות ה"א?
אני רוצה לשאול לגבי הסגולה שהאישה שמה תליון של האות ה' מכסף כדי לזכות לילדים. האם צריכה להיות רק האות ה' או שצריכים לכתוב ה"א?
1536
מה המעלה של השמחה בבית הצדיק? ומדוע כשיש שמחה בבית הצדיק כל החסידים גם שמחים?
מה המעלה של השמחה בבית הצדיק? ומדוע כשיש שמחה בבית הצדיק כל החסידים גם שמחים?
1535
נפלתי מהתשובה ואני נכשל בעוונות חמורים, אני מרגיש שרודפים אותי וחושב להתאבד
התחלתי לחזור בתשובה לפני שבע שנים, לא החזקתי מעמד ועכשיו אני עושה עוונות חמורים. אני מרגיש שמתעברות שמתעברות בי רוחות רעות וכל סובבי מנסים להרוג אותי ברוחניות ובגשמיות. אני מתכוון להתאבד אם זה ימשיך ככה, כי איני מוכן לחיות ככה יותר!
1534
הציעו לי בחורה שמאוד מוצאת חן בעיניי אבל הוריי אומרים לי לחכות בינתיים. מה לעשות?
אני בחור חרדי. הציעו לי שידוך ואני מאוד מאוד רוצה אותה, אבל בני המשפחה שלי אומרים שכדאי לחכות ולהמתין עדיין. גם הבחורה רוצה מאוד ואני נמצא באמצע ולא יודע מה לעשות. מה הרב מציע לי?
1533
בעלי יושב כל הזמן מול המחשב, מזניח את הקשר שלנו ולא מתייחס אליי
אני מאוד מאוד רוצה שתתנו לי עצה מה לעשות עם בעלי. הוא יושב ימים ולילות מול המחשב ואני לא מעניינת אותו בכלל, כל הזמן הוא שקוע במחשב ולא מתייחס אלי. אודה מאוד לצדיק אם יענה למכתבי זה.
1532
מה העניין של הפצת תורת רבי נחמן מברסלב בעולם? ומדוע זה כל כך חשוב?
חברים שלי חסידי ברסלב כל הזמן מדברים שצריכים להפיץ את תורת רבי נחמן מברסלב בעולם. מה העניין בזה? ומדוע זה כל כך חשוב?
1531
מדוע פעמים רבות בעלי תשובה מזניחים את הגוף והמראה החיצוני שלהם?
בדרך כלל כשבעל תשובה נכנס בעבודת ה' הוא מגביר את הנפש השכלית על הנפש הבהמית ומתעסק יותר ברוח ופחות בחומר, אבל יש מקרים שבעלי תשובה מזניחים את הגוף כגון: השמנה, בריאות, מראה חיצוני וכדומה. אבקש מהצדיק עצה וחיזוק כיצד מתמודדים עם התופעה של ההזנחה?
1530
האם יש אמת במנהג שלא לאכול את הקצה של הלחם?
יש כאלו שנוהגים לא לאכול את הקצוות של הלחם ויש כאלה שלא מקפידים על זה. האם יש דברים בגו? ואם כן אז כמה יש להוריד מהקצה של הלחם? והאם זה שייך גם בשאר מאכלים?
1529
איך זה ייתכן שרב בישראל יגנוב שבעה ספרי תורה, ימכור אותם וייקח את הכסף לעצמו?
לאחרונה התגלתה פרשיה מזעזעת, שרב גנב שבעה ספרי תורה, החליף את הקלף בבריסטולים, מכר את הגוילים הקדושים ולקח לעצמו את הכסף. איך יכול להיות שרב בישראל יעשה דבר כזה חמור? אודה לכם מאד אם תוכלו להסביר לי זאת, כי זה מפריע לי מאוד.
1528
מה הסיבה והמקור לכך שמקפידים לא לשלב את האצבעות של יד ימין ויד שמאל?
ראיתי הרבה פעמים שהקפדתם מאוד על בני אדם ששילבו את האצבעות, והזהרתם מאוד לא לעשות ככה. מה המקור לזה? תודה מראש.
1527
מרוב עגמת הנפש שיש לי בגלל שבני התדרדר ברוחניות קיללתי אותו ואני מתחרטת מאוד
הילד שלנו בירידה רוחנית ואני לא עומדת בניסיון ובגלל זה אני בחלישות הדעת עד שהגעתי למצב שקיללתי אותו שלא בפניו מתוך בכי וצער ואני מתחרטת מאוד. איך אני יכולה לדעת שהקדוש ברוך הוא מקבל את הסליחה שלי?
1526
איך זה יכול להיות שנכשלתי בעבירה אחרי שהייתי בציון רביז"ל, הרי רבינו אמר שהוא יתקן אותנו לגמרי?
נסעתי לציון הקדוש של רבינו ז״ל, ואחרי שחזרתי לצערי נפלתי בעבירה לצערי. איך זה יכול להיות, הרי רבינו אמר שיתקן אותנו לגמרי?
1525
אני מאוד רוצה לקרוא לבני 'אליעזר שלמה' אך אני חושש שהמשפחה לא תקבל את זה יפה
אני מאוד רוצה לקרוא לבני שיולד בעזרת ה' את שם הצדיק ולקרוא לו 'אליעזר שלמה', אך אני חושש שלא יהיו מרוצים במשפחה שלי מהשם הזה
1524
מדוע יש כל כך הרבה חילוקי דעות בין 'משפיעי ברסלב'?
זה זמן רב שאני קורא הרבה מאמרים ממשפיעים בברסלב, ואני רואה שיש כל כך הרבה חילוקי דעות ביניהם, ואני נבוך מאוד שאין אפילו אחד שדעתו בשלום עם השני. איך יתכן שיהיו כל כך הרבה חילוקי דעות?
1523
למה הצדיק צריך גבאים ואי אפשר להיכנס אליו ישירות?
אני מקווה שהצדיק לא יקפיד שאני שואלת, אבל השאלה חשובה לי: למה הצדיק צריך גבאי ואי אפשר להכנס אליו ישירות? תודה.
1522
בעלי מוכן לאכול רק מהשגחה מסוימת וזה גורם לעגמת נפש ומריבות במשפחה ובינינו
בעלי למד בישיבה אצל הצדיק. יש דבר שמאוד מפריע לי בקשר לכשרות: בעלי לא מוכן לאכול שום השגחה מלבד השגחת 'בית יוסף' וזה מאוד מקשה עלי. אנחנו מוצאים את עצמנו תמיד רבים ומתווכחים על זה. אבקש בבקשה יעוץ מהרב מה לעשות בנידון
1521
איך מקיימים למעשה "שויתי ה' לנגדי תמיד"?
השאלה היא לגבי העניין של "שויתי ה' לנגדי תמיד": אני מנסה לנהוג בהנהגה זו אבל לא ברור לי מתי ואיך בדיוק אמורים לשוות את שם ה', כי אם אני מנסה לעשות זאת בזמן תפילה או אמירת קדיש אך אני לא מצליח להתרכז גם בזה וגם בכוונת התפילה. איך מקיימים את זה למעשה?
1520
האם אני צריכה לחשוש שמישהי בעבודה תתפוס את מקומי ופרנסתי תפגע?
קראתי הרבה פעמים שכתבתם שלפי האמונה פרנסה היא משמיים ומה ששלי אף אחד לא יקח לי. רציתי לשאול: כשמישהי צריכה להחליף אותי בעבודה בזמן חופשת לידה ואני צריכה לעשות איתה חפיפה, האם ללמד אותה כל מה שאני יודעת שאז יש סיכון כלשהו שהיא תיקח לי את מקום העבודה בסופו של דבר, או שאני צריכה לשמור על המקום שלי וללמד אותה כמה שפחות?
1519
מה כוונתו של רביז"ל בזה שאמר שאדם צריך להתעקש ב"עקשנות דקדושה"?
רבינו אמר שצריכים להתעקש בעקשנות דקדושה: האם זה כמו שאנשים חושבים, שאם אדם יתעקש בתפילה יקבל את מה שרוצה לבסוף?
1518
כאשר אדם קם מאוחר ומגיע לבית הכנסת באמצע התפילה, צריך להמשיך עם המתפללים או להתחיל מההתחלה
אם אדם קם מאוחר בבוקר ובא לבית הכנסת באמצע התפילה, האם הוא יכול להמשיך עם המתפללים מאותו מקום שהם נמצאים או שעליו להתחיל מההתחלה?
1517
בשבוע הבא יחול יום הולדתי. מה הרב מייעץ לי לעשות ביום זה? ומה מאפיין את מי שנולד בחודש טבת?
בשבוע הבא בתאריך כ"ו טבת יחול בעזרת ה' יום הולדתי. מה מאפיין את מי שנולד בחודש זה - טבת? ומה הרב מייעץ לי לעשות ביום הולדתי
1516
נולדה לי בת מבן הזוג שלי בשנתיים האחרונות. האם אנו מתאימים לחתונה ולבניית בית קדוש?
הכרתי לפני שנה וחצי מישהו ונכנסתי להריון, היום ברוך ה' יש לי ילדה בת שבעה חודשים, אני והיא גרות אצל בן הזוג שלי שהוא האבא שלה. אחרי אין ספור סיפורים וריבים בינינו, אני התחזקתי בתשובה ואני הולכת בצניעות. אשמח שתדריך אותנו כי אני קצת מבולבלת... האם אנחנו מתאימים לבנות בית קדוש? ומה לעשות בעניין החובות
1515
האם צריך להוציא מהבית את הספר 'מורה נבוכים'?
לפני שהתקרבתי לרבינו הקדוש למדתי הרבה פעמים את הספר מורה נבוכים. האם אני צריך להוציא אותו מהבית?
1514
חבר שלי חולה במחלה הידועה. מה אנו יכולים לעשות לרפואתו חוץ מלהתפלל?
שלום לא על עצמי באתי לבקש, אלא על ידידי וחברי החולה במחלה הידועה שחזרה אליו כבר פעם שניה. מעבר לכל הפעולות אשר הקהילה שלנו בישוב בר יוחאי עושה למענו, האם יש דברים נוספים שכדאי ורצוי לעשות עוד לרפואתו? אשמח לקבל תשובה, כי כל דקה שיש ואפשר לעשות חשובה לי מאד
1513
האם יש עניין לנסוע לקבר הצדיק רבי שמעון בר יוחאי ב'שבת מברכין'?
האם יש עניין לנסוע לקבר הצדיק רבי שמעון בר יוחאי ב'שבת מברכין'? כבר כמה פעמים ארגנו נסיעה עם כמה חברים והנשים שלהם, וכמה פעמים לבד רק הגברים. תודה הרב
1512
"כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם". האם מדובר רק בדברי תורה או בכל דבר?
רציתי לשאול לגבי מה שאמרו חז"ל "כל האומר דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם", האם זה שייך רק בדברי תורה או גם בשאר דברים? כי מהמקור שחז"ל מביאים נראה שזה רק רשות ולא חובה.
1511
האם לנו כיהודים יש עניין לחגוג את תחילת השנה הלועזית? ואיך צריכים להתייחס ליום הזה?
המון אנשים חגגו אתמול את השנה החדשה למניינם, ורציתי לשאול: לפי מה שהבנתי זה היום בו נולד מנהיג הנוצרים ימח שמו, האם יש לנו כיהודים עניין ביום הזה? ואיך צריכים להתייחס ליום הזה?
1510
איפה כתוב בשולחן ערוך שצריכים לעשות התבודדות?
שמעתי אחד מרבני ברסלב שאמר בשיעור שלו שעניין ההתבודדות מובא בשולחן ערוך. רציתי לשאול אתכם: איפה זה כתוב בשולחן ערוך?
1509
מדוע הצדיק לא עונה לכל מכתב? ומה צריכים להבין אם לא מקבלים תשובה?
ברצוני לשאול אתכם מהי הסיבה שלפעמים אינכם עונים למכתבים ואיך צריכים להתייחס אל זה: האם צריך להתעקש ולכתוב שוב עד שנקבל תשובה? או שאולי תוכן המכתב שנשלח לא לעניין או חשוב מספיק?
1508
קראתי שפעם רביז"ל אמר: "מי יש לו כזה עזות לישב בשולחני ויהיה לו הרהור". מה הכוונה?
רציתי לשאול בקשר לסיפור שקראתי באחד הספרים שבחג שבועות ישבו כמה מאנשי שלומנו אצל רבנו ז"ל, ופתאום אמר "מי יש לו כזה עזות לישב בשולחני ויהיה לו הרהור", ואמר שאינו מתכוון לאנשי טשערין ולא לאנשי ברסלב ולא לאנשי טעפליק, והיה ברור למי התכוון רבנו ז"ל, כי לא הזכיר את העיר טיראוויצע. רציתי לדעת: למה רבנו התכוון בדיבורו?
1507
כבר הרבה זמן אני גורס ח"י פרקי משנה בכל יום, אך עדיין אינני מרגיש שום שינוי לטובה
אני יודע שבשביל להרוג את היצר הרע של הניאוף צריך לגרוס כל יום במשך כל החיים, ח"י פרקי משניות כפי שמובא בספרי הרב. אבל אני שואל: מתי רואים את השינוי, איך שכל הבעיות של הקדושה, במחשבה בדיבור ובמעשה נפתרות לגמרי ויוצאים מהם לחלוטין? אחרי שנה, שנתיים? כי אני גורס ח"י פרקים במשך שלושת רבעי שנה ועדיין לא ראיתי שאני מפסיק להיכשל בענייני קדושה ובעקבות זאת נחלשתי מאוד
1506
אנחנו שוקלים לעשות עלייה מארה"ב לארץ ישראל ולגור ביבנאל. מה דעתו של הצדיק?
בחסדי ה' יתברך אנחנו גרים במיאמי פלורידה, ואני אברך בישיבה של שובה ישראל, נשוי + ילד. ברוך ה' חזרנו בתשובה לפני כ-4 שנים ורוצים מאוד לעלות לארץ. לאשתי שתחיה יש זכות לעשות עלייה ואנחנו חושבים בסייעתא דשמייא לקנות בית ולבוא לגור ביבנאל. רצינו לשאול: האם זה אפשרי? והאם יש שם כולל ללמוד כל היום?
1505
הפסדתי את כל כספי וכספים של אחרים בבורסה, ואני לא יודע איך לצאת מהחובות
לפני כארבע שנים הפסדתי את כספי, רכושי וכספי אחרים בבורסה. איני יודע איך לצאת מהחובות הכבדים וכל המעורבים בדבר כועסים עלי מאוד כולל אשתי ומשפחתי המורחבת. בינתיים החובות טופחים וצוברים ריביות. מה עליי לעשות כדי לצאת לדרך חדשה?
1504
אנשים אומרים לי בהפצה שהם חוששים לקחת את הקונטרסים כי זה ייזרק. מה עלי לעשות?
זכיתי ברוך ה' לעסוק בתקופה האחרונה בהפצת הקונטרסים ומדי פעם אני נתקל באנשים שמסרבים לקחת קונטרס בטענה שזה קדוש וכתובים בזה שמות הקודש, וטוענים שאין להם היכן להניח את זה אחר כך וחבל שזה ייזרק. כלומר, הם רוצים לקחת אך חוששים מהסיבה שזה יתבזה. מה עלי לעשות במקרים כאלו?
1503
שני הקשרים האחרונים שהיו לי השאירו אותי פגועה וכאובה ואני מרגישה שאין לי בשביל מה לחיות
אני גרושה בת 34 עם ילד ונמצאת כבר שלוש שנים בשידוכים. שני הקשרים אחרונים השאירו אותי פגועה וכאובה מאוד. האחד שיקר עלי שהוא שומר מצוות והתגלה כנוכל שמחלל שבת ומנצל בחורות, והשני היה אדם ממורמר שפגע בי נפשית באופן קשה מאוד על ידי מילים של רעל וארס כיוון שנפרדתי ממנו
1502
בזמן שאני לומד תורה עולות לי מחשבות של גאווה. כיצד אפשר גם ללמוד תורה וגם לזכות לענווה?
כבר תקופה שאני לומד מסכת ראש השנה, ואני מתבייש להגיד, וגם אמרתי את זה לה', אבל לפעמים תוך כדי לימוד עולות לי מחשבות של גאוה, שאני עומד לסיים מסכת ויתנו לי כבוד וכו'. ובאמת כבוד הרב שאין אני רוצה בכל זה ואני יודע שאחד העונשים הכי קשים זה פרסום והצדיקים האמיתיים ברחו מכל זה, אבל לפעמים צפות לי מחשבות כאלו של גאוה, כמו גאוה טמונה שיש בי שעולה דווקא בשעת הלימוד אני לומד לבד בלילה אחרי שאשתי נרדמת, למה יש לי את התחושה שאני צריך לעשות רושם על מישהו?
1501
מה עלי לעשות בימי השובבי"ם כדי לזכות לתיקון הברית?
אשמח מאוד אם הצדיק ייתן לי הנהגות כיצד לנהוג בימי השובבי"ם הבאים עלינו לטובה כדי שאזכה לתיקון הברית. תודה על הכל

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup