ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5250
האם כוח המחשבה יותר חזק מכוח התפילה?
לכאורה יוצא שהמחשבה חזקה יותר מהתפילה, כי תפילה פעמים ואינה מתקבלת, ולעומת זו המחשבה יש לה כוח עוצמתי לשנות את המציאות, או שנאמר שהמחשבה יש לה תוקף גדול רק אם אדם מתפלל על רצונותיו ועל מחשבותיו הטובות שייצאו לפועל. מה דעתו של הצדיק בנושא?
5249
אנחנו רוצים להקים בית של תורה ויראת שמים, אך המחלוקות והייאוש מתגברים. מה עושים?
אני צריכה ללדת, בעלי כרגע לקראת סיום לימודים של סופר סת"ם ויש לנו קשיים גדולים בפרנסה. אנחנו מאוד כוספים להקים בית של תורה ויראת שמים, אך לעיתים המחלוקות, העצבות והייאוש מתגברים בבית, ובכל יום אנחנו במלחמה מחודשת לזכות באמונה השלימה.
5248
כמה טבילות צריך אדם לטבול במקווה לכבוד שבת קודש?
5247
הגעתי לגיל ארבעים. האם יש משהו שאני צריך לקבל על עצמי כעת?
5246
שידכנו את בתנו עם בחור תמים וטוב לב שמוצא חן בעיניה. האם להתקדם לחתונה?
יש לנו בת שעברה הרבה קשיים בשידוכים, ועכשיו שידכנו אותה עם בחור תמים וטוב לב. מדבריה אנחנו מבינים שיש מציאת חן בעיניהם והוא נראה לה. האם כדאי להתקדם לקראת חתונה?
5245
אני לא מצליח לפרנס את משפחתי כפי שאני רוצה. מה אפשר לעשות?
אשתי ואני צוברים חובות כבר כמה שנים, תמיד השתדלנו להלוות רק בהכרח גדול, אבל לאחרונה שוב נוצר מצב שאנחנו נאלצים להלוות כספים.
5244
ההורים של בעלי מתייחסים רק לבתנו הגדולה וזה מאוד מפריע לי. מה עליי לעשות?
יש לי שתי בנות בגילאי שנתיים וחצי ושנה וחצי שיהיו בריאות, ובכל פעם שאנחנו נוסעים לביקור אצל הוריי בעלי, כולם שם מתייחסים יותר לבתי הגדולה ופחות מתייחסים לבתי הקטנה. אני מעירה להם קלות כדי שיתייחסו גם אליה, אבל בכל פעם זה אותו סיפור.
5243
זכיתי לקבל מההושענות החבוטות של הצדיק. מה לעשות איתן?
ברוך ה' זכיתי השנה לקבל מההושענות החבוטות של הצדיק, וברצוני לדעת מה לעשות עמן - יש כאלו שאומרים שצריכים להניחן במקום שמור או לשאת בכיס, ויש כאלו שאומרים שצריכים לבשלן במים ולשתות את המים. מה הנכון?
5242
נקלענו לחובות גדולים בגלל שיפוץ הדירה שקנינו. האם למכור אותה?
אנחנו במצב בעייתי: אחרי המון חיפושים קנינו דירה, ופתחנו בה גם את העסק של אשתי. השיפוצים, שהיו הכרחיים, עלו לנו הרבה יותר ממה שחשבנו, ועכשיו חוץ מהמשכנתא הגדולה שלקחנו נקלענו לחובות של מאות אלפי שקלים שאין לנו מושג מאיפה להחזיר.
5241
אני לא מתקבלת לשום עבודה ומרגישה מעצורים בחיי. מה שורש הבעיה?
ניסיתי להתקבל ל-15 מקומות עבודה, ולא התקבלתי לשום מקום. בנוסף אני מרגישה מעצורים קשים בחיי. מה שורש הבעיה?
5240
יש אנשים שמתוודים ומבקשים בקשות מרבי נחמן מברסלב בעצמו. האם זה בסדר?
אני שומע אנשים שמבקשים בקשות מרבינו רבי נחמן מברסלב בעצמו ומתוודים לפניו. האם נכון להתנהג כך? האם לא צריך לבקש מבורא עולם בזכות הצדיק?
5239
חתכתי שידוך בגלל שהוריי לא היו מרוצים, ואני מרגישה פספוס גדול. האם לחזור אליו?
אני בת 21, ולפני כארבעה חודשים בערך יצאתי לשידוך עם בחור בן 28. נפגשנו חמש פגישות והרגשתי שיש חיבור בינינו, אך בגלל שההורים אמרו לי שאנחנו לא מתאימים הודעתי לבחור שאני לא רוצה להיפגש יותר. ממש בכיתי אחר כך והרגשתי שפספסתי אותו. האם כדאי לחזור אליו?
5238
אנו ממגורשי גוש קטיף, ומאז הגירוש אין אנו מוצאים מנוח לכף רגלנו
אני ובעלי נשואים כבר 11 שנים, עדיין לא זכינו לרכוש בית, ובינתיים אנו גרים כל הזמן בשכירות. מה גם שעברנו במהלך השנים הרבה דירות ומקומות והדבר כבר מאוד קשה. כיום אנו שוכרים דירה עם חמשת ילדינו בשכירות מאוד גבוהה (קרוב ל-4,000 ש"ח בחודש), ויוצא שכמעט כל הכסף שאנחנו עובדים בשבילו במהלך החודש הולך על המגורים.
5237
אשתי ומשפחתה נגועים מאוד במידת הקמצנות. מה אפשר לעשות?
יש לי המון ויכוחים ומריבות עם אשתי על נושאים של אירוח והוצאות כספים, וחשוב לי שהרב יבין את הרקע לכך - אשתי באה ממשפחה מאוד קמצנית, לדוגמא - חמי לא מדליק בשבת חשמל ותאורה כמו שצריך, ואפילו בשירותים הוא לא משאיר אור, וגם אשתי נורא קמצנית ברמה שקשה לי לחיות איתה... ממש לא חלמתי לעצמי שיש מציאות כזו...
5236
קירבתי המון בחורים לרבי נחמן מברסלב, אך אני חושש שאולי לא עשיתי מספיק
זכיתי להתקרב לרבינו לפני עשר שנים, וברוך ה' במשך הזמן הזה קירבתי המון בחורים לדעת רבינו, וגם זכינו לפתוח ישיבה, ובתי כנסיות. מה עוד אני יכול לעשות כדי לפרסם את שם רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב?
5235
האם אפשר להדליק נר תמיד לרבי נחמן מברסלב בתוך קופסת זכוכית בבית?
שמעתי מהצדיק שיש להימנע מלהדליק נרות לעילוי נשמה בתוך הבית מחמת סכנת שריפה. היום יש מתקנים מיוחדים מזכוכית 'אקווריום' שהנר דולק בתוכם והם מונעים כל מיני תקלות, האם אפשר להדליק נר תמיד לרבנו בתוך מתקן כזה?
5234
אני סובל מדיכאון וחרדה, ולכן מאוד קשה לי להיות בשמחה ולמצוא את זיווגי
אני כבר בן 25 ועדיין לא הצלחתי להשתלב בעבודה, וכתוצאה מכך נתקע לי עניין השידוך ואני לא מצליח לצאת לפגישה כבר שנה וחצי. אני מתפלל על כך בכל יום כבר שלוש שנים, נוסע להרבה קברי צדיקים וגם באומן התפללתי על כך, אבל עדיין אני לא רואה פתח של ישועה.
5233
אני שוקל לקחת הלוואה כדי לפתוח עסק עצמאי. האם זה צעד נכון?
התחתנתי, ובמקום לצאת לעבוד אצל אחרים אני שוקל לפתוח עסק עצמאי. כמובן שכדי להקים את העסק אצטרך לקחת הלוואה. האם זה מעשה נכון או לא?
5232
ההורים שלי חולי דיאליזה. האם יש לזה פתרון על ידי מצווה או סגולה מסוימת?
ההורים שלי חולי דיאליזה. האם יש לזה פתרון על ידי מצווה או סגולה מסוימת או שאין ברירה אלא לבצע השתלת כליה?
5231
איך אפשר להקנות לבתי מידות טובות וביטחון עצמי?
ברצוני לבקש מכבוד הרב ברכה ועצה בעניין חינוך הילדה שלי בת השבע: אני רוצה להקנות לה מידות טובות, שהיא תהיה יותר נוחה וותרנית לאחרים ופחות עקשנית, ושהיא תהיה בעלת בטחון עצמי.
5230
כשנולדתי קראו לי אבישג, ובהמשך אמי שינתה את שמי למורן. האם לחזור לשם הראשון?
כשנולדתי הוריי קראו לי אבישג, ובהמשך אמי שינתה את שמי למורן. שמעתי שהשם מורן הוא לא טוב, ורציתי שתמליץ לי האם לשנות את שמי בחזרה לאבישג או להוסיף שם אחר
5229
האם יהודי צריך לחיות עם חישוב וניהול מדוקדק של הוצאותיו והכנסותיו?
האם אדם צריך לחיות עם ניהול וחישוב של הוצאותיו והכנסותיו כמו ההדרכה של כל מיני ארגונים פיננסים שמלמדים אנשים איך לחשב את דרכיהם הכלכליות, או שיהודי צריך ללכת בגישה של אמונה, כלומר לא לדקדק אחרי כל מעות שהוא מכניס ומוציא?
5228
מאז שהתרחקתי מכם הפסקתי ללמוד תורה. איך אני יכול לעשות התחלה חדשה?
בעבר הייתי מקורב אליכם, וזכיתי להרבה קדושה, תורה ותפילה, אך אחרי כמה שנים החלישו את דעתי כמה אנשים שמתנגדים עליכם, ומאז אני כמעט ולא לומד כלום ונפלתי בייאוש עמוק. איך אני יכול לעשות התחלה חדשה?
5227
יש לי רצון חזק לטוס לאומן, אך יש לי חרדה ופחד מהטיסה. האם לטוס למרות זאת?
ברצוני להזמין כרטיסי טיסה לאומן לציון רבינו רבי נחמן מברסלב בחנוכה הקרוב, אך יש לי פחדים וחרדות מטיסה כי מעולם לא טסתי.
5226
לאחרונה התקרבתי יותר אל ה' יתברך, אך עדיין הכל תקוע אצלי. מה עליי לעשות?
הנני רווקה בת 37. תמיד הייתי מאמינה ובעלת מסורת, אך לאחרונה עברתי תהליך של התקרבות לקדוש ברוך הוא - התחלתי לשמור שבת ולהקפיד יותר על המצוות, בעיקר על כיבוד אב ואם ואני מתפללת המון יום יום, גם בקברות צדיקים, אך לצערי הישועה עדיין לא הגיעה.
5225
לפני תקופה קצרה חזרתי לגרוש שלי, ושוב נפרדנו. האם עשיתי טוב שעזבתי אותו?
אני גרושה כבר חמש שנים, לפני תשעה חודשים חזרתי לגרוש שלי ועכשיו שוב נפרדנו. הוא בן אדם קשה מאוד וחמום מוח. האם עשיתי את הדבר הנכון שעזבתי אותו?
5224
היינו קשורים לצדיק גדול, וכשעזבנו אותו לטובת חסידות ברסלב הוא קילל אותנו
לפני שנים בעלי היה קשור לאחד הצדיקים שבדור שגם אתם מכירים אותו ואוהבים אותו, וכשבעלי עזב אותו לטובת חסידות ברסלב ועברנו לגור בין חסידי ברסלב, אמר הצדיק לבעלי: "לא תראו סימן ברכה מהילדים לעולם".
5223
מה מקור המנהג לקרוא את כל ספרי רבי נחמן מברסלב בחודש אלול?
מה המקור המנהג לקרוא את כל ספרי רבי נחמן מברסלב בחודש אלול?
5222
האם יש בכלל כוח לתפילה היוצאת מפה כמו שלי?
אני מטונפת בעברות וחטאים, ובלשון הרע ורכילות, ואפילו שאני לומדת מוסר ומשתדלת להימנע ולהתאפק מלדבר רע ואף חוזרת בתשובה על כך - איך בכלל נשמעות התפילות שלי... האם השם שומע או מקשיב להן?
5221
אני חשה ששמי משפיע עליי נפשית לא טוב. האם הצדיק ממליץ לי להחליף אותו?
אני בעלת תשובה, ואני חשה ששמי משפיע עליי נפשית לא טוב מאז שאני קטנה. האם הצדיק ממליץ להחליף את השם לשירה?
5220
בשבועיים האחרונים חלמתי כמה פעמים על הציון של רבינו. מה זה אומר?
בשבועיים האחרונים אני חולם המון שאני מגיע שוב לציון הקדוש - בחלום אחד ראיתי שיש שם בית כנסת גדול עם הרבה זהב בפנים, והגיעו אנשים עם אריות לבנים קשורים בחוט, ובחלום אחר הציון היה עטוף בזכוכית גדולה ואני הייתי שם עם אשתי והבן הקטן שלי. מדוע אני חולם הרבה על הציון?
5219
מאז שהתחתנתי הכל הפך להיות קשה - גם בגשמיות וגם ברוחניות. מה עושים?
אני נשוי 4 שנים ועדיין אין לנו ילדים, וגם בנושא הפרנסה קשה לי מאוד. אחרי החתונה כל דבר הפך לי לקושי גדול מאוד - גם ברוחניות וגם בגשמיות. האם עליי להחליף את השם שלי או להוסיף שם נוסף?
5218
אני סובלת כמעט שנה מבעיות בדרכי העיכול. מה עליי לעשות כדי להירפא?
מזה כתשעה חודשים אני סובלת מבעיות בדרכי העיכול. לאחר כמה חודשים גילו זיהום מוגלתי ועברתי ניתוח להסרת המוגלה שהיה אמור לעבור לאחר חודש, אך שוב אני סובלת מעצירות והניתוח לא החלים לגמרי. אני משתדלת להתחזק באמונה ובשמחה, ואני יודעת שזה כפרת עוונות שלי, אך אני רוצה מפחדת ולחוצה ורוצה שזה יחלים ויעבור. מה עליי לעשות? וכיצד עליי להתחזק?
5217
האם מותר ללכת לנופש שמותאם לציבור החרדי בבית מלון באילת?
האם מותר ללכת לנופש שמותאם לציבור החרדי בבית מלון באילת, או שבגלל שזה נקרא חוץ לארץ אז אסור לנסוע לשם?
5216
האם תוכלו להסביר לבננו שעליו להקשיב להוראות שקיבלנו מהרב קנייבסקי?
כעת בננו בן 18, והוא לא מעוניין להמשיך ללמוד בישיבה. פנינו לרב קנייבסקי שליט"א בעניין זה, וקיבלנו תשובה שהבן יתחתן ועד אז שילמד איפה שלבו חפץ בבני ברק, והרב הוסיף וברך: "שיתחתן בקרוב". לבננו קשה לקבל את דעתו של הרב קנייבסקי בטענה שהרב שלו הוא רבי נחמן, והוא מוכן לקבל רק את דעת תלמידיו של רבי נחמן, ולכן הוא מוכן לקבל רק את דעת התורה של כבוד תורתו. האם כבוד הצדיק יכול לכתוב לבננו שעליו לכבד את דבריו של הרב קנייבסקי?
5215
מהי שיטתו של רבי נחמן מברסלב בעניין הצמצום והחלל הפנוי?
ראיתי מכתב של הרבי מלובביץ' לשני חסידי חב"ד בו הוא מדבר אודות סוד הצמצום שגילה האר"י הקדוש, והרבי כתב להם שעוד בדורו של האר"י ז"ל הייתה מחלוקת אודות עניין הצמצום בין בעלי תריסין מן הקצה אל הקצה. מהי שיטת רבנו הקדוש והנורא רבי נחמן מברסלב?
5214
האם זה נכון שלחם מקמח מלא נחשב 'לחם של עניים' ועדיף שלא לאכול אותו?
אנו נוהגים לאכול לחם מקמח מלא מטעמי בריאות, ושמענו שלחם זה נחשב "לחם של עניים" ועדיף לאכול לחם מקמח לבן. האם זה נכון?
5213
אבי במצב קריטי ולדברי הרופאים ימיו ספורים. איך מתחזקים במקרה כזה?
מור אבי נמצא במצב קריטי והרופאים לא נותנים לו סיכוי להבריא. אני צמוד למיטתו כל הזמן, והלב שלי נקרע לגזרים לראות אותו במצב כזה, ויותר מזה מהידיעה שימיו ספורים. איך מתחזקים במצב כזה?
5212
לבנותיי קוראים יובל ונועה. האם השמות האלו טובים בשבילן?
יש לי שתי בנות – יובל בת 15 ונועה בת 9. יובל לא מרגישה טוב ויש לה הרבה דיכאונות. האם השם שלה טוב? ומה לגבי השם של נועה?
5211
אני שוקלת לעזוב את העבודה כדי להתחיל ללמוד במדרשה ולהתקרב לה'. מה דעתכם?
מאז ההתעוררות שלי שהפכה אותי לאדם אחר לגמרי לטובה, נכנסתי למינוס שבחיים לא הגעתי. אני מבינה שמנסים אותי באמונה ובטוחה שאיכשהו אצא מזה. יש לי משכנתא והוצאות מרובות, ואם אודיע על פיטורים ויתנו לי פיצויים אולי אוכל להחזיק מעמד. השאלה היא האם לעזוב הכול ולהתקרב לה' ולהאמין שהכל יהיה בסדר?
5210
אשתי טבלה ב'מקווה מלכה' ביבנאל וזכינו לישועה. האם כדאי לעשות זאת שוב?
זכינו שאחר שאשתי טבלה במקווה מלכה מיד היא נפקדה (כשנה אחר החתונה), וברוך ה' יש לנו ילד חמוד וחכם באופן יוצא מן הכלל בן כשנה, ואנו שמחים ומאושרים בו ומרגישים שיש לו נשמה מיוחדת, ואנו מאמינים שכל זה בזכות המקווה הקדוש. ומכיוון שאנחנו רוצים לזכות בעוד ילדים כאלו אנחנו שואלים: האם אכן כדאי לנו לנסוע מהמרכז במיוחד בשביל זה? והאם אכן זה יביא לנו את התועלת הזו?
5209
הרב הורה לי ללכת עם בעלי בחומרת הדין. איך עליי להתמודד עם ההשלכות?
לפני שאני עושה את הצעד המשמעותי של הגשת תביעה בבית הדין הרבני, מחובתי לשתף את הצדיק בשני עניינים חשובים הקשורים באותו עניין כדי להשלים את התמונה
5208
יש לנו שתי בנות וכבר חמש שנים אשתי לא מצליחה להרות. האם ללכת לטיפולי פוריות?
ברוך ה' יש לנו שתי בנות, וכבר חמש שנים שאשתי לא מצליחה להרות. במרפאה המליצו לה ללכת למכון פוריות. מה הצדיק חושב שאנו צריכים לעשות?
5207
קראנו לבתנו 'אבישג'. האם זה שם טוב?
ברוך ה' אחרי כמה שנים שאני מחכה לילדים ילדתי בשעה טובה בת וקראנו לה אבישג. רציתי לדעת אם השם הזה טוב, ומה הצדיק אומר על השם הזה.
5206
מה מקור המנהג לכתוב פתק, לקרוא אותו בציון של צדיק ולהשאיר אותו שם?
הייתי בציון של צדיק גדול, וראיתי שהפוקדים את ציונו נוהגים לכתוב את כל משאלותיהם על דף ולקרוא את זה לצדיק, ואחר כך קורעים וזורקים את הפתק בשטח שלפני הציון. מה העניין בזה?
5205
האם יש בעיה להתבודד ליד בית עלמין?
5204
האם בברסלב לא מקפידים להתפלל מנחה לפני השקיעה כמו אצל רוב העולם?
כשהתארחתי ביבנאל שוחחתי עם החסידים היקרים על כל מיני עניינים בעבודת ה', ועל המנהגים של חסידות ברסלב, ובין יתר הדברים הם אמרו לי שלעיתים כבודו מתפלל מנחה אחרי השקיעה. וברצוני לשאול, ולא מתוך קינטור חלילה: האם בברסלב לא מקפידים להתפלל מנחה לפני השקיעה כמו אצל רוב העולם?
5203
האם שייך שבחורה שלא משתייכת לברסלב תצא לשידוך עם ברסלבר?
5202
מה דעתכם בעניין העלייה להר הבית בזמן הזה: מותר או אסור?
מה דעתכם בעניין העלייה להר הבית בזמן הזה – האם זה מותר או אסור?
5201
מי קבע את סדר התורות בליקוטי מוהר"ן? והאם זה נקבע על פי הוראת רבי נחמן בעצמו?
מי קבע את סדר התורות בליקוטי מוהר"ן, ועל פי מה? לכאורה, הספר הראשון הודפס בחיי רביז"ל, לכן בטח רבינו הסכים וראה את הסדר. לא כן? ב. ידוע הסיפור שרבינו שלח את ר' זלמן הקטן עם המאמרים לצדיקים. האם זה היה באותו סדר שאנחנו מכירים היום?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup