ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5200
מאז ששמעתי דיבורים בגנות חסידות ברסלב קשה לי לעבוד את ה' יתברך
שמעתי שיעור מפי רב גדול שאני מאוד מעריכה והוא ממש יצא על כל העניין של הברסלבים שרוקדים ברחובות. הוא דיבר בעיקר על "בעיית החצר" - שכל מה שהרב אומר עושים, וזה לא נכון, כי צריכים להפעיל גם שיקול דעת, ואם מה שהרב אומר לא נשמע הגיוני אז צריכים לשאול עוד רב שלא קשור לברסלב...
5199
מה היה הסוד של ר' שלמה קרליבך שבזכותו זכה לקרב כל כך הרבה יהודים?
האם זה בזכות המוזיקה שלו או בזכות התמימות שלו? בנוסף, ידוע שהוא דיבר המון מהתורות והעצות של רבינו נחמן מברסלב ואף נפגש אתכם כמה פעמים. האם תוכלו לספר לנו על כך?
5198
ניסיתי לגשר בין אחי לבין אשתו, ובסוף שניהם רבו איתי. מה עליי לעשות?
אחי ביקש ממני להתערב, ולמרות שבהתחלה לא רציתי, בסוף התערבתי וניסיתי לעזור להם, אך בסוף יצא מצב שהם השלימו ביניהם, אך אשתו של אחי ביקשה ממנו לא לדבר איתי יותר. אני ואחי חברים ממש טובים, וממש נפגעתי מהם, כי אני מרגישה שזו כפיות טובה
5197
בעלי יוצא הרבה עם החברים שלו, ולי הוא לא מאפשר כמעט לצאת מהבית
אין לי מושג מה הוא עושה איתם, וכשאני מוכרחה לצאת הוא מציב לי תנאים גדולים מאוד... לפעמים כשאני חושבת על זה בא לי למות ואני לא מבינה למה בכלל התחתנתי, והראש שלי מתמלא בכל מיני קושיות למה באתי לעולם הזה והגעתי למצב שאני צריכה להשפיל את עצמי כדי שהוא יסכים לי לצאת מדי פעם
5196
האם יש בעיה כאשר בחורה חוזרת בתשובה מבית דתי יוצאת לשידוך עם בחור חרדי מבית?
5195
יצאתי עם בחור, ומאז שנפרדתי ממנו הוא לא יוצא לי מהלב
בגלל שהוא הרגיש מבולבל ומפוחד חתכתי את הקשר אבל קשה לי להתגבר ולשכוח אותו והוא לא יוצא לי מהראש ומהלב. הלב שלי כבר כואב מכל ניסיונות השידוכים האלו, אני באמת משתדלת להיות בשמחה אבל לפעמים אני כבר לא רואה את הסוף. כמה עוד אצטרך לעבור בשביל להתחתן? אנא ברך אותי ועזור לי
5194
קשה לי לטוס לאומן. האם כשאממן למישהו אחר את הוצאות הנסיעה זה יחשב שנסעתי בעצמי?
אני לא נוסע לאומן בגלל שיש לי חרדות וכבדות, וגם באופן כללי אני בן אדם שלא מתרחק כל כך מהבית וקשה לי להיות במקום הומה אדם. האם אוכל לתת לחסיד ברסלב צדקה למימון כל הוצאות הנסיעה לרבי נחמן בראש השנה וזה יחשב שאני נסעתי בעצמי?
5193
האם כדאי לבטל חלק מהשיפוצים שתכננו כדי להקטין את המשכנתא, או שאין ממה לפחד?
קנינו בית ותכננו לערוך בו כל מיני תוספות, כך שאנחנו צריכים לקחת משכנתא יותר גדולה משחשבנו. מצד אחד אני מאוד חוששת מהמשכנתא הכבדה, אבל מצד שני לא רצינו להתפשר ורצינו בית משודרג. האם כדאי לבטל חלק מהשדרוגים ולקחת משכנתא קטנה יותר ויהיה לנו בית פחות יפה?
5192
אשתי וילדיי גורמים לי הרבה צער, וגם בעבודה יש לי מריבות. במה חטאתי?
החיים שלי לא קלים - אשתי וילדיי גורמים לי הרבה צער, וגם בעבודה יש לי מריבות עם האנשים שעובדים אותי. למה נדבקים בי כל הדברים האלו? במה חטאתי?
5191
מה המקור למנהג החסידי לערוך סיום מסכת בכל יום מר"ח אב עד ט' באב?
שמעתי שיש מנהג חסידי לערוך סיום מסכת בכל יום מתשעת הימים שמראש חודש אב עד תשעה באב כדי שיוכלו לאכול בשר. מה המקור למנהג זה?
5190
כל הזמן יש ביני לבין אשתי מתח ומריבות. איך אפשר לצאת מהמעגל המציק הזה?
כל מה שאני לא עושה לא עוזר, וכל הזמן יש ביני לבין אשתי מתח ומריבות. אני כל כך מתפלל שתהיה לנו בבית שלווה, ותמיד הכל חוזר לאותו בלאגן. איך אפשר לצאת מהמעגל המציק הזה?
5189
כל הזמן שורים עליי עצבות ודיכאון, ואני לא מצליח להתנתק מזה
כל הזמן שורים עליי עצבות ודיכאון, ואני לא מצליח להתנתק מזה. אשמח לקבל את עצת הצדיק בעניין.
5188
כיצד עליי לנהוג עם אנשים שלא מחזירים את ההלוואה שקיבלו מהגמ"ח שלי?
יש לי גמ"ח הלוואות על שם אבי ז"ל, ובסייעתא דשמיא עזרתי כבר לעשרות אנשים בהלוואות נוחות. הבעיה היא שאחוז מסוים מתוך הלווים עושה בעיות ולא מחזיר את הכסף בזמן או לא מחזיר בכלל. מה עליי לעשות במקרים כאלו?
5187
האם לפי דברי רבי נחמן בספר המידות מובן שלחברים טובים מותר לספר לשון הרע?
רבי נחמן מברסלב כותב בספר המידות, אות לשון הרע: "בני אדם שאוהבים זה את זה מותר לומר זה לזה מאיזה דבר ששמע מאיזה אדם, גם חברו מותר לקבל דבריו ואין בו משום לישנא בישא". מה הכוונה בזה?
5186
האם כשלומדים ליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות צריכים ללמוד אותם עם פירוש כלשהו?
האם כשלומדים ליקוטי מוהר"ן או ליקוטי הלכות צריכים ללמוד אותם עם פירוש כלשהו? והאם יש חילוק בין ליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות בעניין זה?
5185
שלוש וחצי שנים לא עשיתי דבר בעניין הגירושין מבעלי. האם הגיע הזמן לפעול?
בעלי עזב את הבית לפני שלוש וחצי שנים ומאז הוא מתעקש על גירושין, על מכירת הבית ועל חלוקת החובות באופן שווה. כיום אני מוכנה נפשית לגירושין לאחר שעברתי לא מעט ייסורים ממנו, ואני מודה לה' שהוא הלך. אני ממתינה זמן רב שיוותר על דרישותיו, אך הוא עקשן גדול.
5184
בכל פעם שאנחנו הולכים למפגש משפחתי יוצא מזה ריב. מה העצה?
כמעט בכל פעם שאני ואשתי הולכים למפגש משפחתי אנחנו מגיעים לוויכוחים ולריב - או ביני לבינה או בינינו לבין משפחתה. נמאס לי כבר מזה, אך מצד שני אי אפשר לא לפגוש את המשפחה. מה העצה במקרה כזה?
5183
אחד הקרובים שלי לא מפסיקים להעיר לי הערות עוקצניות. מה אתם ממליצים לי לעשות?
יש לי מישהו קרוב שאני לא מתחבר אליו, הוא נהנה בחברתי אבל אני לא אוהב את הצורה שהוא מדבר איתי – הוא מעיר לי הערות ואני לא יודע איך להגיד לו שיפסיק מבלי לפגוע בו כי הוא לא מבין רמזים. מה אתם ממליצים לי לעשות?
5182
המשודכת שלי מאוד מפחדת מחתונה. מה אפשר לעשות לגבי זה?
אני נמצא בשידוך עם בחורה מדהימה כבר שבעה חודשים. יש לנו קשר נפלא, תקשורת טובה וזוגיות מדהימה, ואנחנו ממש משלימים אחד את השנייה. אני כל כך אוהב אותה ורואה את עצמי בונה איתה בית נפלא שעושה שעשועים לה' יתברך. הבעיה היא שהיא לא מצליחה להתעורר רגשית מספיק בשביל ללכת לכיוון חתונה.
5181
לפני שידעתי מה רבי נחמן מברסלב כתב על ספרי חקירות, קראתי בספר כזה. איך מתקנים?
לפני שראיתי מה שרבי נחמן מברסלב אומר בעניין חקירות, קראתי בספר חקירות שחיבר רב כלשהו, ואני רוצה לשכוח את כל החוכמות והחקירות שקראתי בספר הזה ולעבוד את ה' יתברך בלי חכמות ובלי שכל. מה עליי לעשות כדי לתקן זאת?
5180
אבי נוטה להירדם בזמן התפילה. האם עליי להעיר אותו?
אבא שלי שיהיה בריא הולך תמיד לתפילה ואני מתפלל לידו, ובדרך כלל הוא נרדם בהרבה קטעים מהתפילה. האם עליי להעיר אותו כשאני רואה שהוא נרדם או שיש בזה בעיה של כיבוד הורים?
5179
בעלי עובד כעצמאי אבל לא רואה הצלחה. האם ללחוץ עליו שיתחיל לעבוד כשכיר?
כבר עשר שנים שבעלי מחזיק עסק ונמצא בבעיית גביית כספים מלקוחות עד שהדבר מגיע לחובות ושאין לנו כסף לקנות דברים חשובים ונצרכים לבית. מצד אחד הוא נמנע מוויכוחים עם לקוחות כדי לא לעשות חילול ה', האם ללחוץ עליו שיעבוד שכיר או להמשיך לתמוך בו כבעל עסק?
5178
הוריי ומשפחתי מזלזלים בי ונותנים לי הרגשה רעה. מה עליי לעשות?
כבוד הרב, אני בת 31 ועדיין רווקה. כולם מסביבי מרחמים עליי, ואמא שלי מזלזלת בי כי אני לא נשואה בזמן שאחותי הקטנה ממני התחתנה כבר, ואחות אחת בדרך לחתונה, ואני הגדולה עדיין לא התחתנתי.
5177
אני לא מצליחה להרגיע את עצמי שלא הייתי בראש השנה במירון כהרגלי
כבר כמה שנים אני נוסעת למירון לראש השנה יחד עם קבוצת נשים וזה נותן לי הרגשה מאוד בטוחה לשנה החדשה, אך השנה היו לי בלבולים שהרי זה לא פשוט לשהות שם ארבעה ימים, ולבסוף ויתרתי.
5176
מאז שפוטרתי ואני מובטלת אני מרגישה יותר ויותר את היחס הרע של בעלי
אני בת 57, נשואה כארבעים שנה ויש לנו שלושה בנים גדולים. במשך השנים סבלתי מבעלי אלימות פיזית וגם מילולית ונפשית, אך היו לנו גם זמנים טובים בעיקר בתקופה שעבדתי בגלל שהייתי עסוקה ומלאה בעשייה ולא התייחסתי להשפלות שלו.
5175
בחודשים האחרונים התקרבתי לברסלב. האם כדאי לי לנסוע לאומן כבר בראש השנה הקרוב?
היות שכל התקרבותי לדרך הקדושה של רבינו נחמן מברסלב זי"ע הוא דבר חדש אצלי, וכל משפחתי מסביב לא יודעים מזה בכלל, הבנתי ואני יודע שיהיו לי קשיים גדולים מאוד לנסוע על ראש השנה לאומן כפי רצונו של רבינו רבי נחמן מברסלב זי"ע, אבל אני מאוד מאוד רוצה להיות שמה בפרט שלא הייתי שמה מעולם. האם כדאי לי לנסוע כבר בשנה הבאה עלינו לטובה על אף כל הקשיים שיש מסביב, או שמוטב שלא לנסוע השנה כדי שלא לעורר את רוגזם של בני המשפחה?
5174
האם זה נכון שיום הכיפורים נועד לתת לנו מנוחת הנפש בכל השנה?
שמעתי הרצאה של דוקטור מפורסם, ובין דבריו הוא אמר דבר מעניין - הוא הסביר שבעצם היהדות צריכה לעשות את כולנו חולי נפש, שהרי אם לא נעשה את הכול כהלכה - נענש בגיהנום, ואם כן לא שייך לחיות במנוחת הנפש כלל. ולכן הוא מחדש שזו היא התכלית של יום הכפורים - שפעם אחת בשנה הקדוש ברוך הוא מוחל לנו על כל חטאינו כדי שכל השנה נחיה במנוחת הנפש. האם זה נכון?
5173
כבר עשר שנים אני מעכב את הגט של אשתי. האם לעשות את הצעד הגורלי ולתת לה אותו?
כידוע לרב אני פרוד מאשתי כבר עשר שנים, ואני לא מוכן לתת לה גט מכמה סיבות. הרבנים בבית הדין לא מתחשבים בדעתי, אומרים שאני רשע ושעוון תלוי על צווארי. מה דעתו של הרב בעניין: האם עליי לעשות את הצעד הגורלי ולתת לה גט?
5172
בן-זוגי נפרד ממני אחרי קשר של עשרה חודשים. האם לנסות לחזור אליו או להמשיך הלאה?
אני בת 26, ויצאתי במשך עשרה חודשים עם בחור בן 31. במהלך הזוגיות הכרתי לעומק את כל משפחתו וביליתי במחיצתם רבות, והיה נראה שזה קשר רציני, אך לאחרונה הוא נפרד ממני בטענה שאנחנו רבים הרבה ולא מתאימים. הפרידה מאוד קשה לי ורציתי לדעת האם הוא הזיווג שלי או שעליי להמשיך הלאה.
5171
פיטרו אותי מהעבודה ואני שוקלת לפנות לתחום הציור. מה דעתכם?
ברצוני לפתוח עיסוק חדש - ציור - האם אני יכולה לנסות למכור את ציוריי גם דרך אתר אינטרנט?
5170
אבינו האלמן הכיר אישה חדשה שמנסה להשתלט לו על כל הכסף. מה עושים?
אמי נפטרה לפני שנה וחצי, ושלושה חודשים לאחר פטירתה אבא שלי הכיר בחורה, ומאז הוא התחיל להרזות ולבזבז כספים ללא הרף. הלכתי לכמה רבנים והם אמרו שהיא עושה לו כישופים.
5169
האם אישה ששולחת את בעלה לאומן זוכה גם לכל ההבטחות של רבי נחמן מברסלב?
האם גם אישה ששולחת את בעלה לאומן זוכה שרבי נחמן מברסלב יעביר אותה ראשונה בדין? והאם גם אישה זוכה לכל הדברים שזוכים על ידי הצדיק בראש השנה?
5168
מדוע צריכים סגולות לפרנסה, הרי הכל נקצב בראש השנה?
אם פרנסתו של אדם קצובה לו מראש השנה, אז מדוע אנו זקוקים לסגולות נוספות עבור פרנסה טובה כגון שמירת שבת שהיא מקור הברכה, נטילת ידיים בשפע וברכת המזון בקול ובשמחה?
5167
אני משודך עם בחורה טובה ומשכילה, אך עדיין יש לי ספיקות שמקשים עליי להתקדם
אני בחור חסידי בן 22, עובד בעבודה מסודרת וקובע עיתים לתורה. הציעו לי בחורה לשידוך ונפגשנו כבר שלוש פעמים. היא נראית לי בחורה טובה ומשכילה ואני רוצה להתקדם, אבל מצד שני עדיין יש לי ספיקות ופחדים שמקשים עליי להגיד כן. איך אני יכול לדעת שהיא בת-זוגי האמיתית?
5166
קיבלתי היתר להפסקת היריון, אך בעלי מלחיץ אותי ומכניס בי רגשות אשם
קיבלתי מהרב היתר להפסקת היריון במשך שנה, וכשדיברתי איתו שוב על כל מה שאני עוברת הוא הורה לי להמתין חצי שנה נוספת. הבעיה היא שמאז שבעלי שמע את זה הוא לא מפסיק להציק לי ולהפחיד אותי, הוא גורם לי רגשות אשם והוא אומר לי שאני עוד אצטער על זה שאני מחכה עם ההיריון.
5165
איך אפשר לזכות שבכל שבת ישרו בביתנו רוגע ושלווה?
ברוך ה' אנחנו שומרים שבת, אבל בכל ערב שבת בקידוש ובסעודה יש אצלנו בבית חוסר רגיעה, בעיקר מצד בעלי. אני מנסה לעבוד על זה ולשפר את האווירה, אך המצב לא משתפר הרבה. מה עליי לעשות?
5164
ביזו אותי בזמן ההפצה, ומאז אני בחלישות הדעת ולא מסוגלת להפיץ שוב
היום יצאתי להפיץ כמו שאני משתדלת לעשות תמיד, ובזמן ההפצה עבר שם מישהו ואמר לי בטון גבוה שכל מי שעבר שם שמע: "סליחה שאני אומר לך, אבל מה שאת עושה זה נוגד את הדת". מאוד נחלשתי והרגשתי צער גדול.
5163
האם רבי נחמן מברסלב תיקן גם סדר לימוד תורה בעיון?
ידוע לכולם סדר הלימוד שתיקן לנו רבי נחמן מברסלב לגבי לימוד בקיאות. האם רבי נחמן תיקן גם סדר לימוד תורה בעיון?
5162
האם ביום הדין לאחר פטירתו של האדם הוא יכול לדבר עם ה' יתברך?
רבינו אמר שהעצות שהוא נתן לנו יועילו לנו בעולם הזה ובעולם הבא. שאלתי היא לגבי עצת ההתבודדות: האם אחרי 120 שנה כשאדם יעמוד לדין בעלמא דאתי הוא יוכל להתבודד לה', או שהוא לא יוכל לדבר רק אם יקבל רשות לכך?
5161
מה הסגולה בנשיאת ערבות חבוטות ובשתיית המים שבהם בושלו?
שמחתי מאוד שזכיתי לקבל מהצדיק עלה של ערבה חבוטה ביום הושענא רבא. אני יודע שרבינו אומר שזה מסוגל לבטל את הפחד, וברצוני לשאול: האם יש בזה עוד סגולות?
5160
אני מאוד ביקורתית כלפי בעלי וקשה לי לראות את הטוב שבו
אני מאוד ביקורתית כלפי בעלי, וכמה שאני מנסה לראות את הטוב שלו - רק החסרונות שלו צפים ותופסים את כל המקום.
5159
האם גם מי שאינו נצרך יכול ליהנות מהכנסת האורחים בבית התבשיל 'אוהל אברהם'?
האם מותר לכל אדם (גם לאלו שידם משגת) ליהנות מהכנסת האורחים של הקהילה או שזה מיועד אך ורק לאנשים שפרנסתם דחוקה או למטיילים שנתקעו בלי אוכל?
5158
לא חסר לי שום דבר בחיים, ולמרות זאת כל הזמן אני נמצא במתח ולחץ
ברוך ה' לא חסר לי שום דבר בחיים, ולמרות זאת כל הזמן אני נמצא במתח ולחץ כאילו עומד לקרות משהו, והמצב הזה לא מאפשר לי לחיות את החיים ברוגע ובשלווה. מה העצה?
5157
מה דעתו של הרב בעניין לימוד רפואה סינית?
רציתי לשאול את הצדיק את דעתו בנושא לימודים אקדמיים (גבוהים) , האם משנה באיזה מוסד לומדים? ומה הרב חושב על לימודי רפואה סינית?
5156
רבי נחמן מברסלב אמר שצריכים לתת צדקה כסכום הבקשה שמבקש. איך מקיימים זאת?
מובא בספר המידות שיש תפילות שאינן מתקבלות עד שיתנו צדקה כמניין התפילה, ורבינו נוקט לדוגמא "תן לי בנים". האם זה עובד גם בדברים אחרים, כגון "תן לי פרנסה"?
5155
בעלי לא מקשיב לי ותמיד מוציא אותי אשמה. איך עליי להתנהג איתו?
הרב אמר לי להיות יותר פתוחה ולהגיד לבעלי איך אני מרגישה. רציתי שהרב יסביר לי יותר את הדברים כי אני מרגישה שאני כן מדברת איתו פתוח, וכן אומרת לו איך הייתי רוצה שיתנהג איתי ומה מפריע לי, הבעיה היא שהוא לא באמת מקשיב ורוב הזמן מנסה לסובב את הדברים ולגרום לי להרגיש אשמה.
5154
איך אפשר להפסיק לרדוף את עצמי ולהיות בשמחה?
ברוך ה' אני משתדל להתקרב לרבינו, אבל אחרי כל דבר שאני עושה אני רודף את עצמי וזה גורם להיות בעצבות. איך אפשר להפסיק לרדוף את עצמי ולהיות בשמחה?
5153
האם אני צריך לחשוש מקללת צדיק על תנאי?
צדיק אחד אמר לי בעבר שאם לא יהיה לי שלום בית הוא מבטיח לי שהילד שלי יצא לתרבות רעה רחמנא ליצלן. אני משתדל לשמור מאוד על השלום בית, האם אני צריך לפחד בכל מקרה שהרי קללת צדיק אפילו על תנאי היא באה?
5152
אני שוכח את כל מה שלמדתי בתורה הקדושה אחרי זמן קצר. מה הפתרון לזה?
יש לי בעיה: כל מה שאני לומד בתורה הקדושה לא משתמר אצלי, ואחרי זמן קצר אני שוכח כל מה שלמדתי. זה גורם לי צער וגורם שלא יהיה לי חשק להמשיך ללמוד. מה הפתרון לזה?
5151
מדוע יש מחלוקת כל כך גדולה על ספרי ברסלב?
אני בחור ישיבה, וראש הישיבה והמשגיח שלנו מזהירים את הבחורים לא ללמוד את בספרי רבינו נחמן מברסלב. מדוע יש מחלוקת כל כך גדולה על ספרי ברסלב?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup