ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5500
האם איסור 'לועג לרש' שייך גם בקברות צדיקים?
5499
האם יש עניין שהאישה תלך אחרי הלידה לבית הכנסת ותשמע 'ברכו'?
ברוך ה' בזכות הצדיק נולדה לנו בת בריאה, וכעת אשתי שואלת אותי מה לגבי המנהג שהרבה אנשים נוהגים להביא לביתם מנין כדי שהיולדת תשמע "ברכו": האם זו מצווה, מנהג או סגולה? והאם כדאי לעשות זאת?
5498
קשה לי להתמיד בספר אחד ואני מדלג מספר לספר. מה העצה?
יש לי בעיה של התמדה בספר אחד, לכן אני מתחיל ספר ואחר שבוע רוצה להחליף לספר אחר. מה העצה? ואיך אפשר לקיים את סדר דרך הלימוד של רבינו בזמן הקצר שיש לי ללמוד תורה?
5497
החלטתי לחזור בתשובה ולהתחתן, ואשמח לקבל הדרכה לדרך החדשה
אני בת 21, ואני רוצה לחזור בתשובה ולהתחתן. החלטתי שזאת הדרך הנכונה ואשמח לקבל הדרכה לדרך החדשה.
5496
קשה לי להסתדר עם בעלי ואני שוקלת להתגרש ממנו. אודה מאוד לעצתכם.
קשה לי מאוד להתמודד עם היחס של בעלי והדיבור המזלזל שלו, ומפריע לי מאוד שהוא עסוק כל הזמן בפלאפון שלו או מטייל עם חברים עד שעות מאוחרות בלילה, ובמיוחד קשה לי שהוא לא מניח תפילין ולא מתפלל.
5495
האם זה נכון שהשכינה הקדושה נמצאת רק בארץ ישראל ולא בחוץ לארץ?
האם זה נכון שהשכינה הקדושה נמצאת רק בארץ ישראל ולא בחוץ לארץ? היכן הייתה השכינה כאשר עם ישראל גלה מארצו? ומה הכוונה במילים "השכינה בגלות"?
5494
התקרבתי לרבי נחמן לפני 5 שנים. איך אוכל לשמור על ההתלהבות שלי שלא תדעך?
קראתי פה באתר מכתב של אמא שהבן שלה נשר מהדת, ואני מאוד מאוד מפחד שזה יקרה גם לי... למרות שאני מאוד רחוק מזה, הסביבה שאני חי בה מאוד חילונית וגם בית-הספר שלי. האם כבוד הרב יכול לתת לי עצות איך לשמור על האש שלי ושהיא לא תכבה חס ושלום?
5493
בעקבות אמירות שפגעו בי ניתקתי את הקשר עם הבחור איתו יצאתי. האם נהגתי נכון?
הכרתי אדם, מעט צעיר ממני, חשתי בפוטנציאל גדול, אך בעקבות אמירות בלתי מחייבות מכיוונו שפגעו בי וערערו אותי, חתמתי את הקשר (באופן לא מודע) ולא השארתי כל פתח לתקשורת. האם תחושותיי נכונות?
5492
האם תוכלו להסביר את פירושו של רבי נחמן על מאמרם "אם פגע בך מנוול זה משכהו לבית המדרש"?
קראתי בשיחה ק"ד בשיחות הר"ן מה שאומר רבינו נחמן מברסלב על מאמרם ז"ל "אם פגע בך מנוול זה משכהו לבית המדרש", אך לא הבנתי מה כוונת רבינו שם והשיחה מסובכת מאוד להבנתי הפשוטה.
5491
האם כדאי להעביר את בננו לגן אחר בו יש פחות ילדים?
האם כדאי להעביר את בני לגן אחר כי זו כיתה קטנה יותר. האם כדאי לנתק אותו ממסגרת באמצע שנה לטובת הכיתה עם מספר הילדים הקטן?
5490
השתתפתי בדרשה של צדיק גדול, ושמתי לב שכל הזמן הוא הסתכל עליי. האם זה דמיון?
כשהייתי השנה באומן בראש השנה השתתפתי בדרשה של צדיק גדול, ושמתי לב שגם כשהוא הסתכל והפנה את ראשו לצד השני של בית המדרש, היה נראה לי שהוא מסתכל עליי. האם זה סתם דמיון או שזה היה אמיתי?
5489
חבר שלי מציע לי ללמוד איתו קבלה. האם כדאי להיכנס לזה?
הכרתי חבר חדש שמציע לי ללמוד איתו קבלה. אני נשוי וגם הוא, והוא לומד קבלה כבר 7 שנים. האם כדאי להיכנס לזה או פשוט ללמוד ספרי רבינו, גמרא, ולגרוס זוהר ותיקונים?
5488
בעלי נחלש מאוד רוחנית וכמעט התגרשנו. האם המצב הוא בר תיקון?
בעלי הוריד את הזקן והפאות והפסיק להניח תפילין. היו לנו קשיים גדולים בנישואים וכבר פתחנו תיק ברבנות, אך מאת ה' נכנסתי להיריון באותו זמן ונולד בננו השני. אני מבינה שזה לא קרה לי סתם ואני מנסה להבין מה עליי לעשות כדי לשנות את המצב.
5487
בלית ברירה התגרשתי, ומאז נכנסתי לדיכאון עמוק. אשמח לעצתך.
התגרשתי לפני כארבעה חודשים מיוזמתי כי הגרוש התעלל בי מילולית ולא רצה להביא ילדים לעולם בטענה שאין לנו כסף. הוא לא הותיר לי ברירות, ומאז אני מרגישה רע ונכנסתי לדיכאון עמוק.
5486
מדוע ה' יתברך נתן ליצר הרע כוחות כל כך גדולים?
איך יכול להיות שליצר הרע יש כוחות כל כך גדולים להתגבר על האדם ולהרחיק את האדם מרבי נחמן מברסלב? מדוע ה' יתברך מאפשר לו לעשות את זה?
5485
איך עושים שלום בין כלה וחמותה שגרות באותו בית?
5484
המחשבות הרעות מתגברות עליי ומציקות לי 24 שעות ביממה. מה העצה?
אני סובל ממחשבות זרות 24 שעות ביממה בפרט בזמן התפילה ולימוד התורה, וזה ממש קשה לי וגורם לי לייסורים נוראים.
5483
אנחנו רוצים להקים 'היכל הקודש' בהרצליה, אך אין לנו כסף עבור כך. מה אפשר לעשות?
יש רב שהוא תלמיד שלך שהוא מאוד מחזק אותנו ומקריא לנו מכתבים של הצדיק פה בהרצליה פעם בשבוע, אך בגלל שהוא מאוד חולה וקשה לו, לא תמיד הוא מגיע לשיעור. אנחנו מאוד רוצים לפתוח פה מקום של ברסלב, אך נכון לעכשיו אין לנו כסף. רצון יש לנו ברוך ה', ואנחנו מתפללים על זה שיהיה לנו 'היכל הקודש' פה בהרצליה. מה אפשר לעשות כדי לקדם את זה?
5482
אמרתם שיש שאלות שאינכם יכולים לענות עליהן בכתב. אז איך נדע כיצד לנהוג?
שמעתי מכם כמה פעמים שאמרתם שיש הרבה שאלות שנשאלו בשו"ת ברסלב שלא יכולים להשיב עליהן מפני שיש דברים שלא יכולים להשיב בכתב. אם כן מהיכן נדע מה שצריכים לעשות אם לא יכולים לכתוב?
5481
מדוע צריכים להתאמץ לקיים את רצון ה', הרי בעולם הבא יתברר שהכל היה לטובה?
אם בסופו של דבר, אחרי מאה ועשרים ואחרי הסוף של הסוף של הבריאה יתגלה הגילוי שכל מה שקרה בחיים של כל אחד היה הכל לטובה, אז מה הטעם שיהודי צריך להתאמץ במסירות נפש לקיים את רצון הקדוש ברוך הוא?
5480
כיצד צריכים לנהוג לגבי נטילת ידיים של שחרית כאשר ישנים במיטת קומתיים?
בביתי הילדים ישנים על מיטת קומתיים, ובכל יום הם שואלים האם הם צריכים לחכות עד שאחד האחים יגיש להם את הכלי של נטילת הידיים, או שהם יכולים לדרוך על הקרקע ואז ליטול את הידיים?
5479
אמי זקוקה לרפואה. מה אני יכולה לקבל על עצמי לרפואתה?
5478
אחי סובל מהפרעות נפשיות ובגללו כל הבית לא יציב. מה ניתן לעשות?
יש לי אח רווק בן 32 שגר בבית. הוא לא לומד, לא עובד ולא מתנדב במשך שנים רבות, וכמעט כל היום בבית במחשב או בטלפון הנייד שלו. היו שנים שהוא היה קם בשתיים-שלוש בצהריים, כי אין לו בשביל מה לקום.
5477
אשתי מתעקשת לרכוש אייפון עם אינטרנט. האם להסכים או להתעקש שלא תקנה?
רציתי לקבל עצה מהצדיק איך לנהוג עם אשתי: בתקופה האחרונה היא רוצה לקנות אייפון עם אינטרנט. אני מבחינתי לא מוכן בשום פנים ואופן שיכנסו לביתנו מכשירים המלאים זימה וטינופת לנשמה, אך היא טוענת שאני לא סומך עליה וחונק אותה נפשית וכופה את דעתי עליה.
5476
כיצד צריך לנהוג כאשר שני חברים עובדים יחד ואחד מהם מפוטר?
קרוב משפחתי עובד במקום קטן יחד עם עוד עובד ותיק, ולאחרונה המנהל החליט להעזיב את העובד הוותיק, ולהשאיר את קרובי. הוא מיודד עם אותו עובד ותיק ומאוד מתבייש מהמצב, כי שניהם בעלי משפחה. מה עליו לעשות?
5475
האם כשלומדים רש"י יש עניין לקרוא גם את המילים בלע"ז?
שמעתי שכאשר לומדים רש"י יש עניין לומר גם את הלע"ז שהוא מזכיר ולא לדלג על זה, וזו סגולה ליראת שמים. האם זה נכון?
5474
מה הפירוש של "כבוד אלוקים הסתר דבר"?
התחלנו ללמוד את תורה ו' בליקוטי מוהר"ן בעיון עם כמה מפרשים, ובסוף הלימוד הבנו ש"כבוד אלוקים" שרבנו מדבר עליו הוא לא כבוד שאנשים חולקים לו, אלא כבוד מה' - שהוא השגה רוחנית כל אחד כפי מדרגתו וכפי ביטולו ומיעוט כבודו, ואז קל להבין למה נאמר בו "הסתר דבר". ברוך ה' יש לנו חיזוק גדול מהתורה הקדושה הזאת, ורצינו לדעת מה דעת הרב בנוגע למסקנה שהגענו אליה והאם הבנו את התורה נכון.
5473
אשתי לא נותנת לי את המרחב שאני צריך. איך מסבירים לה שהיא מלחיצה אותי?
מאז שהתחתנתי אשתי לא מניחה לי ומנסה לשלוט על כל מה שאני עושה - אני צריך לתת לה דין וחשבון על כל דבר - איפה הייתי, עם מי דיברתי ומה קניתי... היא לא נותנת לי את המרחב שכל בן אדם צריך ונמאס לי מזה. איך גורמים לה להבין שהיא מלחיצה אותי?
5472
מדוע הרב דיבר בגנות הנשים ההולכות עם רעלה על הפנים?
אני מאוד מעריכה את כבודו, ואני יודעת שאם הרב אומר משהו בוודאי יש בזה כוונה, ולכן אני שואלת: שמעתי מחברה שגרה בקהילה שלכם ביבנאל שדיברתם כמה פעמים נגד הנשים שלובשות רעלה על הפנים והולכות עם בגדים עד הריצפה, ולא הבנתי מדוע - הרי זה מוסיף צניעות וקדושה, ובצניעות נאמר כל המוסיף מוסיפין לו. אשמח שתסבירו את העניין.
5471
אני מקבל העלבות ועקיצות בבית, בעבודה ובבית הכנסת. למה זה מגיע לי?
כל הזמן אני סובל בזיונות מאנשים, ואפילו שאני יודע שזה בגלל שחטאתי, אני בטוח שלא חטאתי עד כדי כך שאני צריך לסבול העלבות ועקיצות בבית, בעבודה ובבית הכנסת... למה הקדוש ברוך הוא עושה לי את זה?
5470
החבר הכי טוב שלי סיבך אותי כספית ופלילית. מה אוכל לעשות כדי שהכל יסתדר?
עשיתי עסק יחד עם החבר הכי טוב שלי, ולצערי הרב הוא סיבך אותי בצורה כזו חמורה שעורכי הדין אומרים שצריכים נס שאוכל לצאת מזה בשלום וללא נזק כספי ופלילי. אני מאוכזב ממנו עד עמקי נשמתי וכנראה שבדור הזה אי אפשר להאמין כבר לאף אחד... מה אני יכול לעשות כדי שהכל יסתדר בדרך נס?
5469
כואב לי מאוד לראות בחורים שלמדו בישיבתי ושכחו אותי לגמרי
אני ראש ישיבה, ואני משתדל לעשות את תפקידי ברצינות ובאהבה רבה. אני משקיע את נשמתי בבחורים, וכואב לי מאוד לראות שיש בחורים שלמדו אצלי כמה שנים ופתאום עזבו ושכחו אותי לגמרי כאילו לא היה בינינו שום קשר פנימי. ממה זה נובע? ואיך עליי להסתכל על המציאות הכואבת הזו?
5468
הבחור איתו אני יוצאת מוצא חן בעיניי, אך הוא לא החלטי. מה עליי לעשות?
אני נמצאת בקשר עם בחור שמוצא חן בעיני מכל הבחינות, אך הוא מתלבט ולא כל כך סגור על עצמו, ואני לא יודעת איך להתמודד עם זה. מה עליי לעשות?
5467
אני עובדת בעבודה מפרכת כשכירה, בזמן שהייתי יכולה להצליח כעצמאית. מה לעשות?
אני עובדת בעבודה מפרכת מהבוקר מוקדם ועד שעות הערב. יש לי ילדים בבית שצריכים אותי, וביניהם בן נכה, והכול נופל על בעלי. קשה לי שעובר יום ועוד יום ואני מפספסת את חינוך הילדים, וכבר רואים את התוצאות מזה שאני לא נוכחת בבית. בעדיפות ראשונה הייתי מעדיפה להיות עצמאית כי יש לי כל כך הרבה כישרונות שאני יכולה להצליח איתם - אני מאפרת ומסרקת, ובעבר עסקתי בזה, אבל אני מפחדת שהפרנסה תצטמצם.
5466
אמי חיה עם אדם שמאמין באסלאם וטוען שהוא יהודי. מה דעתכם בעניין?
אני בן 24, ואמי התאלמנה עוד כשהייתי ילד קטן. לפני כ-4 שנים היא הביאה הביתה אדם וביקשה שנכיר את בן-הזוג החדש שלה. היא אמרה שהוא נראה לה אדם טוב כי הוא מאמין באלוקים, מתפלל 5 תפילות ביום ומאמין בקוראן. הוא אמר שאמו יהודייה ואביו גוי מוסלמי, אך יכול להיות שהוא שיקר כדי שנקבל אותו, ובאמת גילינו שהוא שקרן לא קטן...
5465
אמי דוחקת בי לטוס ללונדון כדי לאסוף צדקה עבור חתונתי. האם לעשות זאת?
ברוך ה' זכיתי להתארס ובעזרת ה' אתחתן בעוד מספר שבועות. דא עקא שהמצב הכלכלי שלי ושל הכלה קשה, ואמי היקרה דוחקת בי לטוס ללונדון שם יש לנו קרוב משפחה שיכול לעזור להתרים את אנשי קהילתו עבורנו. ומאחר ואני תלמיד של הצדיק איני רוצה לעשות צעד זה לפני שאקבל את ברכתכם לכך.
5464
מאשימים את אבי שלא בצדק שהוא גנב את כספי הוריו. מה אפשר לעשות?
יש למשפחה שלנו בעיה גדולה - ההורים של אבא שלי זקנים, ולאבא שלי יש אחות שלקחה את כל הכסף של אמא שלה - מאות אלפי שקלים - בהסכמה של אמא שלה, והם מאשימים את אבא שלי שהוא גנב את הכסף.
5463
אני יוצאת עם בחור שדוגל בגישה שוביניסטית. האם לקדם את הקשר?
אני בחורה דתית מבית שיוצאת עם בחור גם דתי מבית. אנחנו יוצאים תקופה, ועכשיו רוצים להגיע להחלטה אם להתחתן או לחתוך. יש לו גישה שוביניסטית והוא סובר שהאישה צריכה לעשות הכול בבית והגבר יעשה את מטלותיו... מה עצתך כבוד הרב?
5462
האם כשאדם לומד בספרי בעל התניא זה לא סותר את דרך רבינו נחמן מברסלב?
מוהרא"ש תמיד מפליג בקדושתו הנוראה של הצדיק הקדוש רבינו בעל התניא זיע"א שכידוע שכל דיבוריו גחלי אש ואלוקות. והנה, יש שיחה (חיי מוהר"ן סימן קל"ב) בה מסופר שהיו אנשי הרב מלאדי אצל רבינו, והביאו לפניו תורות מהרב מלאדי, ורבינו סתר את דבריו לפני אנשיו והראה להם שאינו כן כמו שאמר.
5461
מה דעתכם על תופעת ערבי החיזוק והפרשת החלה בתשלום?
רציתי לשאול אודות המגמה שמתפתחת היום שאנשים עושים ערבי חיזוק ברוחניות וגם הופכים את זה לעסק כלכלי. לדוגמא, יש נשים שעורכות ערב הפרשת חלה וגובות 500 או 800 ש"ח ואף יותר לערב, וכן יש סדנאות למודעות עצמית, חינוך ילדים.
5460
יש לי אופנוע לצורך עבודתי אך אשתי טוענת שזה מסוכן מדי. מה דעתכם בעניין?
יש לי אופנוע לצורך עבודתי, ואשתי לא מסכימה לכך בטענה שזה מסוכן, אף שזה עוזר לי בפרנסה. מה דעתכם בעניין?
5459
לאחרונה פורסם שיש 9 דקות מיוחדות בהן יש עת רצון בשמים. האם זה נכון?
לפני כמה ימים פורסם בכל התקשורת והעיתונות החרדית שיש עניין גדול להתפלל בשעה התשיעית ביום התשיעי, ופורסם שיש תשע דקות שבהם יש עת רצון גדול בשמים. האם זה נכון?
5458
עברנו תקופה לא קלה בזוגיות ואשתי החליטה להתגרש. מה עושים?
אני נשוי כבר 14 שנה, ותמיד אני ואשתי חיינו בשלום ובכבוד הדדי, רק לאחרונה שלום הבית שלנו התערער מעט ורבנו כמה פעמים. אני מצדי שכחתי והמשכתי הלאה, אבל אשתי החליטה במפתיע להתגרש, ואני חושב שלחברות שלה יש חלק גדול בהסתה נגדי. מה אפשר לעשות כדי להחזיר את המצב לשלום ואהבה? ואיך מוציאים לה את המחשבה הזו מהראש?
5457
לאחר התייעצות עם הרב ויתרתי על הצעת שידוך שעמדה על הפרק. האם לא פספסתי את זיווגי?
בעבר הפניתי אליכם שאלה דרך האתר - סיפרתי שאני רווקה בת 40 והציעו לי להשתדך עם חסיד ברסלב עדין נפש, גרוש ואב לחמישה ילדים, ובתגובה כתבתם לי שזה לא מתאים ולא כדאי להיכנס לזה. שמעתי בעצתכם, אך כעת מקננים בלבי חששות שמא פספסתי את הזיווג שלי. האם תוכלו להרגיע אותי?
5456
אני מתפלל בכל יום על פרנסה ועל זיווג, ועדיין לא זכיתי לישועה. מה עליי לעשות?
5455
בגלל בעיות בתשלומי המשכנתא עומדים לעקל לנו את הבית. מה ניתן לעשות?
נקלענו למצב כספי קשה, וכבר חמישה חודשים לא שילמנו את המשכנתא. כעת התקשרו אליי מהבנק והודיעו לי שעומדים לעקל לנו את הבית ולהתחיל בתהליך משפטי. אנחנו מרוסקים מהמצב הקשה גם ככה, ועכשיו הצרה הזאת נפלה לנו על הראש, והדבר היחיד שחסר לנו זה שנישאר בלי קורת גג על הראש... מה אפשר לעשות במצב כמו שלנו?
5454
מה המקור לאכילת שלוש סעודות בשבת קודש?
אני עושה כעת את צעדיי הראשונים ביהדות, ולאט לאט מגלה עולם חדש ונפלא שהיה נסתר מעיניי. רציתי לשאול: מה המקור לאכילת שלוש סעודות בשבת קודש?
5453
בשנים האחרונות נחלשה האמונה שלי בבורא עולם. איך מחזקים אותה?
אני אדם דתי מבית, ובשנים האחרונות בגלל שהתמודדתי עם סיטואציות לא פשוטות בחיים נחלשה האמונה שלי בבורא עולם. איך מחזקים אותה?
5452
האם כהנים יכולים להיכנס לקברות צדיקים שאין לידם קברים נוספים?
האם כהנים יכולים להיכנס לקברות צדיקים שקברם בודד ואין לידם קברים נוספים כגון רחל אמנו, רבי מאיר בעל הנס, רבי שמעון בר יוחאי, יוסף הצדיק וכדומה?
5451
האם כדאי לפרסם לכולם את סגולת המקווה ביבנאל?
שמעתי על מקווה הטהרה ביבנאל שמסוגל לפקידת עקרות. האם רצוי לפרסם את זה בארגונים שעוזרים לחשוכי בנים כדי שהם יכולים לספר על זה לאנשים שפונים אליהם?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup