ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הינו פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


1400
יש לי עיכוב בשידוך, ואני חוששת שזה בגלל שבעבר מישהו שם לי טבעת על האצבע ואמר לי הרי את מקודשת
יש לי עיכוב בשידוכים ואולי זה בגלל שידוך שהיה לי לפני כמה שנים. בזמנו הבחור שם לי טבעת על האצבע בלי רשות ואמר הרי את מקודשת לי. זה היה ממש מפחיד, ומיד זרקתי את הטבעת ואמרתי שזו שטות.

1399
האם מותר לכהן להיכנס לציון רבנו ז"ל ולעמוד סמוך לקבר?
מאחר ואני כהן, האם מותר לי להיכנס לציון רבנו ז"ל ולעמוד סמוך לקבר? אני יודע שלצדיק שקבור לבד מותר להיכנס, אך מאחר ורבנו נקבר סמוך מאוד לקדושים שנספו על קידוש השם המקום נחשב כמו בית קברות. שמעתי מאנשים שאמרת שאפשר להיכנס, אז אשאל את הצדיק בעצמו כי לא ראיתי זאת כתוב

1398
כיצד יתכן שאליהו הנביא אמר לרב ברוקא שאין בשוק אפילו מישהו אחד שהוא בן העולם הבא?
ראיתי בגמרא שרב ברוקא שאל את אליהו הנביא כששניהם היו בשוק מי כאן בן עולם הבא, וענה לו אליהו הנביא שאין פה אפילו אחד. איך יתכן שלא יהיו שם אפילו כמה אנשים שהם בני עולם הבא? זה מפחיד.

1397
האם כדאי לטוס לאומן כעת כשהכל מושלג, או שיותר טוב לטוס בתקופת האביב?
אני רוצה לטוס לאומן לרבינו נחמן, ולקברי הצדיקים שבאזור וגם לציונו של בעל התניא הקדוש. מסע זה אמור לצאת בכ"א בטבת בשיא החורף ואני די חוששת מהטיסה. יש לי מניעות לא פשוטות ומחשבות שמטרידות אותי, כגון פחד מטיסה, ומהדרכים המושלגות שם ועוד.

1396
אני חושש שאשתי תסתכל על גברים אחרים ולכן אני מונע ממנה לצאת מהבית
יש לי בעיה רצינית ואני מודע אליה אך לא יודע איך לצאת ממנה. אני חושש כל הזמן שאשתי תסתכל על גברים אחרים, ולכן אני לא מסכים לה כמעט לצאת מהבית וללכת עם חברות. היא אומרת לי כל הזמן וגם אני יודע שאני מאוד קנאי. כשאני רואה אותה בוכה אני מצטער ומפסיק ללחוץ עליה, אבל אחרי שעובר קצת זמן שוב אני גורם לה צער. אני לא יודע איך להשתחרר מזה. אנא צדיק תעזור לי.

1395
מובא בספר 'פעולת הצדיק' שרביז"ל היה אוכל 9 בייגלך בכל סעודה. איך זה יתכן?
מובא בספר 'פעולת הצדיק' שרבינו ז"ל היה אוכל בכל יום תשעה בייגלך בכל סעודה. איך זה יכול להיות? הלא אפילו איש גדול מאוד יכול לאכול לכל היותר ארבעה או חמישה בייגלך ליום, ואיך ייתכן שרבינו ז"ל אכל "בכל סעודה" היינו ג' פעמים ביום תשעה בייגלך?

1394
בכל פעם שאני הולך להתבודדות פתאום נעלם לי החשק לגמרי
רציתי לשאול אותך מה לעשות כדי להתגבר על המניעות שיש לי על ההתבודדות. מצד אחד אני יודע שזה הדבר היחידי שיכול להוציא אותי מהקליפות ולקרב אותי לאבא שבשמיים, וכשאני מתבודד אני מרגיש שכיף לי, אבל לפני שאני יוצא להתבודדות אני מרגיש שאין לי חשק להתבודד. מה אפשר לעשות כדי לבטל את ההרגשות האלה?

1393
האם מעלת התבודדות בקברי צדיקים גדולה יותר מהתבודדות בבית או בשדה?
האם המעלה של שעת התבודדות בקברי צדיקים גדולה יותר משעת התבודדות בבית או בשדה? והאם יש עניין לעשות את ההתבודדות בקברי צדיקים?

1392
יש לי ייסורים מהמחשבה שאשתי בגדה בי בעבר, למרות שאין לי הוכחות לכך
אני ואשתי כבני 60 ומייסרת אותי המחשבה שבעבר, למרות שאין לי הוכחות, אשתי בגדה בי. בויכוח שהיה לנו לאחרונה אמרתי לה שהיא בגדה בי והיא לא ענתה לי. מה אני אמור לעשות?

1391
גילו לי 2 צ'יסטות בשחלה. האם להתחיל בטיפול טבעי או לעשות ניתוח כעצת הרופאים?
גילו לי 2 צ׳יסטות בשחלה הימנית כל אחת בגודל של 2.5 ס״מ ואמרו לי לעשות ניתוח קטן להוציא אותם. זה לא פשוט עבורי כי אני אמא לשבעה ילדים קטנים שיהיו בריאים ואני קצת דואגת. האם כדאי לי להתחיל בטיפולים טבעיים להקטין אותם או להמשיך עם עצת הרופאים ולעשות את הניתוח?

1390
בעלי החליט שהוא רוצה להתגרש ממני, ולמרות שאני יודעת שהכל לטובה, זה מאוד כואב לי
בעלי רוצה להתגרש ממני וכמה שיותר מהר. ניסינו כל מיני סוגים של עזרה בשלום בית וכמובן שהתפללתי על כך מעומקא דליבא. אלו נישואים שניים שלנו ויש לנו ילדים וזה מאד קשה וכואב. ניסיתי לדבר אל ליבו שכדאי לנסות כיוונים שעוד לא ניסינו והוא פשוט לא מעוניין וטוען שאני לא אשתנה לעולם ושאני אשה רעה ואמא רעה.

1389
העסק שלנו לא מצליח ואני חוששת שזה בגלל עין הרע. מה אפשר לעשות?
יש לנו עסק בבת-ים של גלידרייה ואוכל חלבי. העסק לא מתפתח כל כך ואנחנו לא יודעים מה לעשות. נראה לנו שיש קטרוג ועין הרע על המקום מפני שאנשים לא מבינים איך בעלי שהוא אברך, הצליח לפתוח עסק. ברצוני שהרב יברך אותו ויגיד לנו מה לעשות

1388
אני רוצה להתפלל בבית כנסת אחר בו יש לי התעלות רוחנית, אך רב בית הכנסת שלי מתנגד
עד עכשיו הייתי מתפלל בבית כנסת שקרוב לביתי והמניין מתחיל בשעה מאוחרת. לאחרונה עברתי להתפלל בשני בתי כנסת אחרים. היום בא אלי הרב של בית הכנסת שבו הייתי רגיל להתפלל עד עכשיו ואמר לי שהוא לא רוצה שאני אתפלל בשום מקום חוץ מבית הכנסת שלו.

1387
האם זה נכון שמי שמטאטא את הרצפה, דווקא הוא צריך להרים את הלכלוך, אחרת יש בזה סכנה?
אני משתדל לעזור לאשתי בבית, לטאטא את הרצפה ועוד דברים שאני יכול. אשתי אומרת שאמא שלה אמרה לה שדווקא אותו אחד שמטאטא את הבית הוא צריך להרים את האשפה ולא מישהו אחר כי יש בכך סכנה. האם יש דברים בגו?

1386
התארחנו בקהילה הקדושה שלכם בזמן ההפגזות בדרום, התרשמנו מאוד, והחלטנו שאנחנו רוצים לעבור ליבנאל
היינו ביבנאל בזמן ההפגזות בדרום, קיבלנו אותנו בזרועות פתוחות ובסבר פנים יפות. התרשמנו מאוד ואנו רוצים לעבור ליבנאל

1385
אני לא רואה שום נקודה של אור ושל טוב בחיים שלי ותמיד אני בעצבות
אני נמצא תמיד בעצבות ואין לי במה לחזק את עצמי. אני לא רואה שום נקודה של אור ושל טוב בחיים שלי. אשמח שהצדיק יתן לי עצה לשמחה.

1384
מה עדיף: להפיץ כמות גדולה של ספרים בזריזות מבלי לדבר עם אנשים, או להפיץ כמות קטנה ולחזק את האנשים?
רציתי לשאול מה עדיף: להפיץ בבתים - שאז אני מפיץ כמות קטנה יותר של קונטרסים אבל גם מדבר עם אנשים תוך כדי ההפצה ומחזק אותם ועונה להם על שאלות, או להפיץ במרכזי ערים – שאז אני מפיץ יותר ספרים אך פחות מדבר עם אנשים?

1383
שמעתי שכבודו אוסר לנשים בקהילתו ללכת עם פאה ארוכה. האם זה נכון?
אני חדשה בקהילה שלכם ביבנאל ובאתי ממקום חרדי מאוד. שם הייתי רגילה ללכת עם פיאה ארוכה מאוד, וכשהגעתי ליבנאל אמרו לי בשמכם שאסור ללכת עם פיאה ארוכה. רציתי לדעת האם זה אמת? ומה הנהגתכם לנשות הקהילה לגבי בגדים?

1382
אני מקורב לברסלב כבר עשר שנים, אך בזמן האחרון אני שומע כל כך הרבה מחלוקות וזה מחליש אותי
מאוד מבקש מהרב הצדיק שיחזק אותי. אני מקורה אל חסידי ברסלב כבר עשר שנים, ואני נוסע בכל שנה בראש השנה לאומן ומתפלל במנין שלכם. בחודשיים האחרונים אני שומע הרבה התנגדות וחילוקי דיעות בכלליות חסידי ברסלב, ובפרטיות על הנסיעה לראש השנה באומן. אשמח אם תחזקו אותי כדי שלא יהיו לי בלבולים.

1381
אשתי עומדת ללדת בפעם הראשונה, ואני זקוק להדרכה כיצד להיות הורה ומחנך טוב
אשתי נמצאת בהריון הראשון שלה, בשלבים מתקדמים וחודש תשיעי כבר מגיע. כיון שזה ההריון הראשון ומעולם לא צברתי ניסיון בלהיות הורה, אשמח שהצדיק ייתן לי עצה כיצד להיות הורה עם בטחון עצמי ומחנך טוב. אנחנו זוג צעיר ושנינו בעלי תשובה, ולא הייתה לי דוגמא אישית טובה בבית כיצד אמא ואבא צריכים להתנהג

1380
אמרתם לי בעבר ששמי 'גיא' אינו שם טוב. איזה שם כדאי לי להוסיף?
שמי גיא ואמרתם לי לפני הרבה זמן ששמי אינו שם, אך איני יודע איזה שם להוסיף, מה טוב ומה לא טוב. אשמח שתענו לי

1379
לאחרונה אני סובל מהזיות קשות ואני מדמיין שאנשים מסביבי מביטים בי
לאחרונה אני סובל מהזיות קשות ואני מדמיין שאנשים מביטים בי. בזמן האחרון זה מתגבר וקורה כמה פעמים בשבוע, כי לפני כן זה היה קורה רק לעיתים. אני לוקח תרופות נגד דיכאון וחרדה כבר שנתיים וחצי, הייתי באומן פעמיים ואני נוסע הרבה לקברי צדיקים ומתפלל הרבה לצאת מזה, לומד תורה ומשתדל לקיים את העצות של הצדיק, אך עדיין לא ראיתי שינוי כלשהו במצבי. אני רוצה להקים בית ואמרו לי שבגלל שאני לוקח תרופות זה יכול להפריע.

1378
השכנים של אבינו מציקים לו מאוד ועושים לו את המוות. האם מותר לנו להתערב ולהזהיר אותם?
יש לאבא שלנו שכנים שעושים לו את המוות, הם הלשינו עליו לרשויות, ומצערים אותו באופן מגעיל מאוד, ועכשיו הם אומרים שיהרסו את השידוכים של האחים שלי, על ידי שידברו לשון הרע. האם אנחנו בתור הילדים שרואים את האבא מתייסר מאנשים כאלו רעים, האם יש לנו היתר להתערב פה ולדבר איתם קשות

1377
שמעתי שיש סוד בכך שגם יוסף וגם יהודה הוצרכו לרדת למצרים. מהו הסוד?
שמעתי שיש סוד בכך שגם יוסף וגם יהודה הוצרכו לרדת למצרים. האם תוכלו להסביר לי את העניין?

1376
אנחנו רוצים להתחתן אבל אין לנו אמצעים לכך, וגם ההורים שלנו טוענים שאין לנו לאן למהר
הכירו לי בחור, ואנחנו מאוד אוהבים אחד את השניה. החלטנו שאנחנו רוצים להתחתן, אבל אין לנו את האמצעים לכך. בעיה נוספת היא שההורים טוענים שיש לנו עוד זמן ולמה אנחנו ממהרים להתחתן. מה הצדיק אומר? אודה מאוד אם תענו לי.

1375
לאחרונה יש גל של שמועות שהעולם עומד להיחרב, ומאז ששמעתי את זה, אינני מצליחה לישון וקשה לי לתפקד
בימים האחרונים נוצר גל של שמועות כי בעוד כשבועיים העולם ייחרב, ומאז אינני מצליחה לישון והנושא מדאיג ומדיר שינה מעיניי, מונע ממני לתפקד במהלך היום ומשפיע עלי ועל ההתנהגות שלי אל הסובבים. אשמח אם תוכלו להגיד לי האם שמועות אלו נכונות או לא, כי זה באמת מפחיד אותי.

1374
יצאתי לפגישה עם מישהו נחמד, הבעיה שהוא נראה מרחף ונראה לי שהוא נפגש איתי בגלל שהלחיצו אותו
אני בת 19 ולא מזמן הכירו לי מישהו. נפגשנו פעם אחת והבחור ממש נחמד, דתי ובעל מידות טובות. בפגישה איתו הרגשתי שהוא קצת מרחף, כי הוא התעסק בכל מיני דברים חיצוניים. בנוסף, הרגשתי שהוא נפגש איתי בגלל לחץ מהסביבה שלו... אני לא יודעת האם להיפגש שוב. הוא מצדו מראה רצון לכך

1373
מרוב שעברתי בזיונות השפלות והצקות בישיבה בגלל שאני ברסלבר, נפלתי לגמרי
נכנסתי לישיבה והסבל שסבלתי שם איני יכול לכתוב כי אם מעט, פצעו ושברו נפשי לאלפי רסיסים קטנים על כן שאני מקושר לרבינו הקדוש והנורא, ביזו אותי באופן נורא, ערבבו לי הדעת, ואני בראותי את כל הגילגולים שעברו עלי נפלתי מאוד מאוד בענייני קדושה ועכשיו אין לי שום משענת ותמיכה, אדרבה ההפך הגמור, ומסתובב אני ללא שום תכלית כבר שנה וכמה חודשים

1372
הבן שלי משתולל ועושה בעיות כל הזמן, ואינני יודע כיצד להתנהג איתו
יש לי בן בגיל שש והוא שובב מאוד. כשהוא משתולל, אי אפשר לעצור אותו רק אם נותנים לו מכות. כשהוא משתולל, הוא יכול להפוך את כל הבית ואת הבית מדרש, ובנוסף להכל, הוא רב גם עם ילדים שמבוגרים ממנו בכמה שנים. ניסיתי לפעול אצלו בדרכים טובות, אך ללא הצלחה

1371
האם יש דרך להינצל מעונש 'עולם התוהו' המובא בספרים הקדושים?
האם יש דרך ועצה בימינו להינצל מעולם התוהו המובא בספרי הקודש על פי דעת רבנו הקדוש?

1370
מדוע רביז"ל היה בצער שלא מחו על בזיונו, ולעומת זאת, דוד המלך אמר לעבדיו שלא למחות על בזיונו?
ברצוני לשאול לגבי המעשה שהיה מפורסם אחד שביזה את רבנו ז"ל ליד המקווה ורבנו התאנח ואמר "אין מי שימחה בשבילי" ור' שמעון תלמידו המתין לאותו אחד שביזה את רבנו ז"ל, ולאחר שנטל את ידיו בזמן שאסור לדבר סטר לו וברח משם. מה ההבדל בין המקרה הזה לבין המקרה ששמעי בן גרא קילל את דוד ואבישי רצה למחות ודוד מנע ממנו?

1369
בננו שחגג לא מזמן בר-מצוה נמצא בירידה רוחנית. איך אפשר לעצור אותה?
בננו שחגג לא מזמן בר מצוה נמצא בירידה רוחנית. איך אפשר לעצור את הירידה הרוחנית שלו? הוא היה באומן לפני גיל שבע וגם אחרי. אנו מנסים הכל ומבקשים את עצתו של הצדיק. כיצד עלינו לנהוג?

1368
אני ממשפחה דתית לאומית ורוצה להתחתן עם בחור חבדני"ק שהכרתי, אך להורים שלי יש כמה חששות
אני ממשפחה דתית לאומית, הכרתי בחור חבדני"ק ואנחנו רוצים להתחתן, אך יש להורים שלי כמה חששות

1367
אנחנו רוצים לקנות בית ביבנאל. האם כדאי לקנות עכשיו או לחכות שהמחירים ירדו?
אני ואשתי רוצים לקנות בית ביבנאל. האם כדי לקנות בית עכשיו או לחכות שירדו המחירים של הדירות?

1366
האם זה נכון שלא טוב שתינוק יראה את עצמו במראה עד שיצמחו לו שיניים?
רציתי לשאול לגבי התינוק שלי, הוא בן כמה חודשים ושמעתי שיש עניין שלא יראה את עצמו במראה עד שיצמחו לו שיניים. האם צריך באמת להתייחס לכך?

1365
כבר תקופה ארוכה בננו לא מסכים ללכת לתלמוד תורה, כל מה שניסינו לא עזר ואנחנו אובדי עצות
רציתי לשאול לגבי בני שכבר תקופה לא רוצה ללכת לתלמוד תורה. ניסינו עם מלמדים בטוב וברע ולא הצלחנו. ניסינו עם מחנכים ידועים ובעלי שם, וכל מה שהציעו לנו לנסות, הן להעניש אותו בחדר לבד, והן להציב לו עובדה ולהביא אותו לתלמוד תורה, זה לא הצליח, כי אחרי שלקחנו את הבן לתלמוד תורה והלכנו משם, הוא מיד ברח

1364
האם יש בעיה כלשהי לעשות ברוסיה עצירת ביניים כאשר טסים ממקום למקום?
האם מותר לעצור ברוסיה כשטסים לחוץ לארץ ויש עצירת ביניים, כי שמעתי שרבינו אמר שלא יישאר ממדינת רוסיה רק עץ אחד?

1363
האם צריכים לקרוא לילד בשני השמות שלו? והאם יש בעיה לקרוא לילד בשם חיבה?
האם כאשר לילד יש שני שמות צריכים להקפיד לקרוא לו תמיד בשני השמות? שמעתי שיש דעה שאומרת שמספיק לקרוא לו בשני השמות פעם ביום ובשאר היום אפשר לקרוא לו בשם אחד. והאם זה בסדר שקוראים לילד בשם חיבה שגורם לקיצור השם המלא, למשל במקום אברהם - אבי?

1362
אשתי היקרה נפטרה ממחלת הסרטן לאחר 50 שנות נישואין. איך אוכל להתמודד עם הכאב?
לאחר 50 שנות נישואים אשתי נפטרה מסרטן. אנחנו בצער גדול ואכזבה מהכל ואני שואל אותך הרב: למה זה מגיע לנו? ולמה הרשעים בחוץ חיים וטוב להם ואנחנו הטובים רע לנו? ואיך אוכל להתמודד עם הכאב שנשארתי אלמן בזמן שהייתי רגיל לאישתי ב-50 שנות נישואים?

1361
השכנים שלנו כל הזמן צורחים על הילדים שלהם. האם כדאי לדווח על כך לגורם מקצועי?
הגיעה משפחה חדשה לגור איתנו בשכנות, ושמעתי את האם צורחת על הילדים ללכת לצחצח שיניים והכל שם נעשה בצרחות ובכעס איום ונורא. הילדים כל הזמן בוכים, ומאז הקשבתי עוד, ושמעתי שגם האבא הצטרף לחגיגה מידי פעם. נשמע שהילדים הללו עוברים התעללות מילולית ורגשית. האם הצדיק מציע לדווח על כך לגורם מקצועי כמו יועצת בית ספר או שעדיף לשתוק ולהזמין כמה שיותר את הילדים האלו אלינו הביתה?

1360
אנו מתפללים בבית כנסת של אנ"ש, אך בגלל חוסר מקום בני לא יושב לידי. האם ללכת לבית כנסת אחר?
בבית הכנסת בו אני מתפלל יש מצוקה של מקומות ישיבה ולכן הבן שלי לא יכול לשבת לידי בזמן התפילות והוא יושב בריחוק מקום ממני. יש לנו באזור עוד בית כנסת ובו יש הרבה מקומות ישיבה אבל נוסח התפילה שונה ממנהגנו

1359
האם יש עניין לשחק עם הילדים בסביבון? ומה מסמלות האותיות הכתובות עליו?
האם יש עניין לשחק עם הילדים בסביבון? ומהם האותיות נ-ג-ה-ש הכתובות על הסביבון? ומדוע יש כאלו שכותבים את האותיות נ-ג-ה-פ?

1358
התנתקתי במסירות נפש מהעבר שלי, אך יש כמה אנשים שלא מרפים ממני
ברוך ה' התנתקתי מכל העבר שלי ועשיתי צעד עבור הקדוש ברוך הוא במסירות נפש. הבעיה היא שאנשים מהעבר מנסים ליצור איתי קשר מחדש, ובנוסף יש לי חברות שמבלבלות אותי ומקשות עלי. אשמח מאוד אם הצדיק ינחה אותי מה עלי לעשות

1357
עייפתי מהמריבות עם בעלי, ואני חושבת שגבר אחר יאהב אותי הרבה יותר ממנו
רציתי שתעזור לי כי פשוט עייפתי. אני ובעלי רבים ובביתנו הקט מתפוצץ כבר הכל. אני חושבת שאולי גבר אחר ישמח ויאהב אותי הרבה יותר ממנו. כבוד הצדיק, אין לי יכולת להסביר לך במילים מה עובר עלי. אנא עזור לי בבקשה

1356
אני יודע שבימי חנוכה צריכים להיות בשמחה, אבל מרוב צרות אני לא מסוגל לשמוח
הנה מגיעים אלינו ימי חנוכה, שהם אמורים להיות ימים של שמחה, הלל והודאה, אבל מרוב צרות שיש לי ומשברים בחיים הפרטיים, אני לא מסוגל להיות בשמחה. אשמח אם הצדיק יכתוב לי איך להתחזק בפרט בימים אלו. תודה רבה.

1355
רבינו אומר שצריכים להתפלל על כל מידה עד שזוכים לבטלה. איך אפשר להתפלל על אותו דבר כל כך הרבה זמן?
מה שאומר רבינו בתורה נ"ב שצריך ללכת להתבודד בלילה ולהתפלל על מידה אחת עד שזוכה לבטל אותה, ואחר כך להתפלל על מידה נוספת, וכך להמשיך עד שמבטלים את כולן. איך אפשר להתבודד הרבה זמן על אותו דבר? האם הכוונה לחזור על אותם דיבורים או בכל פעם לחדש דיבורים חדשים?

1354
האם זה נכון שאם לא מגישים בשר בסעודת הברית, לרך הנימול יהיה קשה ללמוד תורה?
שמעתי שאומרים שבסעודת ברית שלא מגישים בשר, הבן הנימול יהיה לו ראש קשה בלימוד תורה. האם זה נכון?

1353
מהם הדברים שצריכים לבדוק אצל בן הזוג שמציעים לי? האם צריכים להתחשב בהשקפת העולם?
רציתי לשאול כמה שאלות לגבי שידוכים. א. הבנתי שהצדיק אמר שצריכים לחפש בבת הזוג שלושה דברים: 1. בריאות גופנית ונפשית 2. משיכה בין בני הזוג 3. ומה הרצון שלהם להתקרב לה'. האם השקפת עולם כמו למשל איך לגדל את הילדים, האם בבית ספר ממלכתי דתי או בישיבה ועל שירות הילדים בצבא או לא צריכות להשפיע? ב. איך אפשר לדעת שמישהי היא באמת משורש נשמתי ושהיא הכי מתאימה לי? ג. כמה השתדלות צריך לעשות כלומר האם לפנות לשדכנים או שלא צריך ורק להתפלל מספיק?

1352
המשודך שלי שיקר שהוא רווק וגיליתי שהוא התחתן והתגרש פעמיים. האם להמשיך בקשר?
שלום לכבוד הרב. שאלתי את הרב (בשאלה 1298) לגבי שידוך. הרב נתן לי את ברכתו לשידוך והציע לי לא לעכב את זה ולהתקדם לחתונה. העניין הוא שלא סיפרתי לרב משהו מאוד חשוב

1351
רביז"ל אמר שמי שיבוא אל ציונו הוא ימשוך אותו מהפאות ויוציא אותו מהגיהנם. האם זה שייך גם לנשים?
שמעתי הרבה דיבורים על גן עדן ועל גיהנום ואני מפחדת מזה מאוד. אני ברסלבית ושמעתי שיש דיבור מרבינו שאמר שהוא ימשוך את כל חסידיו מהפאות ויוציא אותם משאול תחתית. האם רבינו התכוון גם לנשים?


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup