ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

5100
כשהייתי בארץ ישראל לקחתי אבן מצפת כמזכרת. האם יש בזה בעיה?
כשהייתי בארץ ישראל הייתי בצפת, ומגודל התשוקה לקדושת ארץ ישראל נטלתי אחת מאבני המקום שם כדי שיהיה לי לזיכרון בבואי לביתי, ושמתי את האבן בארון הספרים שלי. בשבת זו היה אצלי אברך, וכשהוא ראה את האבן הוא אמר לי שיש בעיה בזה, כי לדבריו יש חשש בכל האבנים שבצפת ששימשו פעם למצבה וכדומה. האם יש לחשוש לזה?
5099
אני מקדם אתרים באינטרנט. כיצד אוכל לשמור על עצמי שלא אכשל?
אני עובד בקידום אתרי אינטרנט לפרנסתי, ולצורך כך אני חייב לעשות שימוש באינטרנט. יש לי אינטרנט מסונן ואני יכול לבחור באיזו רמה חסימה להשתמש. הגדרתי את החסימה לדרגה אחת לפני הדרגה הכי מחמירה כך שאני חסום לאתרים בעייתיים וכו' אבל עדיין אני יכול להיתקל בדברים לא צנועים.
5098
אני לומד בספרי רבינו והייתי באומן, אבל אני לא מרגיש שום שינוי רוחני. מדוע?
הייתי כמה פעמים אצל רבינו הקדוש באומן, אך אני לא מרגיש שאני משתנה - אני לא מקפיד על תפילות במניין, מטייל במקומות שיש פריצות ורואה סרטים. בקיצור, אני לא 'דוס' ואין לי חשק לעבודת ה', אך יש בי גם נקודות טובות.
5097
אני חוששת להצטרף לחסידות ברסלב בגלל שהרבנים שלי מתנגדים לכך
אני מאוד חוששת להצטרף לברסלב מפני שהרבנים שה' שם אותי תחתם מתנגדים לחסידות, אך אין לי ספק אחרי מה שקרה לי שה' רוצה שאפקח את עיניי ואראה שיש פה משהו אמיתי. כיצד עליי לפעול?
5096
ביישתי ברבים אדם שעושה מעשים מתועבים. האם נהגתי כשורה?
ביישתי ברבים אדם שידוע במעשים חמורים של משכב זכר ואמרתי לו שהוא יהיה בגיהנום ושה' שונא את זה. למרות שאני לא רגיל להגיד דברים כאלה, לא יכולתי להתאפק כי הוא ממש עיצבן אותי עם הדיבורים המגעילים שלו. האם נהגתי כשורה?
5095
בחודש האחרון יש לי חלומות מפחידים ואני מרגישה שאני עומדת למות
כבר חודש יש לי חלומות מוזרים ואני מרגישה שאני עומדת למות. אומרים שבן אדם מרגיש 40 יום לפני פטירתו, ומאז אני מפוחדת מאוד ולא יודעת מה לעשות. אני חייבת לציין שאני בריאה, ואני לא יודעת מאיפה באה ההרגשה הזאת עד כדי כך שאני מפחדת פחד מוות.
5094
הכרתי בחור שמוצא חן בעיניי. איך אוכל לדעת שהוא זיווגי האמיתי?
הכירו לי בחור בן 25. בפגישות התרשמתי וראיתי שלבחור יש יראת שמים ומידות טובות. אני מרגישה עם עצמי שזה כן הבחור שהייתי רוצה לבנות איתו בית נאמן בישראל, אך לפני כן אני רוצה את עצתו וברכתו של הצדיק. האם זהו זיווגי משורש נשמתי?
5093
בעלי לא מכבד אותי ומתנהג אליי לא יפה. מה עליי לעשות?
בעלי לא מכבד אותי וצועק עליי, הוא קמצן, קפדן ומעביר ביקורת. הוא חוקר ובודק מה עשיתי בכסף שנתן לי בזמן שאני קונה רק אוכל ולא קונה שום דבר לעצמי. אין לו נתינה ועזרה לבית, יש לו עצלות גדולה והוא רק נותן פקודות.
5092
מה עליי לעשות כדי שבני ובנותי יהיו צדיקים ומוצלחים?
אני מאוד רוצה שבעזרת ה' בניי יעלו מעלה ביראת שמיים, ירצו רק קדושה וימאסו ברע, יתחברו רק לחברים עם יראת שמים טהורה. שה' יחדיר בליבם אהבתו ויראתו, שיצליחו בקלות בלימודים, יהיו בריאים תמיד ורגועים עם ישוב הדעת. איך אפשר לזכות לזה? ועל מה אני צריכה להקפיד איתם?
5091
מה אני יכולה לעשות כדי שה' יראה לי את אהבתו כלפיי?
אני כל הזמן בעצבות בגלל כל הייסורים, ואני לא יודעת איך לשמח את נפשי. בבקשה, רק מכם אני נהיית שמחה, מה אני יכולה לעשות או להתפלל על מנת שהקדוש ברוך הוא יושיע אותי ויראה לי את אהבתו כלפיי?
5090
אני רוצה לפתוח עסק עצמאי, אך מתלבטת מאוד לאיזה תחום לפנות
יש לי רצון עז להיות עצמאית ולא שכירה, ואולי בכך לשפר את הפרנסה ולהתקדם בחיים. אני רוצה לפתוח עסק אך מתלבטת בין תחום המזון, תחום התינוקות ותחום חומרי היצירה. הרבה אומרים לי לפנות לתחום המזון, ואני בהתלבטות קשה ולא יודעת מה לעשות.
5089
האם הנפילות הרוחניות שלי נובעות מהמחשב או מדברים אחרים?
אני שוקלת להוציא מהבית את המחשב משום שהוא גורם נפילות ברוחניות, אך איש מקצוע חרדי אמר לי שלא זה שורש וסיבת הבעיה, אלא תחום אחר שזקוק לחיזוק ועבודה עצמית. מה הנכון?
5088
אנחנו גרים אצל חמי וחמותי וזה הפך להיות בלתי נסבל. מה אפשר לעשות?
עקב החובות וקשיי הפרנסה נאלצנו לעבור לחמותי לאחר שמכרנו את הבית אותו השכרנו, ומזה כשנה שבעלי ואני ושני ילדיי גרים בבית חמי וחמותי בחדר אחד קטן. מצב זה של המגורים איתם גורם לחיכוכים וויכוחים ביני ובין בעלי, ובינינו להורי בעלי. מה עלינו לעשות: האם עלינו לעבור כבר לבית אחר או שמא עלינו לחכות שאמצא קודם עבודה ונחזיר את החובות?
5087
האם מותר לחזק אחרים עם דברי רבי נחמן מברסלב מבלי לומר שהוא זה שאמרם?
אני מעבירה שיעורים על בסיס תורותיו של רבינו הקדוש לציבור נשים שהאדמו"ר שלהם מתנגד בכל תוקף ללמוד בספרי ברסלב. האם אני יכולה ללמד את תורתו ועצותיו של הצדיק מבלי להזכיר בפירוש לאורך כל הסדנא שכל הדעת שאובה מתורותיו, או שמא עליי לפתוח ולומר בתחילת השיעורים שכל הדיבורים שלי הם מהצדיק? אולי עדיף שהן תקבלנה את הדעת מבלי שאזכיר בתחילה שמדובר ברבינו, ואז בסוף הסדנא לאחר שהן טעמו מהאור של רבינו לומר להן זאת?
5086
מי הם מעתיקי השמועה בחסידות ברסלב מזמן רבינו ועד ימינו?
אודה לכם מאוד באם תוכלו לתמצת לנו בקצרה את סדר מעתיקי השמועה בחסידות ברסלב לאחר ר' נתן ועד לימינו אלו.
5085
"כשאדם מספר לחברו צערו, צריך השומע להחכים שלא יבוא עליו הצער הזה". מה הכוונה?
כתוב בספר המידות (המתקת הדינים, ס"ד) "כשאדם מספר לחברו צערו, צריך השומע להחכים בשעת השמיעה, שלא יבוא עליו הצער הזה". השאלה היא: מה הכוונה במילה "להחכים"? ואיך מקיימים עצה זו של רבינו הלכה למעשה?
5084
האם זה נכון שבחור צריך להתחתן עם הבחורה הראשונה שמציעים לו?
אני בן 19, והולך להיכנס בשידוכים. שמעתי שהצדיק אמר שאת ההצעה הראשונה שמציעים צריכים לקחת, וקשה לי לקבל את הדיבור הזה, כי הרי אם אין התאמה בין בני הזוג אז כל החתונה מבוססת על אמונה בלבד, והרי אנחנו לא כל כך חזקים באמונה...
5083
האם הרב יכול לתת לי הוכחה חותכת לקיומו של השם?
האם הרב יכול להוכיח לי הוכחה חותכת לקיומו של ה'? ולמה עליי להאמין דווקא בה' ולא באל אחר?
5082
למה התיקון הכללי לא שומר עליי מלחטוא שוב בפגם הברית?
אני בחור בן עשרים וארבע, ועובר עליי הרבה בענייני שמירת הברית. בכל פעם אחרי הפגם אני קורא את התיקון הכללי, אך למחרת אני נופל שוב לצערי הרב. למה התיקון הכללי לא שומר עליי שלא אפול שוב?
5081
אחותי יוצאת עם אדם גרוש ואב לשני ילדים וההורים שלי לא מקבלים את זה. מה עושים?
יש לי אחות בת 29, ולפני חודש היא סיפרה לאמא שלי שהיא יוצאת עם בחור גרוש עם שני ילדים. ההורים שלי לא מקבלים את זה, ומאז אין שמחה בבית, כל הזמן עצוב ויש צעקות, ריבים ועצבים.
5080
יש לנו קשיים כלכליים. האם כדאי לעבור דירה למקום זול יותר?
היה לנו עסק גדול של מכון קוסמטיקה שכשל, ולאחרונה פתחנו עסק זהה וקטן יותר, וברוך ה' העסק הזה מרוויח אך לא מספיק. אני נרשמתי לקורס חשמלאי שיתחיל לאחר סוכות למשך עשרה חודשים כדי לעשות את השתדלותי בפרנסה, אך כבר עתה המצב לוחץ ואני מרגיש שאני לא יכול להתמודד עם הלחץ של החובות והשכירות.
5079
גם אני וגם בעלי עובדים, ולמרות זאת יש לנו לחץ כספי גדול. מה עושים?
אני עובדת ובעלי עובד, ולמרות הכול יש לנו לחץ כספי מאוד גדול. אני מעשרת מההכנסות שלנו, גם למוסדות שלכם, אך תמיד אני בפחדים בגלל המצב הכספי.
5078
אני מרגישה קנאית וצרת עין. איך זוכים לשמוח בשמחתם של אחרים?
אני מיואשת מחיי כי פתאום אני מגלה שאני אישה קנאית וצרת עין. אני לא רוצה להיות כזאת, ואני רוצה להיות שמחה בשמחתם של אחרים. איך זוכים לזה?
5077
מתי אמר רבי נחמן את התורה הנקראת 'תקעו תוכחה'?
שלום. באיזה תאריך אמר רבי נחמן מברסלב את תורה ח' בליקוטי מוהר"ן תנינא הנקראת 'תקעו תוכחה'? תודה.
5076
כבר הרבה זמן אנחנו מטולטלים ולא מוצאים את המקום הנכון להשתקע ולחיות בו
אני מרגישה שמתרגשת עליי תקופה לא פשוטה, וזה מעמיד אותי בניסיון גדול באמונה: בעקבות הוראה של צדיק מסוים עברנו דירה לאזור מרוחק ממשפחותינו. חשוב לציין שהמעבר הזה הוא המעבר השביעי שלנו, ושאנו ממגורשי גוש קטיף שגם ככה עברו עלינו כבר כל כך הרבה תלאות וקשיים. אני זקוקה לבית משלנו ולמקום בו אוכל קבוע יתד ולגדל את ילדיי. אנא עוררו רחמיי שמיים עלינו. למה יגרע חלקנו?
5075
כיצד אפשר להתגבר על מידת הקנאה המקננת בי?
יש דברים כל כך מייאשים בחיים, למשל אני מנסה להתגבר על מידת הקנאה שלי באחותי ובחברותי, ולא מצליחה. אני רואה שהם יותר מצליחות בחיים ויותר רגועות, ואני מקנאה מאוד.
5074
מה עלינו לספוג ולקחת מכל החגים הקדושים שעברו עלינו?
עברו עלינו החגים הקדושים - ראש השנה ויום הכיפורים, חג הסוכות והושענא רבא, שמיני עצרת ושמחת תורה. מה אנחנו צריכים לקחת ולספוג מהחגים הקדושים הללו?
5073
כיצד אפשר לעזור לבנות צעירות לעצב את האמונה ולבסס את המידות הטובות?
אני עוסקת בחינוך של בנות בכיתה ו' והן ממש מתוקות. מה הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות איתן כדי לנצל את הזמן, לעזור להן לעצב את האמונה שלהן ולבסס את המידות הטובות כגון צניעות וחסד?
5072
האם הרב ממליץ להורים ללכת להדרכות לחינוך ילדים?
האם אתה ממליץ להורים ללכת לקורסים ולימודים בתחום ההדרכה ההורית או שמספיק שההורים יחנכו את הילדים בסבלנות לפי הבנתם?
5071
האם אני יכול לעשות פדיון נפש לטובת יהודי אחר בכספי שלי?

5070
מהי הדרך הראויה והנכונה לומר את התיקון הכללי?
א. האם צריכים להקפיד לומר את העשרה מזמורים מבלי הפסק דיבור? ב. האם יכולים להפסיק באמצע האמירה לכמה שעות ולהשלים אותה אחר כך? אני שואל כי לפעמים יש לי זמן לומר רק חלק מהמזמורים, ואחרי כמה שעות יש לי עוד זמן להמשיך. האם עדיין יש לזה את החשיבות של התיקון הכללי?
5069
מה עדיף: לתת כסף לאשתי או לתת צדקה?
בכל חודש לאחר כל ההוצאות החודשיות נשאר לי סכום כסף שמספיק או לצדקה או לצרכים של אשתי. אני יודע שאני חייב לתת לאשתי כסף, אך מצד שני אנחנו מאבדים את זכות וסגולת הצדקה, וכן להיפך. מה עליי לעשות?
5068
אני חוששת שהפקידה החדשה שמתחילה לעבוד איתי תשתלט על העבודה שלי
אני עובדת בתור מנהלת חשבונות ופקידה, ונודע לי כי בכוונת המנהל לקלוט פקידה נוספת. מצד אחד יש באמת עומס בעבודה והייתי רוצה עוזרת, אבל אני חוששת שלאט לאט היא תתפוס את מקומי ותחליף אותי
5067
איך אפשר לוודא שמה שאומרים על הבחור המשודך זה נכון?
אנחנו משפחה חרדית מאוד. יש לי בת בכורה כלילת המעלות ואני מחפש את החתן הכי טוב בשבילה. לצערנו הרב, שמענו על הרבה מקרים שפשוט הטעו את הוריי הכלה ואמרו להם שהחתן הוא בחור למדן וירא שמיים, ולבסוף מתגלה שהוא פרא אדם וקל מאוד. איך אפשר לדעת את האמת על הבחור?
5066
בעלי חולה מאוד והרופאים אומרים שאין לו תקווה להתרפאות. אנא, חזק אותנו!
בעלי חולה מאוד, והרופאים של בית החולים התייאשו כבר ואמרו שאין מה לעשות איתו, וצריכים להתפלל שהוא יסבול כמה שפחות. אנחנו נשואים עשרות שנים ותמיד הייתה בינינו אהבה וכבוד הדדי, תמיד עזרנו אחד לשני, ועכשיו אני שבורה לרסיסים ולא יודעת מה יהיה. בבקשה כבוד הצדיק, תגזור עלינו גזרות טובות ותעודד אותנו!
5065
מה הדבר הכי חשוב בברסלב? ומה צריך לעשות כדי להיקרא 'ברסלבר חסיד'?

5064
המוח שלי אטום בזמן התפילה והלימוד ואני מלא במחשבות רעות. מה העצה?
כשהייתי בחור פגמתי בברית הרבה פעמים, וכנראה בגלל זה המוח שלי נאטם כל כך עד שאני לא מצליח להתרכז כשאני לומד ומתפלל. חוץ מזה, כל הזמן יש לי הרהורים רעים אפילו כשאני באמצע התפילה או הלימוד. מה העצה?
5063
כמה זמן צריכים להקדיש בכל יום להתבודדות?
בשנה האחרונה נחשפתי לתורתו של ר' נחמן מברסלב, והדבר שהכי דיבר אליי זה ההתבודדות. לדעתי זה כלי חשוב ממדרגה ראשונה, בפרט בדור הגשמי הזה, ואותי אישית זה ממלא בהרגשת ביטחון ואמונה. רציתי לשאול: כמה זמן צריכים להקדיש בכל יום להתבודדות?
5062
אני מקנא בחברים שלי ונופל לעצבות. איך יוצאים מהמצב ביש הזה?

5061
האם יש עניין לדלג בשבת על מזמורי התהלים שמבטאים אבלות?
האם יש עניין לדלג בשבת על מזמורי התהלים שמבטאים אבלות, למשל "על נהרות בבל", כמו שבתשעה באב מדלגים על פסוקי הנחמה כדי שלא יסיח דעתו מן האבלות?
5060
מדוע יש מתלמידי הצדיק שמתקדמים מאוד בעבודת ה' וחלק שממשיכים ליפול בעבירות?
מה הסיבה לכך שרואים שני תלמידים של הצדיק - אחד מהם התקרב לצדיק ומאז רק עלה והתעלה, והשני עדיין נופל בעבירות וחטאים ולא מתקדם כל כך?
5059
האם אין בעיה בזה שלומדים 'טבע' בבתי ספר ובתלמודי תורה?
אני מבין שבית הספר מחוייב ללמד טבע, אבל הסברתי לאשתי ולילדה שאפשר לקרוא לזה נפלאות הבריאה ולא טבע. האם נהגתי נכון שהתעקשתי עם הילדה על אף שהמורה אמרה להיפך? והאם יש טעם לכתוב מכתב למורה ולהסביר את כוונתי?
5058
אני יוצאת עם בחור כבר שבעה חודשים. איך אוכל לדעת שהוא הזיווג האמיתי שלי?
אני מבינה שאין מושלם, אבל אני לא יודעת אם הוא אכן זיווגי הראוי מבורא עולם, ולכן אני לא מתקדמת. איך אפשר לדעת שהוא הזיווג האמיתי שלי? ואם הוא זיווגי, איך עליי להתנהל מולו בכדי להתקדם להקמת בית בישראל?
5057
הרב ייעץ לי שלא לצאת לעבודה, אך כעת המצב לחוץ מאוד. מה עליי לעשות?
אני בוטחת בעצתו של הרב מאוד, אך מופעלים עליי לחצים גדולים מנשוא מצד בעלי וגם בני משפחתי, ואני ממש מרגישה שכרגע אופן חיי מהווה חילול השם גמור, כי אנו חיים בדירה קטנה, דלות גשמית וצמצום. מצב רוחי ירוד מאוד ואני ממש מדוכאת. אנא ברך אותנו הרב ועזור לנו לחשוב על פתרון ראוי בבקשה
5056
כיצד עליי לנהוג כשאני רואה שהוריי מחללים שבת?
אני חוזרת בתשובה וגרה אצל הוריי שיחיו והם משתדלים מאוד לעזור לי. אני מעל גיל שלושים ואני משתדלת לצאת לשידוכים בתקווה להתחתן בקרוב. לאחרונה התעייפתי מלנסוע לשבתות אירוח ויצא שנשארתי בבית, ולא היה להם נעים שאראה שבאו לאסוף אותם בשבת בבוקר עם רכב. אני יודעת שאסור לי להתערב ולומר להם, אך זה שובר את לבי. מה עליי לעשות?
5055
בגלל שכל היום אין לי זמן, אני קוראת תהלים בלילה. האם יש בזה בעיה?
לאורך היום אינני מוצאת זמן להתפלל היות ואני עסוקה בגידול הילדים ומטלות הבית, אך בלילה, כשכולם ישנים ויש לי התעוררות הלב אני קוראת תהלים. שמעתי שאסור לקרוא תהלים בלילה, האם אכן יש בעיה במה שאני עושה? והאם אסור לומר אפילו "מזמור לתודה"?
5054
האם ההבטחה שהבטיח רבי נחמן מברסלב לבאים לציונו תקפה גם לגבי מי שנכשל שוב?
לפני כמה שנים הייתי באומן בציונו של רבי נחמן מברסלב. ידוע שרבינו הבטיח שמי שיבוא לאומן ויעשה תשובה ולא ישוב לסורו הוא יציל אותו משאול תחתית, אך אני, לצערי הרב, חזרתי לסורי ואחר כך עשיתי תשובה עוד פעם. האם ההבטחה שנתן רבינו עדיין בתוקף?
5053
איך אפשר להודות לקדוש ברוך הוא בצורה הטובה ביותר?
בחודש האחרון היו לי הרבה מניעות וניסיונות באמונה - היצר ניסה להכניס אותי בכוח לעצבות, וברוך ה' בעזרת המשפט של רבי נחמן "ואפילו בהסתרה" הצלחתי להתגבר וקיבלתי תקווה. הבעיה שלי היא שאני לא מרגישה סיפוק מעצמי - אני רוצה להודות לה' על כל הניסים שעשה לי ולעם ישראל, ואני לא יודעת איך להודות לו. איך אפשר להודות בצורה הטובה ביותר?
5052
רבינו נחמן מברסלב כותב בספר המידות "אמירת המעמדות טוב לבנים". מה הכוונה בדיוק?
רבינו נחמן מברסלב כותב בספר המידות "אמירת המעמדות טוב לבנים". מה הכוונה בדיוק: האם הכוונה היא לפסוקים המוזכרים במשנה במסכת תענית בדף כח בלבד או שהכוונה היא למשהו אחר? ומה הקשר בין אמירת המעמדות לפרי בטן?
5051
מה דעתכם לגבי 'קולות השופר' הנשמעים לאחרונה ברחבי העולם?
לאחרונה הגיעו המון עדויות וסרטוני וידאו בהם רואים שנשמעים בעולם קולות מהשמיים הדומים לקול שופר. האם אפשר לייחס את התופעה הזו לדברי חז"ל שאמרו "בשישית קולות"?

« לדף הקודם | לדף הבא » לשאלות האחרונות

גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup