ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - ימי הזיכרון לשלושים אלף קדושי אומן
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
ימי הזיכרון לשלושים אלף קדושי אומן

לפני 247 שנה נטבחו על קידוש השם כ-30,000 יהודים בעיר אומן שסירבו להשתחוות לצלם ונהרגו באכזריות. בפנים: הסיפור שבעקבותיו בחר רבי נחמן מברסלב את מקום קבורתו, וגם: הקינה שחוברה בעקבות הרצח ההמוני

ה' בתמוז תשע"ה, 21/06/2015 | 10:10


ימי הזיכרון לשלושים אלף קדושי אומן

בימים אלו - ה', ו' וז' בתמוז, חלים הימים הנוראים בהם נעקדו על קידוש השם במסירות נפש ובגבורה עילאית 30,000 יהודים - גברים נשים וטף, בעיר אומן בשנת תקכ"ח. בעקבות רצח המוני זה ביקש רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב להיטמן באותה אדמת קודש שבה נטמנו אותם יהודים.

וכך היה המעשה:

התקופה הייתה תקופת מרידות, בה מרדו האוקראינים בשלטון הפולני, בנסיונם להשיג עצמאות. היהודים היו, כמו תמיד, הקורבנות הראשונים בכל מרידה. בשנת תקכ"ח (1768) פרץ מחדש מרד האוקראינים בממלכת פולין, וכדי לדכא את המרד נשלח מפקד צבא פולין הצורר איוואן גונטה, לאוקראינה, שהיתה בעת ההיא נתונה לשלטון פולין. אלא שגונטה בגד בשולחיו, התחבר למורדים והפך למנהיגם.

גונטה הרשע היה שונא ישראל ויצא בראש גדוד מרצחים למסע הרג ביהודים. ביום שני, ה' בתמוז, הגיעו לעיר אומן, שאליה נמלטו רבים מיהודי הסביבה, עקב היותה עיר מבצר. מחוץ לאומן פגשו הצוררים כארבע מאות עגלות עם יהודים, אנשים נשים וטף, וטבחו את כולם.

מושל העיר, שהיה אוהב ישראל, נעל עוד קודם לכן את שערי העיר במטרה להגן על היהודים, וכשהגיעו הצוררים ומצאו את שערי העיר נעולים, איימו על המושל כי אם לא יפתח את השערים יפרצו פנימה בכוח ויהרגו תחילה את סופיה, בתו היחידה.

לאחר מצור שארך זמן, פרצו הרשעים אל תוך העיר, הרגו את בת המושל והחלו לטבוח בכל יהודי הנקרה בדרכם. באותה שעה התקבצו אלפי ורבבות יהודי העיר לבית הכנסת הגדול של אומן, התעטפו בטליתות, וזעקו לפני אביהם שבשמים שיושיעם, אך עם זאת היו מוכנים למסור את הנפש על קידוש השם. מעטים מהם הציעו כסף רב כדמי כופר נפש לפורעים, אך הללו נטלו את הכסף והרגום.


איור של הפורעים הארורים

שניים מהיהודים שבתוך בית הכנסת, ר' לייביש משריגרוד ור' משה מנקר, יצאו בחירוף נפש לעבר הרשעים והרגו בחרב עשרות רוצחים. כשראו הפורעים שהיהודים חדורים בעזות נפש, העמידו תותח מול שערי בית הכנסת והפגיזו אותו, ולאחר מכן טבחו אלפי יהודים. כל זה אירע ביום שלישי, ו' בתמוז, סמוך לערב.

בהמשך נתן גונטה הצורר הוראה להעמיד כמין חופה עם גג נמוך מקומת אדם, ולידה צלב גדול, באופן שכל מי שיעבור דרכה ייאלץ בהכרח להתכופף מעט ולהשתחוות לצלב. הצוררים הכריזו אל תוך בית הכנסת: "מי שרוצה להשאר בחיים, יצא ויעבור דרך החופה ונפשו תישאר לו לפליטה". קידוש השם עצום התחולל אז, כאשר מכל אלפי היהודים, אנשים נשים וטף, אף לא אחד ניגש לעבור תחת החופה, למרות הידיעה הברורה שהרשעים יהרגום באכזריות.

מסירות נפשם של היהודים הציתה עוד יותר את חמתם של הצוררים עד להשחית. הללו התפרצו כחיות זעם, רצחו וטבחו ביהודים בכידונים וסכינים ושאר כלי משחית, ונחלי דם ישראל הקדושים נשפך אז כמים בכל רחבי העיר.

שלושה ימים, ה'-ו'-ז' בתמוז, נמשכה ההריגה הגדולה הזו. הרשעים האכזריים לא נחו ולא שקטו, ועברו שוב ושוב על החללים ושסעו בגופות הקדושות, ויהי מספר ההרוגים, בעיר ומחוצה לה, שלושים אלף.

רק בודדים מתושבי אומן, שהסתתרו במערה בקרבת העיר, ניצלו. רבי דוד חזן, איש צדיק וקדוש ועמו עוד מספר יהודים, היו הניצולים היחידים מיהודי אומן וסביבתה. לאחר שתם מסע הרציחה, יצאו רבי דוד חזן ושאר המסתתרים ממחבואם, והחלו לאסוף את הגופות ולהביאם לקבורה, הגופות נערמו לשני גבעות גבוהות, שכוסו בעפר, והמה טמונים בבית החיים העתיק בעיר אומן.

כארבעים שנה לאחר מכן, ביקש רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב להיקבר דווקא באותו בית קברות, כשאחת מהטעמים הכמוסים איתו הוא רצונו להיטמן בין יהודים אלו. מורינו רבי נתן מברסלב כותב: "כמה פעמים הפליג רבינו מאוד בשבח בית החיים של אומן. ופעם ענה ואמר: אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים דפה, כי הוא יקר וקדוש מאד".

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן

» קינת אומן להורדה


עוד בנושא זה:
אומן תשע"ו
ב'ברסלב סיטי'
הבעש"ט אמר שלא ללכת למקום
שבו נרצחו יהודים. איך נוסעים לאומן?
זעזוע באומן: אנטישמים מקימים
לרוצח אנדרטה מול קבורת הנרצחים

3 תגובות

  • 1.
  • מאת: קובי
   ״והיה בית יעקב אש ובית יוסף להבה ובית עשו לקש ודלקו בהם ואכלום ולא יהיה שריד לבית עשו כי פי השם דיבר״
  • 2.
  • מאת: נןו
   מה עם החתונה של פארקש שהיתה לפני יומיים ומוהראש השתתף??!!!???!!??!????!?
  • 3.
  • מאת: נתן
   רבנו פעם אמר אם באים לאומן למה לא ללכת לסופיה שזה מקום מאד שקט ואם הרבה ישוב הדעת ואפשר שם להתבודד אבל עכשיו בזמננו מסוכן ללכת לסופיה לבד
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup