ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו

 

לך ותקנה רכב!

רבנו אמר שהדבר הכי חשוב הוא אמונת חכמים. לציית לכל דברי הצדיק. ואפילו שבהתחלה לא מבינים - בכל זאת צריך לעשות. ואז יזכה לראות דברים נפלאים!

רק פעם בשנה זוכים לקיים מצוה יקרה ונפלאה זו – ברכת האילנות! שמחה גדולה ממלאה את לבו של כל יהודי בשעה שזוכה לברך על האילנות בחודש ניסן. על אחת כמה וכמה ניתן לדמיין את   שמחתם הגדולה של תלמידיו היקרים של מוהרא"ש הגרים ביבנאל – עיר ברסלב בגליל, על הזכות שנפלה בחלקם לברך את הברכה יחד עם רבם הקדוש!

כל התלמידים כבר הגיעו לחצר ביתה של המשפחה אשר בה יברכו את הברכה החשובה. עד שיגיע הצדיק, שוחחו ביניהם על המצוה היקרה הזו וכן על לימוד התורה הקדושה ושאר ענייני עבודת השם יתברך. "הצדיק הגיע!" קרא בהתלהבות אחד מהתלמידים שהבחין ברכב מתקרב. היה זה הרכב בו ישב הצדיק.

בדרך ארץ גדולה, פינו כולם מקום ודרך עבור מוהרא"ש בכדי שיוכל להגיע קרוב לאילנות. תוך רגע קט ניגש למלאכת הקודש והחל לברך את הברכה בשמחה עצומה - "ברוך אתה השם…", וכל התלמידים פתחו את פיהם אחריו וביחד העלו שעשועים גדולים לבורא העולם.

בין כל התלמידים היה אברך צעיר שרק לפני חצי שנה עבר לגור ביבנאל. זה כבר שנים שהוא מקורב לצדיק. עוד טרם שהתחתן היה עושה את דרכו הארוכה ממקום מגוריו עד ליבנאל באוטובוסים. הדוחק הגדול באוטובוס והקשיים בדרך לא מנעו אותו מלהגיע למקום שכל כך אהב. הרי ביבנאל נמצא הצדיק שכל כך מעורר אותו לעבודת השם ית' בדרשותיו הנפלאות.

לאחר שהתחתן הוצרך לגור בעירו הרחוקה. דבר זה לא מנע ממנו למסור את נפשו להגיע ליבנאל בכל ביקור של הצדיק. כמובן שאשתו שמחה על כך, שהרי אצל הצדיק זוכה בעלה ללמוד איך להתנהג בדרך ארץ ולהיות תלמיד אמיתי של רבנו. רק דבר אחד היה חסר לזוג היקר - ילדים. זו כבר תקופה די ארוכה אחר החתונה שעדין לא זכו לפרי בטן. לכן שאלו את הצדיק מה עליהם לעשות. "היה כדאי שתבואו לגור ביבנאל ופה תזכו לילדים!" אמר הצדיק. כמובן שלא לקח הרבה זמן עד שלקחו את כל חפציהם וקבעו דירתם באותו מקום נפלא.

עכשיו נחזור לברכת האילנות… אותו אברך שכאמור רק לפני חצי שנה עבר ליבנאל, ניגש אל הצדיק לאחר הברכה החשובה, וביקש עוד ברכה – "האם תוכלו לברך אותי שיהיה לי רכב?" שאל. מדוע היה זקוק לרכב? משום שרבנו אמר שמאד חשוב שיהיה לכל אחד סוס שבו יוכל לרכב לתוך ההרים ולהתבודד אל הקב"ה. וכן יוכל לשבת שם בין העצים וללמוד את התורה הקדושה. אך מוהרא"ש הסביר שהיום בודאי שעדיף רכב יותר מסוס… בזמן של רבנו לא היו רכבים. ובפרט כשצריך לנסוע מעיר לעיר, מאד כדאי שיהיה רכב.

"כן כן, תקנה רכב" השיב הצדיק. האברך שציפה רק לקבל ברכה, לא הבין את דבריו של הצדיק שאמר לו גם ללכת ולקנות. שהרי לא לפני זמן רב עבר לגור פה, ובקושי גדול שיש לו כסף לשלם את השכירות. ואיך יוכל לקנות עכשיו רכב?! אך בתמימות חזר לביתו ושם סיפר לאשתו את דברי הצדיק.

"מה?! כנראה שלא הבנת טוב! לך ותשאל שוב" השיבה האשה. גם היא לא הבינה איך יתכן שבמצב הקשה בו הם שרויים יוכלו לקנות רכב. בלית ברירה חזר האברך לצדיק ושאל "האם התכוונתם שעוד יהיה לי כסף ואז אוכל לקנות רכב?". "לא" השיב הצדיק. "התכוונתי שתלך עכשיו ותקנה רכב".

שוב חזר לביתו וסיפר את הדברים לאשתו שמיהרה לומר- "עכשיו אלך אני ואשאל את הצדיק מה היתה כוונתו. כפי הנראה שלא הבנת טוב…". אך גם לה השיב הצדיק את אותה התשובה – "לכו ותקנו רכב".

עכשיו, כשהדבר היה ברור ומוחלט שזו באמת היתה כוונתו של הצדיק, ארזו השניים מזוודה ונסעו לקנות רכב… אם תשאלו מאין להם כסף לקנות? זו גם היתה שאלתם של הזוג! אך בלי להתמהמה הלכו לקיים את דבר הצדיק.

רק ש… לאן יסעו? "כדאי שניסע להורים שלי" הציעה האשה. "כך יהיה לנו לפחות היכן לישון. מי יודע כמה זמן נתעכב עד שנקנה רכב…". ואכן, לפנות ערב הגיעו השניים לביתם של ההורים ודפקו על הדלת. האם ההמומה לא הבינה את פשר הדבר. "שלום לכם. היכנסו. אך מה מעשיכם כאן אם אפשר לשאול…" אמרה, כשחיוך של שמחה על פניה.

"באנו לקנות רכב" השיבו. "מה... רכב... יפה מאד. אך מאין יש לכם כסף, הרי לא לפני הרבה זמן עברתם ליבנאל, ובקושי שאתם משלמים את השכירות" שאלה האם. "לא יודעים. הצדיק אמר לקנות רכב אז באנו לקנות" השיבו. "נו, טוב. שיהיה לכם בהצלחה" חייכה האם ששמחה מהביקור הפתאומי של בתה וחתנה.

תוך כדי שהם יושבים ומחליפים חוויות ממה שאירע להם מהרגע שעברו לגור ביבנאל, נזכרה האם בדבר שיכל לעניין את הזוג – "עכשיו נזכרתי שלפני כמה שנים אביך ואני פתחנו לך חשבון בבנק לכמה שנים ועשינו חסכון. עד עכשיו לא היה אפשר להוציא משם את הכסף. אך לפני כמה ימים הסתיים המועד ועכשיו החשבון נפתח. כפי הנראה שיש בו שבע או שמונה אלף ש"ח".

"זה בדיוק מתאים!" קפצו הזוג מרב שמחה. "עכשיו נוכל לקנות רכב". ואכן מהר מאד הלכו לבנק ומשכו את הסכום, ולא לקח הרבה זמן עד שגם קנו את הרכב.

לאחר כמה ימים בחיק ההורים, הוצרכו הזוג להיפרד מהם עד הביקור הבא. "תודה רבה לכם על האירוח הנפלא. ותודה רבה על החסכון בבנק". "תבואו מתי שתירצו" השיבה האם. וכך חזרו ליבנאל ב…נכון! ברכב החדש. עכשיו הם גם הבינו מדוע סיבב איתם השם יתברך להחליט לנסוע דוקא להורים - שם סיפרה להם האם על החסכון…

ואודות ילדים… גם לזה הם זכו. תקופה קצרה אחר שעברו ליבנאל נפקדו בזרע של קיימא והכל בזכות הבטחתו של הצדיק שאמר להם לעבור.

 

לסיפורים נוספים לחץ כאן

 

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup