ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5150
בבית יותר נוח ונעים לי ללכת בלי כיסוי ראש. האם יש בזה בעיה?
כשאני יוצאת מהבית אני הולכת עם כיסוי ראש מלא, אך בבית יותר נוח ונעים לי ללכת בלי כיסוי ראש. האם יש בזה בעיה?
5149
הציעו לי עבודה טובה, אך בגלל שיש בה בעיה מוסרית אינני יודע אם לקבל את ההצעה
אבקש לקבל את עצתכם בעניין מישרה שה' זימן לפתחי - מצד אחד אני נמשך אליה ויש שם תנאים טובים הן מצד השכר והבונוסים והן מצד סביבת העבודה, אך מצד שני אני מתלבט לגבי עצם מהות העבודה מבחינה מוסרית והלכתית.
5148
כיצד יש לנהוג במקרה של ילד שסובל מילדים שמכים ומצערים אותו בחינם?
ראיתי בשו"ת שמישהו שאל אתכם האם להחזיר למי שמכה אותו, והשבתם לו שעדיף להיות מהנרדפים ולא מהרודפים. שאלתי היא כיצד יש לנהוג במקרה של ילד שסובל מילדים שמכים ומצערים אותו בחינם
5147
אני נופל בעבירות, אין לי כוח לכלום, ואני מרגיש שה' שונא אותי
אני מיואש מהחיים. אני קרוב לגיל שלושים ובלי כלום - אני רווק, אין לי משפחה וגם בעבודה שאני עובד הבוס כל הזמן משפיל אותי, מציק לי, מעיר לי הערות והוא אף פעם לא מרוצה ממה שאני עושה. פשוט אין לי כוח לכלום, אני רק נופל ונופל בעבירות ומרגיש שה' שונא אותי.
5146
אמרו לי שהלימוד בליקוטי הלכות מיועד רק לצדיקים. האם זה נכון?
אני חפץ לעסוק בליקוטי הלכות על מנת לעשות נחת רוח לה', אך אמרו לי שלא ללמוד כיוון שצריך כוח לקבל את הקדושה, ורק לצדיקים בעמלם היה כוח לקבל קדושה כזו. האם יש ממש בטענה זו
5145
ככל שאני מנסה לחשוב מחשבות טובות - מתגברות כנגד מחשבות רעות. מה עושים?
כבוד הצדיק, אני משתדל מאוד לחשוב מחשבות טובות לא רק בראש השנה, אבל מאז שאני מנסה לעשות את זה מתגברות עליי מחשבות נוראיות, וככל שאני מנסה לחשוב מחשבות טובות - מתגברות כנגד מחשבות רעות. מה עושים?
5144
המעסיקה שלי פגעה בי בצורה קשה מאוד, ומאז אני בדיכאון ואין לי חשק לחיות
עבדתי במעון ילדים תקופה קצרה וביקשתי לעזוב. המעבידה שלי שלחה לי הודעות פוגעות וכואבות שהורידו לי את הביטחון העצמי, ואני כבר מרגישה שמשהו לא בסדר אצלי. אין לי כוח וחשק לקום לעבוד, אני בדיכאון, ומה שבא לי זה רק למות.
5143
האם כדאי לי לחדש קשר זוגי שנגמר לפני חמש שנים?
אני בת 25 ונמצאת בקשר עם בחור בן 23. הוא בחור דתי בעל מידות טובות, ומשרת בצבא כקצין טירונים בגולני. לפני כחמש שנים יצאנו במשך חצי שנה וזה לא הסתדר, אך עד היום הרגשות והאהבה אחד לשני לא נפסקו ואני מרגישה שיש פה משהו נכון ואמיתי.
5142
האם שחיטה ואכילת בשר לא מתנגשות עם איסור צער בעלי חיים?
האם ההלכה בכל הנוגע לצער בעלי חיים לא מתנגשת עם תעשיית הבשר כפי שהיא מתנהלת כיום?
5141
העבודה כגבאי בית המדרש של החסידות שלנו קשה לי. האם להפסיק?
אני משמש כשמש בית מדרש של חסידות גדולה בבני-ברק, והעבודה הזו גוזלת ממני הרבה שעות בשבתות וימים טובים. בתפקידי זה אני משמש כמלצר של החסידים, אחראי על כל הקידושים והסעודות, על הסעודה השלישית, ואני לבד מחלק את הסלטים ואת הקוגלים. האם אני צריך להמשיך בזה או לומר די?
5140
יש כמה דברים בהנהגת הצדיק שאני לא מבין וקשה לי לקבל
יש כמה דברים שאני לא מבין וקשה לי לקבל בהנהגתכם ובצורה שבה אתם מנהיגים את קהילתכם. אני מבין שאלו מחשבות שנובעות ממקום לא טוב כי מי אני ומה חיי, אבל המחשבות האלו מציקות לי. איך מתמודדים איתם?
5139
העבודה שלי מצריכה אותי להטעות ולשקר ללקוחות, והדבר גורם לי צער גדול
אני עובדת בחברת סלולר, והעבודה הזו גורמת לי עצבות, מרירות ועצבים משום שסוג העבודה הזה דורש לשקר לאנשים, ובעקיפין גם לקחת להם ממון שלא ביושר. לבקשת ההנהלה אנחנו צריכים למכור להם מוצרים בכל מחיר ולהבטיח להם הרים וגבעות, כאשר לבסוף הם מגלים שהעסקה היא לא בדיוק מה שסוכם וגובים להם כספים מיותרים.
5138
אני נמצאת בשידוך, אך בגלל המורכבות אני לא יודעת האם להתקדם לחתונה
אני נמצאת בשידוך עם גבר גרוש עם חמישה ילדים. אשתו יצאה לתרבות רעה, ניתקה קשר עם הילדים והוא מגדל אותם. אני גרושה פעם שניה ויש לי ארבעה ילדים, אני מאוד חוששת להינשא שוב ולעשות טעות, במיוחד שמדובר פה במשפחה גדולה מאוד ובמצב מורכב ביותר.
5137
איך אפשר לתקן את העבירות שעברתי בזמן שהייתי אשת איש?
כשהייתי נשואה לבעלי הראשון נפלתי בנפילה חמורה מאוד ועשיתי מעשה שאשת איש לא עושה, ולמרות שניסו לעזור לי בזה, עדיין נפלתי ולא הצלחתי לקום מזה. היום, כשאני נשואה לבעלי החדש, אני והוא עושים על זה תשובה ומתחרטים על המעשה שעשינו. רציתי לדעת: האם יש תשובה על מה שעשינו?
5136
אני רוצה להתחיל לעסוק בהפצה. איך עושים זאת הלכה למעשה?
לפני כמה שנים טובות התחזקתי בזכות קונטרס שלכם, וכעת אני רוצה לגמול חסד ולהפיץ בעצמי, אבל יש לי כמה שאלות: א. ניסיתי להפיץ משהו כמו שעתיים, אבל בקושי חילקתי חמישה קונטרסים. מה זה אומר? ב. האם זה בסדר לבקש צדקה עבור הקונטרס? ומה עליי לעשות עם הכסף שתורמים לי?
5135
בגלל המשברים שעברתי בחיי קשה לי מאוד לעשות דברים שבקדושה
הנני חוזר בתשובה ואב לשניים. עברתי הרבה בחיי - מילדות הוריי צחקו עליי, אמי אמרה לי פעם שבגללי היא עשתה הפלה כי הייתי ילד שובב מאוד. גם הילדים בשכונה עשו עליי חרם במשך חודשים, וגדלתי עם חוסר ביטחון עצמי עצום. כל דבר שבקדושה שאני מנסה לעשות בא לי בקושי רב, אני מרגיש לחץ עצום בחזה, ואפילו שירי שבת קשה לי לשיר.
5134
מה עליי לעשות על מנת שאזכה שבעלי ישמור תורה ומצוות?
לפני כ-8 שנים הייתי חילונית ובעלי היה חוזר בשאלה. התחתנו, אני חזרתי בתשובה אחרי החתונה אך בעלי לא זכה עדיין לכך. מה עליי לעשות על מנת שאזכה שבעלי ישמור תורה ומצוות?
5133
עברתי שתי הפלות, ומאז אני בעצבות ומפוחדת מאוד. האם זה נובע מעין הרע?
לפני כחודש עברתי הפלה בפעם השנייה, ומאז אני לא מצליחה להיות בשמחה. בעקבות ההפלה עזבתי את עבודתי ואני בבית. אני שרויה בעצב ולא מוצאת עניין בשום דבר, ויש לי ילדה בת 3 ובעל שמאוד נפגעים מכך. בנוסף, אני מפחדת להיכנס שוב להריון שמא זה יקרה לי עוד פעם.
5132
רכשנו בית, שיפצנו אותו ונוצרו לנו חובות כבדים. איך מתמודדים עם המצב?
לי ולאשתי יש שני עסקים נפרדים בבית, אך החובות שהצטברו לנו מעיקים עלינו מאוד, ואנו חוששים שמא דחקנו את השעה ונכנסנו לחובות מעבר לכוחותינו. מה עלינו לעשות עם המצב הזה?
5131
האם מותר לי לאכול לפני התפילה כדי שיהיה לי כח ללמד את התלמידים שלי?
5130
אני התחזקתי, אך החברה שלי לא מקבלת את הדרך הזאת. מה אפשר לעשות?
יש לי חברה קרוב לארבע שנים, ואני אוהב אותה אהבה גדולה ואמיתית. בחצי השנה האחרונה התחזקתי, אך היא לא רוצה להתקרב והיא לא מקבלת את הדרך הזאת. אני מתפלל על זה המון ומבקש שהיא תתקרב, אך התפילות לא עוזרות. מה אפשר לעשות?
5129
העסק שלנו נמצא בירידה והמצב מלחיץ אותי מאוד. מה ניתן לעשות?
בעלי היה אצלך כמה פעמים בקבלת קהל וגם דיבר איתך באומן. הוא פתח עסק לאורטופדיה וטיפולים בברכתך, ולווינו סכום כסף נכבד לפתיחה של המקום. בתחילה העסק הלך טוב והייתה הצלחה, אך בחודשים האחרונים הכול נעצר והואט. אנו מחזירים המון כספים בגין ההלוואות שלקחנו, וקורה מצב שהפדיון מהעסק לא מספיק לנו בשביל צרכנו. העסק מתחיל להפסיד ואני מאוד חוששת מהמצב ולא ישנה בלילה.
5128
האם אדם שמדבר עם ה' מדי פעם במשך היום יוצא ידי חובת התבודדות?
האם אדם שבמשך היום מדבר עם הקדוש ברוך הוא מדי פעם יוצא ידי חובת ההתבודדות שציוונו רבי נחמן מברסלב, או שצריכים לקבוע דווקא זמן מיוחד ולצאת להתבודד בשדה או במקום מבודד?
5127
אני עומד להתחתן עם אישה שנמצאת בהליכי גירושין. איך אפשר לתקן את הנגיעות שהיו בינינו?
הכרתי אשת איש שנמצאת בתהליכי גירושים. בחיים שנינו לא הרגשנו חיבור כזה חזק, ואני מרגיש שהכרתי את אשתי לעתיד. החלטנו יחד שלאחר שהיא תתגרש שנינו נלך על כל הקופה ונתחתן. היה בינינו קשר פיזי, אך לא הגענו למעשה ממש, ואני שואל איך אפשר לתקן את זה לפני שנתחתן?
5126
האם יעקב אבינו ידע שדמות דיוקנו נראית ליוסף בזמן הניסיון עם אשת פוטיפר?
רבנו ז"ל אומר (לקוטי מוהרן חלק א' סי ק"נ) שיעקב אבינו לא ידע בשעה שדמותו נראתה ליוסף בעת הניסיון. והנה בזוהר (ויחי רכ"ב) מובא שכן ידע, ואמר לו אחר כך "ידעתי בני וכו' כד חמית דיוקנא דילי ותבת בקיומך". ולביאורכם אנו צריכים.
5125
הרופאים אומרים שלעובר שלנו חסרה כליה אחת. מה עלינו לעשות?
אשתי שתחיה התעברה בשעה טובה, והיא בחודש השישי להריונה. היינו בבדיקת סקירת מערכות, והרופא הבודק אמר שלא ראה לוולד כליה אחת, ולדבריו חסרה כליה אחת. אבקש מכבוד הרב לחוות את דעתו בעניין.
5124
בזמן האחרון חלה אצלי הידרדרות רוחנית שאני לא מצליחה לעצור
בזמן האחרון אני מרגישה שאני יורדת ברוחניות - הן מבחינת החצאיות והלבוש שלי והן מבחינת השירים החילוניים שאני שומעת. אני לא מצליחה לצאת מזה ונסחפת יותר ויותר. כבר הייתי במקום הזה ואני לא רוצה לחזור לזה שוב.
5123
האם צריכים לחשוש ממחלת האבולה המתפשטת לאחרונה בעולם?
לאחרונה שומעים ממחלה שנקראת 'אבולה' שהתחילה מיבשת אפריקה, והיא הולכת ומתפשטת, ועכשיו היא הגיעה גם לארצות הברית. מדווחים שעד עכשיו יותר מעשרת אלפים אנשים מתו ממגפה זו. האם צריכים לחשוש מזה?
5122
אני נטל על כולם ואני לא מסוגל יותר לחיות בעולם הזה. אנא עזור לי!
אני מיואש לגמרי וכבר אין לי כוח להמשיך עוד. אני נטל על כולם ואפילו על עצמי, אני לא מסוגל יותר לחיות בעולם הזה, ואפילו אבא שבשמיים לא עונה לי, ואני מרגיש שהוא אפילו צוחק עליי.
5121
כתבתם שצריכים לסרס ולהכניס לכלא אדם שהתעלל בקטינים. האם כך ציוותה התורה?
ראיתי את התשובה של כבוד הרב בה הוא אומר שצריכים למסור לרשויות אדם שהתעלל בקטינים, ואני באמת רוצה לדעת ולשאול: האם כך הוא דין תורה? האם מדין תורה הוא אמור לקבל את העונשים הכבדים שמתעתדים לבוא עליו?
5120
מה דעת הרב בעניין קניית פירות וירקות בשנת השמיטה?
מה דעת הרב בעניין קניית פירות וירקות - האם לקנות יבול חו"ל או אוצר בית דין? ומה דעת הרב בעניין היתר מכירה?
5119
בגלל פיגור בתשלום בעל הבית רוצה להעיף אותי מהדירה שלו. האם זה הוגן?
בגלל שאני דחוק בפרנסתי כבר ארבעה חודשים לא שילמתי שכר דירה, וכעת בעל הבית הודיע לי סופית שאנחנו צריך לעזוב את הדירה שלו. יש לנו ארבעה ילדים ואני לא יודע מה לעשות ולאן ללכת... האם זה הוגן לעשות לי ככה ולשלוח את משפחתי לכל הרוחות בגלל פיגור של ארבעה חודשים בתשלום?
5118
אנחנו גרים בבית הוריי וזה גורם למריבות ביני לבין בעלי. איך משנים את המצב?
אני מרוסקת ומיואשת מהשלום בית הגרוע שלי עם בעלי ומהמילים שאנחנו מטיחים אחד בשני. אנו גרים אצל הוריי וכנראה שזה הגורם למתח אצל בעלי ולמריבות בינינו. המצב גורם לי דיכאון נורא וההתנהגות שלי בהתאם - כעס ומירמור. איך אפשר לשנות את המצב?
5117
חבר שלי עזב את הבית ובטענה שהוא לא אוהב את אשתו. מה אני יכול לעשות?
חבר טוב שלי החליט לעזוב את הבית אחרי עשר שנים שהוא ואשתו נשואים בטענה שהוא לא מרגיש אהבה לאשתו. האישה קיבלה את זה מאוד קשה, והיא בוכה רבות. מה עושים?
5116
איך אוכל לפעול אצל בני שיתחיל ללמוד בסדר דרך הלימוד של רבי נחמן מברסלב?
בני נהיה כעת בר-מצווה והכנסתי אותו לישיבה חסידית בבני ברק. איך אני יכול לפעול אצלו שגם הוא יצטרף לסדר לימוד זה מבלי לגרום שתתעורר עליו מחלוקת בישיבתו?
5115
איך ייתכן שאני שומרת שבת ועדיין לא מצאתי זיווג, בזמן שאנשים חילוניים מתחתנים בקלות?
אני בחורה רווקה שרוצה מאוד להתחתן וקשה לי להבין איך זה שכל האנשים שסביבי לא שומרים שבת ולא קוראים תהילים, ולמרות זאת כולם נשואים עם ילדים באושר.
5114
בעלי לא משתף אותי ומספר לי מה שעובר עליו, וזה גורם לנו מריבות
בעלי מכבד אותי ומשתדל מאוד לשמור על השלום בית שלנו, אבל לפעמים כשאני רואה שהוא במצב רוח לא טוב ואני מנסה לעזור לו - הוא לא משתף אותי במה שעובר עליו ואומר לי "לא עכשיו". ככה זה בכל יום, ובסוף קורה שמה שרציתי להגיד לו נשמר בבטן עד שזה מתפוצץ וגורם לוויכוח.
5113
האם זה נכון ששלום הבית תלוי רק בבעל ולא באישה?
שמעתי מאחד מגדולי חסידי ברסלב בדור ששלום הבית תלוי בראש ובראשונה בבעל, ואם הבעל יהיה בסדר - אוטומטית האישה תהיה בסדר. האם גם הרב חושב ככה, או שאולי כמו שאומרים העולם 'צריך שניים לטנגו' (כדי לרקוד צריכים שניים), ועניין שלום הבית תלוי גם בבעל וגם באישה?
5112
רבי נתן אמר שאפילו הצדיק צריך חבר לעבודת ה'. מה הכוונה?
ראיתי שרבי נתן כתב בליקוטי הלכות שאפילו צדיק האמת בעצמו צריך לחפש חבר לעבודת ה'. מה הכוונה בדברים אלו?
5111
עברתי לאחרונה שתי הפלות, ומאז אני מרגישה ייאוש כבד ודיכאון עמוק
בשנה האחרונה היו לי שתי הפלות, ואני מרגישה ייאוש כבד ודיכאון עמוק בניסיון להרות. בכל חודש אני עושה בדיקת היריון עצמאית ובדיקת דם, ובכל פעם מתייאשת קשות...
5110
קשה לי מאוד להתבודד בשדה וביער. האם אני יכול להתבודד בחדר סגור?
האם שיש לי יותר ישוב הדעת להתבודד בחדר נקי וסגור פי כמה וכמה מהיער והשדה, האם עדיף להתבודד בבית מאשר להתבודד בשדה?
5109
נמאס לי לחיות בעולם הזה, ואני רוצה למות
עברתי הרבה בחיים הקצרים שלי, והגעתי למצב שנמאס לי מהכול ואין לי חשק לחיות יותר בעולם הזה. אני לא מתכוון להתאבד כי אני יודע שזה הדבר הכי חמור ומקבלים על זה עונש גדול, אך מצד שני הרגשת המרירות והבעיות שיש לי רובצות עליי ומוציאות לי את הטעם מהחיים.
5108
לפני שנה נפטר בננו התינוק, וכעת אשתי הפילה שוב. על מה ולמה זה קורה לנו?
לפני שלוש שנים זכינו ונולד לנו בן, אך בעוונותינו לאחר שנתיים הוא נפטר, ואת הצער והכאב לב שעברנו אי אפשר להסביר במילים. הצלחנו להתאושש ולהמשיך בחיים, ולפני חמישה חודשים אשתי הרתה שוב, אך כעת הרופאים בישרו לנו את הבשורה המרה שהעובר נמצא ללא רוח חיים.
5107
העובדה שבעלי הוא המפרנס היחיד גורמת לקשיים, לחצים ומתח. מה ניתן לעשות?
אני הרבה זמן מובטלת ללא פרנסה, והמפרנס היחיד זה בעלי. זה מוביל לקשיים, ללחצים ולמתח. אני מאוד מתוסכלת מהנושא הזה של העבודה כי לאף מקום עבודה אני לא מתקבלת.
5106
הרבה שידוכים יורדים מהפרק בגלל שאני צמחונית. מה עליי לעשות?
לאחרונה התחלתי לצאת לשידוכים, אבל הרבה פוסלים אותי כי אני צמחונית. אני מנסה למצוא מישהו צמחוני וזה ממש קשה, לכן אני יוצאת עם כאלו שאוכלים בשר למרות שזה נורא מגעיל אותי.
5105
העצבות והמחשבות השליליות לא מניחות לי להתפלל. איך מתמודדים עם זה?
בשל הזמן הרב בו לא הצלחתי להתפלל כראוי בשמחה ובדבקות בשבתות וימים טובים, נוצר אצלי לחץ גדול בעת התפילות וממילא עצבות שאינה מניחה לי להתפלל בכוונה. מחשבות רבות רצות בראשי - "האם כבר תגיע לדביקות בתפילה זו?", וניסיונות בחינה שכליות של התפילה - "האם זו התפילה המיוחלת?", ואם אני כבר מרגיש משהו אז צצות המחשבות - "האם אלו דמיונות או דבקות של אמת?". כיצד אוכל להתחמק מהמחשבות האלו?
5104
שמי טלי. האם זה שם טוב או שאני צריכה לשנות אותו?
5103
התעוררתי לתשובה אחרי שקרו לי שלוש תאונות, אך עדיין הניסיונות קשים מאוד
על חטאיי אני מתוודה היום: בעבר הכשלתי גברים רבים, ואף שלאחרונה התחלתי להתחזק ולחזור בתשובה, אני מרגישה כאילו היצר נהיה יותר חזק והוא מנסה אותי בכל פעם בניסיונות קשים מאוד שכמעט ואני נופלת שוב.
5102
אני עובדת קשה מאוד והמפרנסת היחידה בבית. האם כדאי לי לפתוח עסק עצמאי?
אני עובדת ברשת מזון גדולה והתפקיד שלי מצריך ממני שעות רבות של עבודה. העבודה מתישה ומייאשת והמשכורת לא גבוהה בכלל, כך שאני מרגישה שלא רק שהבית והכל נהרס, אלא גם שכרו שבצדו לא מספיק.
5101
אשתי לא רוצה כעת עוד ילדים. איך אוכל לשכנע אותה?
ברוך ה' יש לי ולאשתי חמישה ילדים - שני בנים ושלוש בנות. הבת הקטנה עוד מעט בת ארבע ואני רוצה לזכות לעוד ילדים, אך לאשתי זה קשה כי היא עובדת בחינוך בשני בתי ספר חרדים, וכן היא מדריכה של יועצות, וכן יש לה לימודים של תואר שני פעם בשבוע.

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup