ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - כבה אור העולם: אדמו"ר מוהרא"ש הצדיק מיבנאל זצוק"ל
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
כבה אור העולם: אדמו"ר מוהרא"ש הצדיק מיבנאל זצוק"ל
כבוד קדושת מוהרא"ש זצוק"ל

פרופיל ראשוני לדמותו האדירה של עטרת תפארת ישראל אשר הסתלק לשמי מרום והותיר רבבות תלמידים יתומים

י"ח בשבט תשע"ה, 07/02/2015 | 21:15


נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש: ביום שישי י"ז בשבט ה'תשע"ה, ערב שבת קודש לסדר "ומשה עלה אל האלוקים" פרשת יתרו, בסביבות השעה 8:15 (שעון ישראל) הסתלק לשמי מרום כבוד קדושת עטרת ראשינו פאר ישראל אדמו"ר מוהרא"ש הצדיק מיבנאל זכר צדיק וקדוש לברכה.

בשעות שקדמו לפטירה כינס מוהרא"ש זצוק"ל את בני משפחתו סביב מיטתו בבית החולים במנהטן וביקש שישירו ניגוני התעוררות ודבקות, ביניהם "אשת חיל" בניגון ברסלב המפורסם. הניגונים נמשכו שעות עד שמוהרא"ש סימן בידו לכולם לצאת מחדרו ונשמתו הסתלקה בקדושה ובטהרה.

לאחר מכן הועברה המיטה אל מתיבתא "היכל הקודש" דחסידי ברסלב בבורו פארק ארה"ב והונחה במרכז בית המדרש לקול בכיותיהם העצומות של מאות התלמידים אשר הספיקו להתכנס במקום. בשעות הבוקר (שעון ארה"ב) נערכה הטהרה במקווה שבתוך בניין הישיבה ולאחר מכן בסביבות השעה 11:00 הועברה המיטה בליווי המונים מתלמידי הצדיק אל בית הלוויות "שומרי החומות" הנמצא בסמיכות של כמה רחובות מבניין הישיבה, שם שכנה מיטתו של הצדיק במשך השבת.


הסתלק פאר הדור. מיטתו של מוהרא"ש זצוק"ל בבניין הישיבה בבורו פארק ארה"ב (צילום: ברסלב סיטי)

בלתי אפשרי לתאר את דמותו העצומה של פאר הדור כבוד קדושת מוהרא"ש זצוק"ל ולהצליח להעביר דרך הכתב אפילו מעט מגדולתו ורוב צדקותו שעוד תסופר לדורות הבאים עד ביאת המשיח, אך בשורות הבאות ננסה לרשום נקודות ציון דרך מרכזיות בחייו הקדושים.

צעירותו

מוהרא"ש (ראשי תיבות: מורינו ורבינו הרב רבי אליעזר שלמה) נולד בכ"א באייר ה'ת"ש, 29 במאי 1940, בארץ ישראל לאחר שהוריו הרב מנחם זאב שיק מטאקאי והרבנית מלכה, ברחו מהונגריה בתחילת השואה, וגדל בירושלים.

בילדותו למד בתלמוד תורה "עץ חיים" בירושלים. בבר המצוה קיבל את ברכתו של האדמו"ר רבי אהרן מבעלזא זי"ע אשר אמר עליו באופן נדיר כי "יהיה גדול בישראל". לאחר מכן עבר יחד עם משפחתו להתגורר בארה"ב, שם היה מקורב לאדמו"ר רבי יואל מסאטמר זי"ע שהיה החברותא של אביו, לאדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג זי"ע ולרבנים נוספים.

בבחרותו למד בישיבתו של האדמו"ר מקאשוי זי"ע ולאחר מכן שקד על לימוד התורה במשך חמש שנים בישיבתו של הגאון רבי משה פיינשטיין זי"ע, מגדולי הפוסקים בדור האחרון.

    
"יהיה גדול בישראל". מוהרא"ש זצוק"ל בילדותו

בחורף תשי"ז כאשר היה מוהרא"ש זצוק"ל בגיל 16 וחצי, התקרב לחסידות ברסלב, שהייתה אז קטנה בהרבה מכפי שהיא כיום ובלתי מוכרת בעולם באופן כמעט מוחלט. הוא נתקל בספר "משיבת נפש" שלוקט על ידי רבי אלתר מטעפליק זי"ע מכתביהם של רבינו נחמן מברסלב זי"ע ותלמידו מורינו רבי נתן מברסלב זי"ע, והספר עורר אותו לתפילה והתבודדות באופן שלא הכיר.

כשראה את הקושי להשיג ספרים נוספים של ברסלב ואת מחירם הגבוה החליט שלאחר חתונתו ידפיס את ספרי רבינו נחמן מברסלב זי"ע באלפי עותקים וכך יפרסם את האור הנפלא ליהודים נוספים. ואכן בהמשך החל להדפיס את ספרי חסידות ברסלב בעשרות אלפי עותקים במחיר השווה לכל נפש.

בגיל 21 וחצי, בתאריך י"א בשבט ה'תשכ"ב, נישא מוהרא"ש זצוק"ל לרבנית יחנא שפרה בת האדמו"ר מקוסון זצ"ל. את סידור הקידושין ערך הגאון רבי משה פיינשטיין זי"ע.

המהפכה בברסלב

בשנת ה'תשכ"ד, שנתיים לאחר נישואיו, החלו להגיע אליו בחורי ישיבות ואברכים על מנת לבקש חיזוק, אז גם החל לכתוב מכתבי חיזוק אשר בהמשך הפכו לסדרת ספריו המרכזית שו"ת "אשר בנחל" המונה למעלה מ-350 כרכים.

בשנת ה'תשכ"ה החל להדפיס ולהפיץ את ספרי רבינו נחמן מברסלב זי"ע בכמויות גדולות מאוד ובמחירי קרן. בשנים אלו נפתח לראשונה בשדרה ה-16 בשכונת בורו פארק בארה"ב בית מדרש של חסידי ברסלב, מוהרא"ש זצוק"ל היה ממקימיו ומחשובי האברכים שהתפללו בו ואף מסר שם שיעור בתורת ברסלב בכל שבוע שמשך אליו מקורבים רבים שהתחזקו מדיבוריו ודרשותיו.

בשנת ה'תשכ"ו נסע בפעם הראשונה לציונו של רבינו נחמן מברסלב זי"ע באומן, כאשר בתקופה זו ובשנים שלאחר מכן הנסיעה למקום הייתה אסורה עקב השלטון הקומוניסטי במדינה. בנסיעתו אז מארה"ב לאומן שבאוקראינה עבר דרך ארץ ישראל ונפגש שם לראשונה עם חשובי חסידי ברסלב וביניהם ר' אליהו חיים רוזן, ר' שמואל הורוביץ ור' לוי יצחק בנדר. מאז החל הקשר ההדוק בינו לבין הרב בנדר שנמשך במשך שנים רבות.


מוהרא"ש זצוק"ל על ציונו של רבינו נחמן מברסלב באומן (צילום: ארכיון נחמן מעהל)

כשחזר לארה"ב המשיך בהדפסת והפצת ספרי ברסלב בעשרות אלפי עותקים, ובשנת ה'תשל"ג החל להדפיס גם ספרי חיזוק שכתב בעצמו מתוך תורתו של רבינו נחמן מברסלב ותלמידיו הקדושים זי"ע. ספריו הראשונים שהודפסו הם "קריאת שמע שעל המיטה" עם פירוש מיוחד, ספר "ארך אפיים" שגרם להתעוררות גדולה ולהתקרבותם של אלפים, וכן ספר "אשר בנחל" שהפך לאחר מכן לסדרת ספריו המרכזית.

חסידים בכל העולם

בתחילת שנת ה'תשל"ז הקים מוהרא"ש זצוק"ל בית מדרש בבורו פארק בשדרה ה-9, ואז נוסדה קהילת "היכל הקודש – חסידי ברסלב" שבהמשך התרחבה והפכה לקהילה המונה אלפי תלמידים בכל רחבי העולם.

באותה תקופה היה מגיע מארה"ב לביקורים בריכוזי תלמידיו שהיו פרוסים בירושלים, בני ברק, טבריה ובעיקר בצפת - שם הוקם בית מדרש של "היכל הקודש" עוד לפני שיבנאל הפכה לעיר ברסלב ומרכז הקהילה.

בשנת ה'תשמ"ו (1986) נכנס מוהרא"ש זצוק"ל להתיישב ביבנאל ומאז גם דבק בו הכינוי "הצדיק מיבנאל". עימו הגיעו משפחות נוספות מחסידי ברסלב והמקום הפך למרכז קהילת חסידי ברסלב ולעיר ברסלב בגליל התחתון. כיום מתגוררים ביבנאל עיר ברסלב כ-400 משפחות מחסידי ברסלב ובמקום פועלים מוסדות חינוך גדולים, ישיבות, כוללים, בית מדרש הפעיל 24 שעות ביממה ובית תבשיל גדול שם מוענקים כ-1000 מנות אוכל ביום לנזקקים וגם לכאלו שאינם. בשנת ה'תשע"ב נחנך ביבנאל בית הכנסת הגדול והמפואר של חסידי ברסלב שהפך לסמל של המקום ולאתר תיירות פופולרי.


חנוכת בית הכנסת הגדול של חסידי ברסלב ביבנאל (צילום: משה בן שושן)

אלפים נוספים מתלמידיו של מוהרא"ש זצוק"ל מתגוררים ברחבי ארץ ישראל, ובתי מדרש של "היכל הקודש" קיימים גם בבני ברק, אשדוד, בת ים, אשקלון, באר שבע, תל אביב,  ובמקומות נוספים. גם בארצות הברית, בה התגורר מוהרא"ש זצוק"ל בעצמו במהלך רוב השנה, מתגוררים מאות משפחות של תלמידיו. בית המדרש המרכזי שמעליו התגורר שוכן בשכונת בורו פארק בברוקלין, ובתי מדרש נוספים קיימים גם במונרו, מונסי ובוויליאמסבורג.

הותיר אחריו חמישה ילדים ואשתו הרבנית יחנא שפרה בת סאסיא שמצבה הרפואי קשה וזקוקה לרחמי שמים מרובים.

הירושה

ירושתו העיקרית היא אלפי ספריו וביניהם סדרת הספרים המרכזית "אשר בנחל" המונה כ-350 כרכים. "השארתי אחריי ירושה גדולה והם שו"ת "אשר בנחל" שמסתכם כבר עד השנה הזו בלמעלה משבעים אלף מכתבים", כתב מוהרא"ש זצוק"ל ארבעה ימים לפני הסתלקותו. "ולכן אני מבקש את כל אנשי שלומינו תעזרו לי שייצא כל חלקי שו"ת "אשר בנחל" לאור עולם, כל אחד שיקח על עצמו כמה כרכים להדפיס את זה, וזה הירושה היחידית שהשארתי ממני".

ספרים נוספים של מוהרא"ש:

    
מוהרא"ש בכתיבת ספרים (צילום: ארכיון נחמן מעהל)

שאלות ותשובות בחסידות ברסלב - אלפי שאלות ותשובות בכל תחומי החיים.

אוצר הקונטרסים - סדרה בת 32 כרכים המכילה כ-1000 קונטרסים. בנוסף, לוקטו מהסדרה קונטרסים המדברים על אותו נושא בכרכים מיוחדים: אוצר הקדושה, אוצר החיים, אוצר הסבלנות, אוצר לנשים, אוצר חינוך הילדים, אוצר שלום בית, אוצר הרפואות, אוצר לבחורי ישיבה, אוצר ראש השנה, אוצר הפרנסה, ועוד.

פעולת הצדיק - קורות חייו של רבי נחמן מברסלב.

שפת הנחל - פירוש על ספר ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן מברסלב.

זאת התורה - דרושים על סדר פרשיות השבוע.

שיחות מוהרא"ש - שיחות וסיפורים שנאמרו לתלמידי "היכל הקודש", 15 כרכים.

נהרי אפרסמון - פירוש על סיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב.

סידור "עת רצון" - ביאור על סידור התפילה.

22 פירושים שונים על פרקי אבות - "אהבת אבות" "חסדי אבות", "מגן אבות" ועוד.

תוך הנחל - שיחות על פרשות השבוע.

קדושת ישראל - אינדקס של נושאים שונים הקשורים לתיקון הברית.

ארך אפיים - ספר המדבר מעניין הסבלנות.

אילן החיים - שיחות מוסר בעניין ניצול הזמן.

דיבורי מוהרא"ש - נערך מתוך שיעוריו ביידיש, בתרגום לעברית.

תוך הנחל - סדרת ספרים וחוברות משיחותיו בשבת. הסדרה יוצאת לאור החל משנת תשמ"ו במהדורות שונות, בהן בחוברות שבועיות.

ועשרות ספרים נוספים.

צוואה של מוהרא"ש זצוק"ל מלפני מספר שנים לתלמידיו (צילום: ברסלב סיטי)

ההבטחה לבאים אל קברו הקדוש

בצוואתו כתב הצדיק מיבנאל הבטחה מיוחדת שאותה ביקש גם להדפיס על מצבתו: "אני מבטיח שכל בחור רווק וכל בחורה רווקה שיבואו כאן לקברי ויגמרו את כל ספר התהילים מהתחלה עד גמירה לזכותי - אזי אשתדל בכל מה שרק אוכל שימצאו את זיווגם. וזה הבטחה חזקה ממני".

בנוסף הבטיח ואמר: "לא אנוח ולא אשקוט עד שיהיה למי שבא לקברי להתפלל וללמוד ישועה שלימה מן השמים. ובפרט בחור ובחורה שצריכים למצוא את זיווגם ויאמרו את כל ספר התהלים בלי להפסיק - אני מבטיח שימצאו את זיווגם מן השמים. ואני חזק בזה מאוד".

בצוואתו הוסיף כי "מי שירצה איזה דבר וכו', איזה ישועה לפעול וכו', איזה רפואה לבקש וכו', שיבוא שם אל קברי והקדוש ברוך הוא יעזור שאהיה לו למליץ יושר למעלה. ופרטיות בניי ובנותיי וחתניי ותלמידיי לומדי ספריי, כשתבואו לבקש אצלי - תיוושעו בעזרתו יתברך בכל מילי וימלא לכם הקדוש ברוך הוא משאלות לבכם לטובה".

בערב הסתלקותו, כתב מוהרא"ש זצוק"ל מספר מכתבים לתלמידיו ובהם חזר והבטיח ישועות למי שיבוא להתפלל על קברו ביבנאל. באחד המכתבים כתב בהבטחה מפורשת: "מה שרק תבקשו ממנו יתברך אצל קברי, אזי התפילות יענהו מן השמים".

יצויין כי כדי למנוע מתלמידים לסלף את דעתו בנוגע לחשיבות המשך הנסיעה אל ציונו הקדוש של רבינו נחמן מברסלב זיע"א - בפרט בימי ראש השנה, שיגר הצדיק מבית החולים מכתב צוואה שניכר כי נכתב במאמץ רב. "לכלל אנשי שלומינו" כתב מוהרא"ש, "תראו להחזיק עצמכם ביחד ותמשיכו ללכת בדרך שהשארתי לכם. כל שנה תסעו בראש השנה לאומן".

זכותו הגדולה של הצדיק תגן בעדנו ותשמור על המשך הצלחת מפעליו הקדושים וקהילותיו ברחבי העולם לגאון ולתפארת עד ביאת גואל צדק בקרוב ממש אמן.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:עֵינִי עֵינִי יֹרְדָה מַּיִם: הלוויתו של
מוהרא"ש זצוק"ל בבורו פארק

צפו: העולם היהודי עוקב בדאגה
אחר מצבו של מנהיג ברסלב

לקרוע את השמים:
מצבו של מנהיג ברסלב קריטי!!


13 תגובות

  • 1.
  • מאת: אורי
   היה יחיד בדורו ענוותן בצורה לא רגילה חמימות ידו לא תישכח אצלי לעולם .תנצב"ה אמן.יש מןעד להלוויה?
  • 3.
  • אויייי ריבונו של עולם עד מתי
   מאת: רפאל
  • 4.
  • מאת: אדיר
   כמה זה קשה.
   מתגעגעים לצדיק
  • 7.
  • מאת: שושנה בריגה
   "ואתה מרום לעולם הויה" פירש"י:לעולם ה' ידך על העליונה! מוהרא"ש אני יודעת שאתה תמיד מנצח מעולם לא הפסדת מוהרא"ש.אתה נצח!חי בתוכנו לעד! אתה לנו אבא דאגת לכל אחד ואחד מאתנו כבן יחיד! מוהרא"ש נפשי קשורה בנפשך לעולם! השרשת בנו אמונת חכמים ואמונה בקב"ה ולא פחות חשוב: אמונה בעצמנו! אשרינו שזכינו.
  • 8.
  • מאת: אביגיל
   אי אפשר להשאיר את הדור כל כך יתום!!!!! לפני 25 שנה הלך לנו הרבי מלובביץ'. אני בטוחה שנשמתו התעברה בגופו של הצדיק הקדוש כדי שיהיה לנו מגן ומליץ יושר עד ביאת המשיח. עכשיו כשהוא איננו, מי יתן לנו תמורתו???? עכשיו המשיח חייב להגיע!!! חייב!
  • 10.
  • מאת: פייגי מ
   אנחנו לא מאמינים.
   אבא שלנו... אבא שלנו.. זה לא נתפס.
   מה נעשה עכשיו?????
  • 11.
  • מאת: יבניאלית
   אי אפשר להאמין שזה אכן קרה!אני חושבת איזה קבלות לקבל לרפואתו ופתאום אני שומעת שהוא איננו!!!!!אבא איך עזבת אותנו ככה?אנחנו לא יכולים בילעדיך!
  • 12.
  • מאת: בעילום שם
   אוי מי יתן לנו תמורתו מי יתן לנו חליפתו צדיק גדול
  • 13.
  • מאת: דן
   כמה כואב הלב, עד שהספקתי מעט להכיר את גדלותו העצומה והוא כבר הוא איננו , הוא נמצא בעולם שכולו טוב, אנחנו מסכנים מאוד שנשארנו בלי אבא.
  • 14.
  • מאת: חיים גודלבסקי
   האם הרב השאיר צוואה בנוגע להנהגת הקהילה
  • 16.
  • מאת: ortal
   מוהראש חי בליבנו נאחוז תמיד בספריו כי שם נמצא פניו שכלו ונשמתו ושם תמיד נמצא אותו
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup