ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1450
יש לי אשה מרושעת שעושה לי את המוות. איך אני נפטר ממנה?
יש לי אשה מרושעת שעושה לי את המוות. יש לי שישה ילדים וזה לא פשוט להתגרש, אבל החיים איתה בלתי נסבלים. מה אני יכול לעשות?

1449
נפלתי בעבירה עם כמה בחורים והכשלתי אותם. איך אני יכולה לחזור בתשובה ולתקן את זה?
אני נמצאת בבעיה גדולה מאוד ומתביישת לספר את זה, אבל אני צריכה תיקון. נפלתי בעבירה עם כמה בחורים והכשלתי אותם. עכשיו יש לי הרהורי תשובה ואני מאוד מצטערת על מה שקרה. איך אני יכולה לחזור בתשובה ולתקן את מה שעשיתי?

1448
אני לא מבין מדוע החברים שלי מאושרים ומצליחים תמיד ואני לא
אני מאוד שבור כי אני רואה שאני לא מצליח בכלום, והחברים שלי מצליחים בהכל גם ברוחניות וגם בגשמיות. אני לא מבין למה הם מאושרים ומצליחים ואני לא, ולכן הייאוש מתגבר עלי. מה אני יכול לעשות?

1447
האם זה נכון שאשה צריכה להמתין 11 דקות כשיוצאת מהשירותים לפני שתניק את בנה?
נולד לנו בן לפני שבועיים ואני משתדלת מאוד להניק אותו. רציתי לשאול: האם יש עניין לחשוש ולא להניק את התינוק לאחר שיוצאים מבית הכיסא? לעיתים בלילה התינוק מתעורר רעב ואני צריכה לקום ליטול ידיים ולהתפנות ואז בעלי טוען שעלי להמתין אחת עשרה דקות לפני שאניק את התינוק מפני שישנו שד שמלווה את האדם בצאתו מבית הכיסא. האם יש בדברים אלו ממש? ומה עושים כאשר התינוק רעב מאוד ובוכה, האם גם אז יש חיוב להמתין אחת עשרה דקות?

1446
מאז שאבי נפטר הוא לא עוזב אותי ובא אלי בחלום ובהקיץ
אבא שלי נפטר לפני שבע שנים ומאז כל הזמן הוא רודף אותי. הוא בא לי בחלום ובהקיץ, בחייו הוא לא היה שומר תורה ומצוות בלשון המעטה. אני ממש מתוסכל מזה ואני רוצה שהוא כבר יעזוב אותי ויצא מחיי, ניסיתי ללכת לכל מיני רבנים מקובלים אך כלום לא עזר. בנוסף, אשתי בתהליך גיור כבר זמן ארוך ומקשים עלינו את תהליך הגיור לכן זה מתעכב. אני ממש מיואש ואודה מאוד לצדיק אם יענה לי

1445
יש לנו קשיים כלכליים, האם כדאי לעבור לגור אצל ההורים שלי לתקופה מסויימת?
עברנו דירה כעצת הרב מביתר לראש העין. יש לנו בעיות בפרנסה ורצינו לשאול האם כדאי לעבור לגור אצל ההורים שלי לתקופה מסויימת? בחסדי ה' אני בהריון ורציתי לקבל את ברכת הצדיק לעובר בריא חי וקיים ולידה קלה

1444
האם הבעל צריך לנהוג תמיד כמו שאשתו מייעצת לו?
מובא בספר המידות: "כל ההולך אחר עצת אשתו נופל בגיהנם", וכן בליקוטי תפילות כתוב באחת התפילות "הצילני מעצת נשים". מצד שני כתוב שיש לאישה בינה יתרה. האם זה אומר שאין לשמוע לעצת האשה כלל? ובאילו אופנים יש לבעל להקשיב ולנהוג כעצת אשתו?

1443
לאחרונה ציערתי הרבה את בעלי וזה גרם לו להתרחק ממני. איך אפשר להחזיר את המצב לקדמותו?
לאחרונה יש לי המון כעסים על בעלי, ערכתי עליו ביקורת ושפטתי אותו המון. אני מרגישה שהוא קצת מרוחק ממני. איך אני יכולה להחזיר לו את מצב הרוח ואת האהבה שלו אלי?

1442
מה ההבדל בין עבודת ה' של נח לעבודת ה' של אברהם אבינו?
מובא ברש"י שנח היה צריך סעד לתומכו אבל אברהם היה מתחזק ומהלך בצדקו מאליו". מה ההבדל שהיה בין נח לאברהם אבינו בעבודת ה'? ומה זאת אומרת שאברהם אבינו לא היה צריך סעד לתומכו?

1441
האם גם כשהאישה בוגדת בבעלה ומוסרת אותו לשלטונות, בעלה צריך למחול לה ולהשלים איתה?
הצדיק תמיד אומר שהאישה היא עצם מעצמיו של בעלה, ואם היא מצערת את בעלה צריכים לזכור שהיא שליחה של ההשגחה העליונה ואסור שיהיה לבעלה שום תרעומת עליה. האם זה נכון גם אם האשה בוגדת בבעלה רחמנא לצלן או מוסרת את בעלה לשלטונות?

1440
בעוד כחודש אשתי צריכה ללדת בת ורצינו לשאול האם השם 'יעל' הוא טוב עבורה
בעזרת השם בעוד פחות מחודש אנחנו צריכים ללדת בשעה טובה ומוצלחת. רצינו לשאול" האם השם 'יעל' הוא שם טוב לילדה?

1439
אני גר בצרפת ושוקל לעשות עליה, לעבור ליבנאל ולפתוח שם בית ספר ללימוד תכשיטנות. מה דעת הצדיק?
אני רוצה לשאול אותך על פרויקט שחשבתי לעשות. אני רוצה לחיות ביבנאל ולבנות בית ספר כדי ללמד את המלאכה של יצירת תכשיטים. יש לי ניסיון של 21 שנים בתחום, כך שהם יוכלו להיות תכשיטנים מקצועיים. אני מדבר אנגלית ועברית, ויש לי חברים טובים ביבנאל אני אוהב את קהילת ברסלב ורוצה לדעת מה דעתו של הרב בעניין, האם הפרוייקט הזה יכול להצליח?

1438
פוטרתי מהעבודה ומצבנו דחוק מאוד. האם כדאי לפתוח עסק או לעבוד כשכיר?
פוטרתי מעבודתי עקב סגירת המקום ולצערי אנחנו נמצאים בחובות כבר 3 שנים, ואשתי גם הוציאה את התינוק ממסגרת נוחה שהייתה עד השעה 4 והעבירה אותו למסגרת עד השעה 2. זה גורם מצב אין לה זמן לנוח אחרי העבודה כי היא עם שני הילדים בבית מיד אחרי העבודה אליה היא יוצאת כל בוקר בשעה שש וחצי, אני ממש רוצה לצאת מהחובות הנוראיים האלה. מה לעשות?

1437
אבא שלי לא מתפקד והוא זקוק לרחמי שמיים. האם לדחות את חתונתי בגלל זה?
אבי עבר ניתוח וכן מספר ארועים מוחיים. היום הוא לא מדבר ולא מגיב, בקושי שותה ואוכל הוא סיעודי וחולה בן 58. אני רוצה להתחתן עוד שלושה חודשים בערך ואני מבולבל בגלל המצב. מה לעשות לגבי חתונה?

1436
האם מותר שילדים מהנישואים הראשונים ישתתפו בחתונת אביהם שמתחתן בשנית?
חבר שלי מתחתן נשואים שניים ויש לו ילדים מהנישואים הראשונים שרוצים להשתתף בשמחה. האם זה מותר מצד ההלכה?

1435
את מי כדאי לנו להביא כמוהל וכסנדק לברית של בננו? והאם אפשר לכבד מישהו מהמשפחה?
ילדתי בן בשעה טובה ומוצלחת ויש לי כמה שאלות לגבי הברית:1. האם במקום של אילוץ מותר להוציא תינוק מהבית לפני ברית? רבו הדעות בעניין וחשוב לי לדעת איך לנהוג. 2. ידוע שרבינו הקדוש הקפיד לחזר אחר מוהל ירא שמיים. האם הכוונה גם על סנדק? האם כדאי להקפיד ולהתעקש שהסנדק יהיה דווקא אדם בעל קומה רוחנית וירא שמיים, או שניתן לכבד מישהו מהמשפחה למען השלום?

1434
חברה שלי נכנסה להריון, אני רוצה שנתחתן והיא רוצה לעשות הפלה. מה לעשות?
אני וחברה שלי כבר המון זמן ביחד ויצא מצב שהיא נכנסה להריון. מצד אחד אני רוצה להביא את הילד ומצד שני היא רוצה לעשות הפלה. אנחנו מאורסים בגלל המצב הקיים וברצוני לדעת: מה לעשות בנידון?

1433
כמה זמן צריך ללמוד ח"י פרקים משניות כדי להרוג את היצר הרע לגמרי?
הרב כותב בספריו שאמירת ח"י פרקי משניות מועילה להרוג את היצר הרע. א. במשך כמה זמן צריך להגיד ח"י פרקים כדי להרוג את היצר הרע לגמרי? ב. באיזה יצר הרע מדובר, ביצר של ענייני קדושה?

1432
בגלל שהחיים בבית שלנו קשים ומרים החלטנו להתגרש, אך עדיין אנו מפחדים לעשות את זה
יש בבית שלנו אש, חיי קשים ומרים ואין סוף לריבים. אשתי ואני רוצים להתגרש אך מפחדים לעשות את זה. אני יוצא מדעתי וקשה לי לסבול את זה. אני יודע שמצידי אני בסדר והיא הגורמת למריבות, אך היא טוענת שאני לא מכבד ומייקר אותה. היא לא אוהבת את אמא שלי. כבוד הרבי אני צריך עצה: מה עלי לעשות

1431
בזמן האחרון אני חושבת כל הזמן על העבר שלי ונמשכת לדיכאון בלתי מוסבר
אני נמשכת מאוד בזמן האחרון לדיכאון בלתי מוסבר וחושבת כל הזמן על העבר למרות שאני כבר לא שם. אני נלחמת עם זה, אבל זה כל הזמן חוזר. מה אפשר לעשות? האם זה קשור לבחור שהיה לי בעבר?

1430
אומרים שלפי לוח השנה העתיק של 'בני המאיה' בקרוב יהיה סוף העולם. האם זה נכון?
אומרים שבלוח השנה העתיק של שבט "בני המאיה" כתוב שהיום האחרון לקיום העולם יהיה בתאריך 21 בדצמבר 2012 למניינם, שיחול ביום שישי הקרוב. מה דעת הצדיק על כך? האם יש בזה משהו או שזה סתם שטויות?

1429
מובא כמה פעמים בספר 'חיי מוהר"ן' שקרה משהו בבארדיטשוב, אך לא כתוב מה. במה מדובר?
מובא כמה פעמים בספר חיי מוהר"ן שסיפרו לרבינו ממה שקורה בבארדיטשוב ולא כתוב מה סיפרו לו. כנראה שהיה שם משהו לא טוב. מה היה שמה?

1428
אני מרגישה צורך להוסיף לעצמי את השם 'אדל'. האם כדאי לי לעשות זאת?
אני מרגישה שאני רוצה להוסיף לשמי את השם 'אדל', אך אני יודעת שזה לא כל כך מומלץ להוסיף שם, ואם עושים זאת יש להתייעץ עם תלמיד חכם. אשמח אם הצדיק היקר, יכול לייעץ לי ולומר לי האם כדאי לי להוסיף את השם, נוסף על שמי 'נופר'

1427
הנישואין שלנו לא מוצלחים בכלל והגענו למסקנה שאנחנו רוצים להתגרש
התחתנו לפני כשנתיים ולצערנו הרב הנישואין לא מוצלחים בכלל. הגענו למסקנה שאנחנו רוצים להתגרש כי איננו רואים שיש באופק משהו שיכול להציל את הנישואין האלו. אבל לפני שנעשה את הצעד הזה, אנו רוצים לשמוע את דעתו של הצדיק.

1426
מה העניין בזה שהרבה אנשים מקורבים לאדמורי"ם ולצדיקים?
אני רואה הרבה אנשים, אלפים ורבבות שהולכים אחרי אדמורי"ם, למה צריכים את זה? מה זה מוסיף או גורע

1425
איך יתכן שאחרי הפטירה מרגישים את צער הגוף, הרי הנשמה עולה לשמים?
איך יכול להיות שאחרי הפטירה מרגישים את כל צער ריקבון הגוף, הרי ידוע שעולים לשמיים?

1424
אשתי שקועה בענייניה כל הזמן ולא אכפת לה מהבית מהילדים וממני
אשתי שקועה בענייניה ולא אכפת לה מהבית, מהילדים וממני. היא חוזרת כל יום בשעה מאוחרת וגם בבית היא כל הזמן מול המחשב, האייפון או שהיא צופה בטלוויזיה. אני עושה הכל בבית והילדים כבר התרגלו שיש רק אבא ואין אמא וגם בשבת היא ישנה כל היום. אנחנו מנסים הכל אך כלום לא עוזר, אנחנו מבקשים ממנה רק קצת יחס לילדים וזהו לא יותר, אך היא תמיד עייפה או תוקפנית

1423
מדוע כשאדם הראשון אמר "האשה אשר נתתה עמדי" נחשב לכפוי טובה, הרי אמר את האמת?
שמעתי מה שמוהרא"ש דיבר בדרשתו במעמד קבלת הפנים על אדם הראשון שלאחר שחטא בחטא עץ הדעת, הקדוש ברוך הוא פנה אליו ושאלו מדוע עבר על הציווי שנצטווה, וענה אדם הראשון "האשה אשר נתת עמדי". נשאלת השאלה, מה אמר אדם הראשון שלא כהוגן, הרי באמת האשה הכשילה אותו בחטא עץ הדעת ולמה רש"י אומר שהוא כפר בטובה, הרי הוא אמר את האמת

1422
אני מאוד מבקש מהצדיק שיתן לי עצה לשלום בית אמיתי, כי אנחנו לא מסתדרים
אני מאוד מבקש מהצדיק שיתן לי עצה לשלום בית אמיתי עם אשתי, כי אנחנו לא מסתדרים, ויש לי הרבה מאוד צער מהמצב הזה. תודה

1421
אשתי נמצאת בשבוע ה-38 להריון והעובר נמצא במצב עכוז. מה הרב מציע לעשות?
אשתי שתחיה בשבוע ה-38 להריון וכרגע העובר נמצא במצב עכוז. קבעו לה תור בבית חולים על מנת שרופא מומחה יבדוק האם צריך וניתן להפוך את העובר לפני שיגיעו חבלי לידה. בדקנו את כל הספרים בבית שהם אינם הפוכים. מה הרב מציע לנו לעשות?

1420
כשהייתי צעיר נכשלתי הרבה בחטאת נעורים. מה אני יכול לעשות כדי לתקן את הכל?
כשהייתי צעיר נכשלתי הרבה בחטאת נעורים, כלומר באוננות, ועכשיו אני מתחיל לראות ולהבין מהספרים שזה עוון חמור וקשה מאוד. מה אני יכול לעשות כדי לתקן את כל מה שעשיתי? אשמח אם הצדיק יתייחס אל מכתבי

1419
אני בקשר עם גבר מדהים כבר שמונה חודשים, ולמרות שאנחנו מאוד אוהבים, הוא לא רוצה להתחתן
כבר שמונה חודשים שאני יוצאת עם גבר מדהים ולאחרונה עברנו לגור יחד, אנו אוהבים מאוד אך לצערי הוא אינו מעוניין להתחתן, מתוך כך שאינו מבין מדוע עליו להכניס צד ג', כלומר הרבנות, לזוגיות שלנו. הוא סבור שעצם כבילתו למוסד זה יכול להעכיר ולפגוע בקשר הקיים. כל טענה שהבאתי, הוא הביא טענה מהצד שלו

1418
איך אפשר לנצל את ימי חנוכה בצורה הטובה ביותר ולהרגיש את האור שלהם?
אמנם השאלה קצת באיחור, אך רציתי לדעת איך אני יכול לנצל את ימי החנוכה ואת אור החנוכה בצורה המרבית?

1417
אבקש להבין מעט מעומק הסיפור של 'המלך והעניו' שבספר סיפורי מעשיות
אבקש להבין מעט מהבנת ועומק הסיפור על 'המלך והעניו' שבספר סיפורי מעשיות

1416
שמעתי הרבה דיבורים נגד ההפצה ומאז הפסקתי להפיץ לגמרי, אשמח לדברי חיזוק מהצדיק
בעבר עסקתי שנים בהפצה, אך שמעתי הרבה דיבורים שליליים נגד ההפצה, התקררתי, ירד לי הביטחון והפסקתי לגמרי. אודה לך מאוד אם תחזק אותי בבקשה בנושא ההפצה ותסביר לי איך פגם הברית מתוקן על ידי ההפצה

1415
שמעתי שעד חנוכה עדיין אפשר לשנות את מה שנגזר בראש השנה. האם זה נכון?
למדתי שבראש השנה נגזר על האדם מה יהיה איתו כל השנה, ואז יש את יום כיפור שניתן לנו מה' יתברך לכפר על עוונותינו ותפילת נעילה חותמת את גזר הדין. שמעתי שיש כאלו שאומרים שעד הושענא רבא ואפילו עד חנוכה ניתן לשנות את גזר הדין שכן החתימה הסופית היא בחנוכה. האם כבוד הרב יכול להסביר לי את העניין?

1414
רבינו אמר שאפשר להשיג כל דבר דרך המחשבה. האם אין זו סתירה לכך שצריכים להתפלל על כל דבר?
רביז"ל אמר: "דַּע שֶׁהַמַּחֲשָׁבָה יֵשׁ לָהּ תּקֶף גָּדוֹל וְאִם יְחַזֵּק וִיגַבֵּר מַחֲשַׁבְתּוֹ עַל אֵיזֶה דָּבָר שֶׁבָּעוֹלָם יוּכַל לִפְעל שֶׁיִּהְיֶה כָך וַאֲפִילּוּ אִם יְחַזֵּק מַחֲשַׁבְתּוֹ מְאד שֶׁיִּהְיֶה לוֹ מָמוֹן, בְּוַדַּאי יִהְיֶה לוֹ. מאידך גיסא, האמונה הקדושה שלנו גורסת שהכל מאת ה' יתברך, והתפילה היא כלי זיינו של איש הישראלי. האם אין זו סתירה?

1413
מה הכוונה בדברי רביז"ל שאמר שצריכים לראות את החיות אלוקות שיש בכל דבר?
רציתי לשאול את הצדיק מה הכוונה שרבינו אומר לראות את החיות אלוקות שבכל דבר? האם הכוונה לדמיין בכל דבר את הקדוש ברוך הוא עד שאזכה לראות אותו באמת בכל דבר?

1412
האם כדאי לעשות 'ביטוח דירה' או שזה נחשב חוסר באמונה וביטחון?
אני ואשתי חלוקים בנוגע לביטוח הדירה. אני אומר שלא צריך כי שמעתי בשם ה'חזון איש' שאמר לא לעשות ביטוח דירה, וגם ממש אין לי כסף לזה. לעומת זאת, אשתי כן רוצה, וסיכמנו שנשאל את עצת הצדיק ונעשה כעצתו

1411
מהי דעתו של הצדיק לגבי הדרך המומלצת לאורח חיים בריא? 
רצינו לברר ולבקש משנה סדורה בנושא תזונה נכונה ובריאה כי רבו הדעות והבלבולים בנושא. ראיתי שהצדיק מדבר על זה בספרי 'אשר בנחל', איך אפשר להתנהג באורח חיים בריא ומהי הדרך המומלצת, אך מחמת שיש הרבה דעות, נשמח לשמוע את דעתו הברורה של הצדיק בנושא

1410
ראיתי שהצדיק אומר בעת הזימון משהו בלחש, האם תוכלו לגלות לי מה אתם אומרים?
רציתי לשאול על מה שאתם אומרים בעת הזימון בלחש. ראיתי שאתם אומרים "ברשות" ואחר כך אתם מוסיפים משהו בלחש, ובוודאי לא תקפידו על השאלה כי תורה היא וללמוד אני צריך

1409
מדוע יצאתם בצורה כל כך חריפה נגד אותו אחד שאמר שלא צריכים יותר להגיע לאומן בראש השנה?
רמדוע יצאתם בצורה כל כך חריפה נגד אותו אחד שאמר שלא צריכים יותר להגיע לאומן בראש השנה ורביז"ל כבר לא נמצא באומן?

1408
אני מרגיש שהמניעות על התפילה משתטחות כנגדי ומונעות ממני להתפלל
אני מרגיש שיש לי כח בתפילה, כלומר סייעתא דשמיא, אבל המניעות משתטחות נגדי לאורך ולרוחב ואני לא מצליח להוציא את התפילות מהכח אל הפועל. מה העצה בעניין הזה?

1407
רבינו אמר שיש עוון שגורם לאדם להיות בעל חוב. האם ידוע איזה עוון זה?
ידוע כי רבינו אמר ואינני זוכרת את הלשון המדויקת, כי אדם נעשה בעל חוב בגלל שיש לו עוון מסוים הגורם לו להיות בעל חוב, וכל זמן שהוא לא עשה תשובה על אותו עוון, תמיד יהיה בעל חוב. האם רבינו אמר מהו אותו עוון שגורם לאדם להיות בעל חוב? ואם לא, האם יש דרך לדעת מהו העוון הגורר עמו חובות?

1406
אני רוצה להודות לצדיק על כל הדברים הנפלאים שקיבלתי ממנו ברוחניות ובגשמיות
רציתי פשוט להודות לכבודו על כל ההדרכות והעצות הטובות שאתה נותן לנו אם זה באתר ואם זה בספר 'אשר בנחל' אילו דיבורים קדושים יש שם. הלוואי ונלך עם העצות האלו עד גיל 120 ונחיה עשרים וארבע שעות עם מוהרא"ש בתוך הגן של רבינו

1405
האם האשה צריכה לכבד את בעלה יותר מאשר הוא אותה?
אני חושבת שבביתנו צריכים להיות יחסים שווים והדדיים בין הבעל והאישה, זאת אומרת שיהיה כבוד הדדי. האם זה נכון שהאשה מחוייבת לכבד את הבעל יותר מאשר שהבעל צריך לכבד את האישה?

1404
בעלי לעתיד מלווה כסף לאנשים עם היתר עסקה וטוען שזה מותר. מה דעתו של הצדיק בעניין?
בעלי לעתיד בעזרת ה' מתעסק ונותן הלוואות לאנשים בהיתר עסקה. זה מטריד אותי ואני לא בעד זה, ולכן נוצרים מזה ריבים. אני מעדיפה שהוא יכניס פרנסה ממקור אחר ואני דואגת, האם זה מותר? הוא טוען שזה עוד הכנסה כספית לבית והיא מותרת מבחינה הלכתית. מה דעתו של הצדיק?

1403
יבוא היום שאצטרך להתייצב לפני בית דין של מעלה. מה עלי לעשות כדי שאזכה בדין?
יבוא היום שאצטרך להתייצב לפני הבית דין של מעלה, מה העיקר לעשות כדי לזכות בדין? יש לציין שאני לומד בכל יום דף גמרא, ח"י פרקים משניות, יום תהלים, אני מנסה לעשות חסד, ואני משתדל לעשות התבודדות מה שיותר, ולחזק אחרים בנושא, האם אני עושה די כדי שאני יכול להיות רגוע בלבי ולא אתבזה לאחר מותי?

1402
האם כדאי לפנות לשדכנים כדי למצוא שידוך או רק להמשיך להתפלל עד שהישועה תבוא?
יש לי חבר שכל הזמן מציע לי טלפון של שדכנים ושדכניות. האם כדאי לפנות אליהם או שרק להמשיך להתפלל בלי לפנות לשדכנים? נ.ב. חבר שלי השיג דף של הרבה מספרי טלפון של שדכנים האם כדאי להפיץ אותו בבתי כנסיות?

1401
מה עלי לעשות כדי שתלמידי לא יצאו לתרבות רעה? ומה הנקודה העיקרית שצריכים להשריש בהם?
הילדים בכיתה שלי הם בגילאים שבע - שמונה. שמעתי הרבה ממוהרא"ש איך מדבר על המלמד שלו ר' יעקב מלמד ז"ל. מה היתה הנקודה והשורש שזכה לתלמידים כאלו, אשר מוהרא"ש אמר שאף אחד מתלמידיו לא יצא לתרבות רעה? ומהי הנקודה העיקרית שצריכים להשריש בילדים בגיל זה?


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup