ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5550
אינני יציב בדעתי וקשה לי לקבל החלטה כשאני יוצא עם מישהי. מה העצה?
כאשר אני נמצא בקשר שידוכים עם מישהי והיא מוצאת חן בעיניי, פתאום היא אינה מוצאת חן בעיניי, ואז אני נלחץ מזה ומסיים את הקשר. בנוסף לזה, אני מסוגל להיות בקשר עם מישהי ופתאום לראות מישהי אחרת ולרצות אותה ולא את מי שאני נמצא איתה, ואני מפחד שזה יקרה לי גם אחרי החתונה.
5549
ילדינו חסכו מדמי הכיס שלהם סכומים גדולים. כיצד עלינו לנהוג במקרה כזה?
לילדינו הצטבר סכום כסף לא קטן מכספים שקיבלו מדמי חנוכה ודמי פורים וכדומה, ולאחת הבנות שלי, בת 12, יש כבר יותר מאלף ש"ח. היא לא קונה לעצמה כמעט דבר, ורציתי לשאול מה עליה לעשות עם הכסף?
5548
מה דעתכם לגבי נטילת אפידורל בלידה?
רציתי לשאול את הרב מה דעתו לגבי נטילת אפידורל בעת הלידה - עד כה היו לי חמש לידות, בשתיים נטלתי אפידורל והרגשתי שהיה יותר קל, אך עדיין יש לי חששות מכיוון שיש בזה סיכון...
5547
אני נשוי, אך חושב כל הזמן על אשתו של החבר שלי. מה עושים?
אני נשוי ברוך ה', אך מרגיש שאשתי היא לא האישה שיועדה לי מששת ימי בראשית. יש לי חבר שאשתו ואני היינו בקשר לפני שהתחתן, ואני כל הזמן מרגיש שהיא אשתי. מה עושים?
5546
אני עובד כ-12 שעות ביום. האם זה יותר מדי?
אני עובד הרבה שעות ביום – 11-12 שעות. האם זה הרבה מדי? ומה הדרך הנכונה לנצל את הנסיעות בדרך - האם לשמוע דברי תורה או לעשות משהו אחר?
5545
הייתי בקשר עם גבר נשוי, ולמרות שניתקנו את הקשר קשה לי להתנתק ממנו רגשית
אני נשואה, ולפני 4 שנים התחיל איתי גבר נשוי. היינו בקשר זמן מה אבל בלי נגיעה, אך לבסוף התעוררנו מהחלום הזה כי אנו לא רוצים לפגוע בבני הזוג שלנו. הבעיה היא שעד היום מאוד קשה לנו להתנתק ואני מרגישה שנפשי קשורה אליו באיזה אופן.
5544
מה דעתכם על אנשים שתופסים 'טרמפ' על דברי רבנו נחמן ומתירים לעצמם לחטוא?
רבינו נחמן מברסלב אמר כל מיני דיבורים שיכולים לגרום לאדם לקחת עליהם 'טרמפ' ולתרץ את העבירות שלו - אפשר להגיד "אני לא אשם הרי זה היה חייב לקרות", או "גם אם חטאתי רבנו יתקן אותי, ואין לי ממה לדאוג". האם נכון להתנהג כך?
5543
אבא שלי מציע לי 6,000 ש"ח אם אוריד את הפאות. מה עליי לעשות?
אבא שלי מציע לי 6,000 ש"ח אם אוריד את הפאות. אני רוצה להישאר איתן, אבל מצד שני אני יכול לקנות עם הכסף ספרים שאני צריך להכניס לסדר דרך הלימוד כגון ירושלמי, טור, רמב"ם ושולחן ערוך וכו' או לטוס לאומן. מה הרב מציע?
5542
הכרתי בחור טוב. האם להמשיך את הקשר למרות שהוא לא מקורב אליכם?
רציתי לבשר לצדיק שהנה ברוך ה' אני יוצאת עם בחור כבר חמש פגישות. הבחור נראה לי בחור טוב, ובגלל שאני לא רוצה לברור אני מקווה שבעזרת ה' השידוך הזה יתקדם. הבחור הוא לא חסיד שלכם, ואני רציתי חסיד שלכם או בחור שמקורב לצדיק. אמנם הוא באמת בחור טוב, ירא שמיים ורוצה להתקדם בתורה וביראה, אך אני מפחדת שהוריו לא ירצו אותי כי הם חילוניים. מה כבוד הצדיק אומר? האם להמשיך את הקשר למרות שהוא לא מקורב אליכם?
5541
האם לחזור למקום עבודתי בסיום חופשת הלידה למרות שלא טוב לי שם?
שלום. אני נשואה + 4, והיום אני בעיצומה של חופשת לידה. בעוד חודש בעזרת ה' אני צריכה לחזור לעבודה, ועליי לקבל החלטה האם לחזור לעבודה או לא.
5540
אני משתוקק להדפיס את הקונטרס "תן חיוך" אך אין לי אפשרות. מה עושים?
נכנס בי חשק אדיר להדפיס את הקונטרס "תן חיוך" כי זו החוברת שתמיד מצילה את החיים שלי. רציתי לשאול את הצדיק מה לעשות כי אין לי כסף בצד, אבל אני משתוקק מאוד להדפיס את זה ולהפיץ את זה.
5539
אנו קבוצה של מלמדים שנוסעים לאומן, ונשמח לקבל דברי הכנה לנסיעה הקדושה
אנו קבוצה של מלמדים שאינם חסידי ברסלב הנוסעים אי"ה לציון רבינו הקדוש מברסלב באומן. רצינו לבקשכם לכתוב לנו כמה דיבורי קודש בעניין.
5538
נכנסתי להיריון לא מתוכנן ומאז אני בדיכאון גדול. האם מותר לי לבצע הפלה?
אני בהיריון למרות שלקחתי מניעה, ואני בדיכאון כי אין לי כוחות וסבלנות כרגע לעוד ילד. האם ניתן לעשות הפלה?
5537
הוריי התנגדו לשידוך שלי מכמה סיבות ונפרדנו. האם שייך לחזור ולהתקדם למרות התנגדותם?
לפני כחצי שנה הכרתי בחור שהתאים לי מאוד מבחינה רוחנית והשקפתית, אבל ההורים שלי התנגדו בגלל שהוא חוזר בתשובה והוא לא מסודר כלכלית, וכתוצאה מזה נפרדנו. לפני כמה ימים הוא התקשר ורצה שניפגש ונחזור, ואני גם רוצה מאוד, כי זה מרגיש לי איתו הכי אמיתי שיש. אני ממש מבולבלת, מה לעשות?
5536
לבתי יש שלוש שמות ואני מרגישה שזה מכביד עליה. מה דעתו של הרב בעניין?
לבתי קוראים 'אליה חווה רבקה', ואני מרגישה שהתוספת של השמות חווה רבקה כבד עליה. מה דעתו של הרב בעניין?
5535
גרושתי ממררת את חיי, לא מראה לי את הילד וממלאה אותי בחובות. מה יהיה איתי?
אני גרוש מזה כשנה וכמה חודשים, ורציתי לדעת מה יהיה איתי - גרושתי ממררת את חיי, עושה לי הרבה בעיות, לא מראה לי את הילד וממלאה אותי בחובות.
5534
מצאתי את בחיר לבי, אך בגלל שאחותי הגדולה עדיין לא התחתנה אינני יודעת מה לעשות
החלטנו אני והבחור איתו אני נפגשת בעזרת ה' להתחתן. עדיין לא אמרתי להוריי, והדאגה הגדולה שלי היא אחותי הבוגרת, זאת שמעליי - אני אפילו לא יודעת איך לגשת אליה מהבושה והכאב כי אני יודעת מה שהיא עוברת בשידוכים...
5533
אילו תפילות וסגולות אני יכולה לעשות ולהתפלל כדי לסייע לילדים שלי במציאת הזיווג?
אילו תפילות וסגולות אני יכולה לעשות ולהתפלל כדי לסייע לילדים שלי במציאת הזיווג ושתהיה להם הצלחה?
5532
מה משמעות המילה "בחינה" המופיעה פעמים רבות בליקוטי הלכות?
בליקוטי הלכות של רבי נתן מופיעה המילה "בחינה" אלפי פעמים. אשמח מאוד לדעת מה משמעותה, והאם היא ייחודית לספרות ברסלב או שהיא מצויה גם בספרי חסידות נוספים?
5531
איך ייתכן שיהודים חוגגים את הסילבסטר ואת חג המולד?
איך ייתכן שחוגגים את הסילבסטר ואת חג המולד של אותו האיש, הרי מאמיניהם הרגו בדם קר עשרות אם לא מאות אלפי יהודים, וכיצד חוגגים את היום הזה?
5530
העובד שלי בגד באמון שנתתי בו, גנב ממני וסיבך אותי. איך מתחזקים אחרי דבר כזה?
יש לי עסק עם הרבה פועלים. לפני כמה שנים פגשתי בחור נושר שהסתובב ברחובות, ובגלל שריחמתי עליו ורציתי לעזור לו הכנסתי לעבוד בעסק שלי. לצערי הרב לאחרונה גיליתי שהוא גנב ממני הרבה כספים וגם סיבך אותי, ממש רשעות לשם רשעות. איך מתחזקים אחרי דבר כזה?
5529
המליצו לי ללכת לרב מסוים כדי שירפא אותי מהסבל הנפשי. האם ללכת?
כבר הרבה שנים אני סובל סבל נפשי, ולאחרונה אותו רב שאני משתתף קבוע בשיעורים שלו אמר לי שאני צריך ללכת לרב מסוים – רב מוכר מאוד שבאים אליו גם רבנים, וגם הוא אף פעם לא לוקח כסף מאף אחד, והוא הוסיף ואמר שאם אלך אליו הוא יכול מאוד לעזור לי בעניין הנפשי, אבל לפני כן אני רוצה לעשות את רצון רבי ולשאול אתכם מה לעשות והאם ללכת. מה דעתכם בעניין?
5528
במגזר שלי לא מקובל לצאת לשידוכים. כיצד אוכל להכיר את בן-זוגי?
אני חושבת שהגיע זמני להתחתן, אך לא ברור לי היכן להכיר בן זוג מפני שבחברה שלי לא יוצאים לשידוכים, מה גם שאני בררנית וספקנית. אני מרגישה שהגיל שלי כבר לא משחק לטובתי מבחינת הריון ולידה וגם מרגישה די בודדה.
5527
האם שייך שבחורה דתית-לאומית תתחתן עם בחור חרדי למרות שיש להם השקפות עולם שונות?
גדלתי וחונכתי בבית דתי-לאומי שרחוק מאוד מהדרך החרדית. לאחרונה הכירו לי בחור חרדי, ואף שאנו חיים בשני עולמות שונים מבחינת ההשקפה, לא התנגדתי להצעה ויצאנו פעם אחת. אני יודעת שאין סיכוי שאסכים איתו על העקרונות שלו, אך הוא אומר שאחרי שמתחתנים הדעות מתקרבות אחת לשניה, אך האמת היא שלא נראה לי שאי פעם אהיה חרדית. האם שייך להמשיך לצאת איתו?
5526
הגרוש שלי לא מקבל את פסק בית הדין. האם לתבוע אותו בבית משפט?
לי וגרוש שלי יש חמישה ילדים, ולאחר שנים של מערכת זוגית רעועה בלשון המעטה התגרשנו. היינו כבר בכמה וכמה בתי דין כדי להסדיר את עניין הגירושין כמו שצריך - אך לצערי הרב הוא לא מקבל ומקיים את הפסק שפסקו לו. האם מותר לי לתבוע אותו בבית משפט רגיל?
5525
המחשבות על יום המיתה מכניסות אותי לפחדים. אשמח לדברי חיזוק.
אני מהרהר תדיר ביום המיתה ודבר זה מכניס אותי לפחדים וחששות עד כדי התקפי חרדה בלתי נשלטים. אני מנסה ליישם את דברי רבנו זצ"ל ודבריכם הקדושים, ועדיין - הפחדים אינם נעלמים.
5524
מה דעתכם לגבי השם עידו - האם הוא שם טוב או לא? ומה פירושו?
5523
אני לא מצליח לזכור את התורה והגמרא שאני לומד. האם יש עצה לזה?
אני לא מצליח לזכור את התורה והגמרא שאני לומד, וזה גורם לי תסכול גדול. מילא אם הייתי קולט מהר אז הייתי לומד שוב, אבל גם ככה הקליטה שלי איטית ונדרשים ממני מאמצים רבים כדי להבין את הלימוד, ולמחרת בבוקר אני קם ומנסה להיזכר מה למדתי, אך הכל נשכח ממני. האם יש עצה לזה?
5522
אני לא נמשך לאשתי ומרגיש ריחוק ממנה. איך אפשר לשפר את המצב?
אני נשוי ואב לשלושה ילדים בלי עין הרע, אך יש לי בעיה בזוגיות - אני פשוט לא נמשך לאשתי ומרגיש ריחוק ממנה - דבר שגורם לשלום בית שלנו להיות מעורער. מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
5521
למרות שהעסק שלנו מתפקד טוב, יש לנו חובות מעיקים. מה עושים?
יש לנו עסק פרטי בתחום היופי והטיפוח הנשי, אני מנהלת אותו ובעלי יושב חצי יום ולומד, אבל למרות שהעסק מתפקד די טוב אנחנו עדיין נמצאים בחובות, וקשה לנו מאוד להתמודד איתם כי לא מזמן קנינו דירה חדשה. מה אנו יכולים לעשות כדי לצאת מהחובות?
5520
הדיבורים של ראש הישיבה שלי נגדכם חלחלו אליי ומבלבלים אותי. מה עליי לעשות?
למדתי כמעט שלוש שנים בישיבה של ברסלב, והתחזקתי שם מאוד, אך לבסוף פיטרו את ראש הישיבה בבושת פנים מפני שהיה חשוד על מעשים שלא יעשו. זה היה משבר עבור כל התלמידים, אבל עיקר הבעיה שבאותה תקופה הוא דיבר נגדכם כל הזמן והדיבורים שלו חלחלו אצלי מאוד וגורמים לי בלבולים. מה עליי לעשות?
5519
הוצאתי הוצאות רבות שלא כהרגלי עבור שבת באמונה שה' יחזיר לי הכל. האם נהגתי כשורה?
כתבתם לאדם שסובל מדחקות בפרנסה שיקנה האדם לשבת בהרחבה גדולה באופן שיהיה לו על כל השבוע וכו'. אני נהגתי כן בשבתות האחרונות, עד כדי כך שהוצאתי סכומים נכבדים, וכן כל מה שחשבתי שאני צריך ויש לזה קשר לשבת קניתי ולא עשיתי חשבון ושילמתי גם באשראי ובשיקים ולקחתי על עצמי חובות מה שאני לא נוהג כן בדרך כלל. האם נהגתי כשורה?
5518
רבנו אמר "מי שהוא נצרך לבריות טוב ונוח לו להתפלל ביחיד". מה הפירוש בזה?
בליקוטי מוהר"ן (תורה ס"ו) כותב רבי נחמן מברסלב "מי שהוא נצרך לבריות - קשה לו מאוד להתפלל ברבים, וטוב ונוח לו להתפלל ביחיד". מה הפירוש בזה?
5517
שמתי לב שחברתי לא מקפידה על דיני ההרחקות מבעלה. האם עליי להעיר לה?
יש לי חברה דתית שבעלה מתנהג כחרדי, אבל שמתי לב לדבר תמוה מאוד – יצא לי כמה פעמים לראות שבעלה מושיט לה דברים מיד ליד ונוגע בה גם בתקופה שהיא לא טהורה כאילו שאין בזה שום איסור.
5516
אנו נשואים כבר שנתיים ועדיין לא זכינו לילדים. מדוע ההיריון מתעכב כל כך?
בקרוב נהיה נשואים שנתיים ועדיין אין לנו ילדים. עברתי את כל הבדיקות האפשריות וברוך ה' הכל יצא תקין. אני לא יודעת מה לעשות ואני ממש מיואשת כבר. ביקשתי מבעלי ללכת לעשות בדיקות, אך הוא חושש. מה עליי לעשות?
5515
מדוע הרב קורא לבתי הכנסיות שמקימים תלמידיו 'היכל הקודש'?
קראתי הרבה מכתבים בהם מעורר כבוד הרב את תלמידיו ומקורביו לפתוח בכל עיר בית כנסת על שם רבינו ולקרוא לו 'היכל הקודש'. מדוע אתם נוקטים דווקא בשם זה - 'היכל הקודש', הרי יש עוד קבוצות וקהילות בברסלב?
5514
כתבתם פעמים רבות שאי אפשר להאמין לאף אחד. איך אפשר, אם כן, לנהל עסק?
אני משמשת כמנהלת בחברה גדולה, ואני קוראת תמיד בצמאון את השאלות ותשובות שלכם, וזה מחייה אותי, אבל קשה לי להבין מדוע אתם כותבים שאסור להאמין באנשים - הרי אם לא יהיה לי אמון בעובדים שלי איך אוכל לנהל את החברה?
5513
אשתי לא מעריכה את מה שאני עושה בשבילה ומחפשת סיבות לריב. מה עושים?
אני מתאמץ מעבר לגדר הרגיל כדי לסייע לאשתי בכל העניינים, אבל תמיד היא מחפשת מתחת לאדמה סיבה לריב איתי. כנראה שהיא לא יודעת להעריך איזה בעל יש לה, מה לעשות... אשמח לקבל עזרה בעניין.
5512
אבי נפטר לפני חודשיים ואני מרגיש שעליי לעשות משהו לעילוי נשמתו. מה אפשר לעשות לזכותו?
אבי נפטר לפני חודשיים, ומאז שקעתי בעצבות ובמרה שחורה. אני מרגיש שעליי לעשות משהו עבור עילוי נשמתו כדי שיהיה לו נייחא בגן עדן, אבל אני לא יודע מה. אשמח שהצדיק יורה לי מה לעשות בעניין.
5511
אנו משתוקקים להקים בית כנסת 'היכל הקודש' בהרצליה. האם כדאי להתחיל בזה?
אנו גרים בהרצליה, וכבר שנתיים יש לנו שיעור שבועי קבוע בתורת רבינו נחמן מברסלב אליו מגיעים קרוב ל-40 איש. במהלך השנתיים הללו עברנו כמה בתי כנסיות, וכעת אנו רוצים לפתוח מקום משלנו - 'היכל הקודש' בהרצליה.
5510
כל ההשתדלות שעשיתי כדי למצוא את בת-זוגי עלו בתוהו. מה הסיבה לעיכוב?
לאחרונה עשיתי המון סגולות כדי למצוא את בת זוגי, אני מרגיש שכבר אין לי כוחות לחכות עוד ואני רוצה כבר את בת זוגי. אני מקפיד מאוד על שמירת הברית, טובל פעמיים ביום וקורא את התיקון הכללי. מה הסיבה לעיכוב הזה?
5509
האם אפשר לקרוא באנציקלופדיה שחוברה על ידי אדם חרדי ועברה ביקורת של רבנים?
5508
לצערי הרב יש לי שם לא טוב בין הבריות. איך אפשר לתקן את זה?
יש לי בעיה חמורה ונוראית - בצורה עקבית קורה שיש לי שם רע אצל הבריות. זה התחיל עם המשפחה, אחר כך עם כל בני העיר, ועכשיו הגעתי לעיר חדשה ושוב יש לי לא מעט שונאים, ואני מפחד מאוד שזה יתפשט ולבסוף כולם יתרחקו ממני.
5507
כיצד צריכים לנהוג כאשר בזמן ההפצה גוי שואל שאלות ומתעניין ביהדות?
כיצד יש לנהוג במצב שבו מפיצים קונטרס לגוי והוא מתחיל לשאול שאלות, מבלי לעבור על דברי הרמב"ם שהורה שאסור ללמד גוי תורה? מה מותר לדבר ומה אסור?
5506
אושפזתי במוסד לתשושי נפש. האם להישאר עוד כעצת הרופאים או לחזור הביתה?
היה לי משבר נפשי ואושפזתי במזרע. הצדיק מכיר אותי ויודע את הסיפור. אני פה כבר חודש ומבחינה חוקית אני יכול להשתחרר מפה מתי שאני רוצה, אך הרופא ממליץ שאהיה פה עוד כמה שבועות. האם להישאר?
5505
איך אני יכולה להיפטר מהחרדות מבלי להשתמש בכדורים?
מה אני יכולה לעשות כדי לעזור לעצמי עם החרדות מבלי להשתמש בכדורים, וכן שסוף סוף אזכה לפרי בטן?
5504
בגלל שהגיור של החברה של אחי מוטלת בספק, קשה לי מאוד להאיר לה פנים
כתבתי לרב שיש לאחי הצעיר חברה גיורת, ושעניין הגירות שלה לא ברור (כי לא מדברים על זה), והרב אמר לי להאיר לה פנים ולהתפלל שהם יתחתנו ויזכו לחזור בתשובה, אך אני לא מסוגלת לעשות זאת.
5503
האם ציוויו של רבי נחמן לבוא לאומן בראש השנה נאמר לכל אדם מישראל או רק לתלמידיו?
איך אוכל לדעת באמת כי אכן נשמתי קשורה לרבי נחמן והנסיעה היא ציווי שנאמר גם עבורי?
5502
עברתי ניתוח ואינני יכולה לעבוד. איך אעמוד בתשלומים ובהתחייבויות שלי?
אתמול בלילה עברתי ניתוח וכעת אני צריכה לנוח במשך שבוע-שבועיים, ובמהלך שלושת החודשים האחרונים כמעט ולא עבדתי בזמן שאני צריכה לשלם שכירות למדרשה שלי ויש לי גם מינוס בבנק. שאלתי: מה עליי לעשות על מנת לצאת מכל החובות?
5501
אשתי רוצה מאוד לקנות פאה ארוכה. האם זה יכול לעורר עליה קטרוג?
אנחנו זוג שהתחתן לפני כחצי שנה, ואני מאוד מעוניין שאשתי תלך עם פאה ארוכה. גם אשתי מאוד רוצה ללכת עם פאה ארוכה, רק שהיא מפחדת שיהיה עליה קטרוג, ואחר כך בזמן הלידה יהיה לה קושי. האם זה נכון?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup